Subiektywizacja moralności

Grupa wykładowców wydziału historii, muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego Politechniki Lwowskiej wyszła z inicjatywą nadania uczelni imienia Stepana Bandery. – Przyczyniłoby się to do utrwalenia w ukraińskim społeczeństwie ideałów wolności i ofiarnej walki o nią – argumentuje wykładowca tego wydziału Wjaczesław Hnatuk.
Według moich obserwacji im więcej w Ukrainie stawia się pomników i nazw ulic bohaterom nacjonalizmu ukraińskiego, tym więcej Ukraińców przyjeżdża do Polski, postęp tego zjawiska widoczny jest każdego dnia nie tylko w Warszawie. 2 miliony Ukraińców w Polsce nie jest zainteresowanych ideałami wolności i ofiarnej walki o nią mimo honorowania Stepana Bandery w każdej wsi i mieście.
?Germakówka to wieś mego dzieciństwa. (?) Żyłem w tej wsi siedemnaście lat? ? tak rozpoczyna się opowieść Stanisława Leszczyńskiego Uwikłanie. Wspomnienia z Podola 1939?1945. W Germakówce dochodziło w latach 1943-1945 do brutalnych napadów na polskie domy, w których ginęły całe rodziny. Autor wspomina atmosferę rodzinną i sąsiedzką z ostatnich lat przed wojną, wybuch II wojny światowej i narastanie nacjonalistycznych nastrojów wśród Rusinów. ?Siczowi [ukraińska organizacja paramilitarna] już nie tylko w niedzielę ćwiczyli, a wyrostki coraz zuchwalej nam dokuczali. (?) A pop Wołoszyn wygłaszał w tym czasie w cerkwi podburzające kazania?. Doskonałym uzupełnieniem wspomnień mieszkańca Germakówki są fotografie oraz zapisy relacji innych świadków ludobójstwa na Podolu. Czytaj dalej Subiektywizacja moralności