Arkones; „ARtaj KONfrontoj en ESperanto” – 30-lecie w Poznaniu.

Od piątku w Poznaniu trwa 30 spotkanie esperantystów z całego świata. Pojawiło się prawie 200 osób; min. Japończycy, Słowacy, Węgrzy, Ukraińcy, Brazylijczycy i wiele innych narodowości… Język Zamenhofa żyje, – piękna idea połączenia wszystkich ludzi lingwistycznie, a dzięki temu pojęcia „łatwości” zrozumienia wzajemnego – między innymi po to aby zażegnać wszelakie konflikty międzyludzkie (chociażby), godna jest kultywowania i wsparcia.
arkones

Osobiście rozmawiałem z przedstawicielem Japonii, Panem Toshiomi Okuwaki z Kyoto – wyznawcą religii Oomoto, Paniami z Wągrowca pod Poznaniem (esperantystkami), kolegą z Warszawy, ukraińskim przedstawicielem, a także spojrzałem na przedstawienie stworzone w międzynarodowej ekipie odtwarzane oczywiście w języku Esperanto.
Pamiętam doskonale w książkach SF H. Harrisona motyw wspólnego języka Esperanto jakim porozumiewała się zjednoczona ludzkość. Dowiedziałem się też od kolegi z Warszawy, że w filmie Chaplina „Dyktator” niepośrednią rolę odgrywa ten język, mianowicie napisy w państwie w którym żyje główny bohater są właśnie w tym języku.
Poniżej dokumentacja foto z dzisiejszej części imprezy:

Tort rocznicowy:
arkones_esperanto_poznan

Cennik w barku w języku Esperanto:
cennik_esperanto

Książki:
esperanto_ksiazki

Plakat wydarzenia:
plakat_arkones_esperanto

Oomoto:
oomoto

Międzynarodowy spektakl teatralny:
spektakl_esperanto


Varsovia Vento

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.