Garść linków dotyczących obchodów…11 lipca.

Kilka informacji z różnych portali, w tym wypowiedź Donalda Tuska, Poroszenki, obchody w Koninie …

[D. Tusk]…Wezwał dzisiaj w Brukseli władze Polski i Ukrainy do łagodzenia napięć na tle historycznym. Po zakończonym szczycie stwierdził, że… nie wszyscy odrobili lekcję z historii. „Tylko pełna solidarność pomiędzy Ukrainą i Polską może uchronić nas od powtórki z tragicznej historii w przyszłości”…
PO na pewno jej Czytaj dalej Garść linków dotyczących obchodów…11 lipca.

weryfikacja antypolskich tez

Podczas międzynarodowej konferencji naukowej „II wojna światowa w stosunkach polsko ukraińskich” , prof. Ihor Iliuszyn z Kijowa przedstawił konflikt polsko-ukraiński w historiografii ukraińskiej. Między innymi powiedział, iż „kompleksowa analiza została rozpoczęta przez badaczy ukraińskich po zawarciu w 1996 r. umowy między Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej a Związkiem Ukraińców w Polsce. Umowa zapoczątkowała prace wieloletniego międzynarodowego seminarium naukowego, które działało do 2006 roku. Jednym z najważniejszych jego efektów było to, że podczas regularnych spotkań i dyskusji naukowcy obu krajów przeszli pewną ewolucje swoich poglądów, dzięki czemu ich stanowiska uległy zbliżeniu. Dotyczy to przede wszystkim oceny UPA i AK jako równoprawnych ruchów narodowowyzwoleńczych, które w warunkach obcej okupacji starały się stworzyć własną państwowość„. Stwierdzenie to nie wzbudziło żadnej reakcji obecnych historyków dr hab. Jana Pisulińskiego i prof. Grzegorza Motyki. Czytaj dalej weryfikacja antypolskich tez

strach był tym najbardziej porażającym uczuciem

Zbrodnia ludobójstwa na Polakach nie zaczęła się na Wołyniu i nie w 1943 roku. Ta zbrodnia na skalę masową zaczęła się 17 września 1939 roku w powiecie Podhajce w województwie tarnopolskim. 17 września 1939 kiedy sowieci zagrabili nam pół Polski, tego samego dnia na wieś Sławentyn napadają bandy ukraińskie i mordują prawie wszystkich Polaków w tej wsi. Anna Kozieł , cudem ocalona wspomina: my wychodzimy z kościoła, Ukraińcy z cerkwi, znamy ich doskonale, to nasi sąsiedzi. Stają z łopatami, widłami i patrzą ponuro. Szumlany to druga wieś w powiecie Podhajce, gdzie dokonano zbrodni, wsi było około 20. Jednostronny akt zbrodni, jednostronne, straszliwe, porażające morderstwo. Między 17 września a końcem roku 1939 zostało wymordowanych w trzech powiatach województwa tarnopolskiego: Buchacz, Podhajce, Brzeżany około 6000 -8000 Polaków. Czytaj dalej strach był tym najbardziej porażającym uczuciem

nie opłakano zmarłych, nie pozwolono na wyrażenie bólu

Niewiele osób w Polsce zajmuje się tą częścią historii – dr Leon Popek wystąpił na Kongresie w Lublinie z referatem „Doły śmierci na Kresach – losy szczątków ofiar ludobójstwa OUN-UPA”. Polacy na Wołyniu w 1939 roku mieszkali w około 2500 miejscowościach , były to kolonie, chutory, wsie, miasteczka. W wyniku działania OUN UPA co najmniej 1500 miejscowości przestało istnieć, zostało spalonych, zniszczonych, nie ma śladu po nich.
Czytaj dalej nie opłakano zmarłych, nie pozwolono na wyrażenie bólu

Konsekwencje dla nacjonalistycznych krzyków „Chwała Ukrainie”.

Niestety i na mistrzostwach świata w piłce nożnej miał miejsce przykry incydent.
Członek sztabu szkoleniowego Chorwacji Ognjen Vukojevic, zamieścił w internecie (po zwycięstwie w meczu nad Rosją) krótki film zatytułowany: „Chwała Ukrainie”.

MŚ 2018: FIFA nałożyła 15 tysięcy franków kary na Ognjena Vukojevica – […] Chorwacka Federacja Piłki Nożnej (HNS) wykluczyła go ze sztabu szkoleniowego drużyny narodowej.
Po sobotnim meczu w Soczi z Rosją pojawiło się w internecie nagranie wideo, na którym obrońca Domagoj Vida krzyczy: „Chwała Ukrainie”. Film zamieścił właśnie były reprezentant Chorwacji Vukojevic. On i Vida w przeszłości występowali w Dynamie Kijów.

I jeszcze jedna wypowiedź (w linku całość materiału z Onetu):
…Mogli oni wyrazić swoją wdzięczność w inny sposób, nie słowami „chwała Ukrainie”. Ten slogan jest postrzegany jako skrajnie polityczny i nieprzyjemny dla, być może, większości obywateli Ukrainy dzisiaj. Mogliby użyć innych słów, jeśli naprawdę chcieli dziękować klubowi, w którym grali. A nie ten, który jest faszystowski na Ukrainie …

Warszawa – 8 lipca Społeczne Obchody Rocznicy Ludobójstwa.

W zeszłą niedzielę odbyły się Społeczne Obchody 75-tej rocznicy zbrodni na Wołyniu. W dniu 11-go lipca 1943 roku bandy UPA i innych nacjonalistycznych organizacji zaatakowały ponad 99 miejscowości polskich na Wołyniu. Ich celem była eksterminacja ludności polskiej.
Tak zaczęło się Ludobójstwo na Kresach dokonane na narodzie polskim przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA. Czytaj dalej Warszawa – 8 lipca Społeczne Obchody Rocznicy Ludobójstwa.

Guadalcanal – wojenna zawierucha na Pacyfiku.

Oczywiście użycie określenia „zawierucha” jest eufemizmem. To co działo się na tej małej wysepce archipelagu Wysp Salamona w okresie 1942-1943 było pełnym tragedii i dramatów okrucieństwem wojny.
Powyżej widzicie okładki dwóch książek niemal sprzed pół wieku opisujące te zmagania. „Diabelska Wyspa”, Andrzeja Mozołowskiego opisuje w równym stopniu zmagania na morzu, lądzie i powietrzu. Książeczka Zbigniewa Fisowskiego koncentruje się głównie na zmaganiach flot; amerykańskiej, australijskiej i japońskiej.
Czytając te książki przed laty Czytaj dalej Guadalcanal – wojenna zawierucha na Pacyfiku.