Atomowe zagrożenia -wypadki.Wypadki z atomem – Katastrofa B-52 pod Goldsboro (zgubione 2 bomby o mocy 3,8 megatony). Bomby zaczęły się uzbrajać, szczęśliwie nie zdążyły. Z 8-osobowej załogi bombowca przeżyło 5 osób. Książka ?Command and Control? Erica Schlossera – opisywała ten wypadek. Gdyby bomby eksplodowały efekt byłby o wiele gorszy niż Hiroshima i Nagasaki razem wzięte.

STARFISH PRIME – bomba termojądrowa detonowana na wysokości ok 400km nad Ziemią (wyniosła ją rakieta Thor), efekt impulsu elektromagnetycznego był odczuwalny 1,5 tys km dalej na Hawajach. Na orbicie powstał sztuczny pas radiacyjny i zostało uszkodzonych kilka satelitów.

Storax Sedan – 104 kilotony ładunku nuklearnego użytego w wybuchu podziemnym utworzyły krater o głębokości 100 metrów i szerokości prawie pół kilometra (bez 100m). Chmury pyłu radioaktywnego napromieniowały kilka tys km2 w różnym stopniu.

Czagan – eksplozja w Kazachstanie pod tym kryptonimem utworzyła obecne jezioro Czagan. Woda jeziora zawiera dawkę ponad 100-krotnie większą niż dopuszczalna rozpuszczonych radionuklidów.

Operation Plumbbob – najwięcej wybuchów atomowych w jednym miejscu. Stan Nevada w czasie między 28 maja – 7 października 1957.

Palomares Andaluzja – B-52 i KC-135 (latająca cysterna) zostały zniszczone w wyniku błędu przy tankowaniu. 4 bomby wodorowe spadły na teren Hiszpanii. Jedna z nich jednak trafiła do morza…i zaginęła. Znaleziono ją po długich poszukiwaniach a z samej wioski wywieziono dziesiątki ton skażonej ziemi. Szczęśliwie nikt nie zginął z mieszkańców mimo tego że samoloty spadły prawie na wioskę. W samym wybuchu zabici zostali czterej członkowie załogi latającej cysterny i trzech członków załogi B-52.

Baza Thule – B52 rozbił się nad Grenlandią (rok 1968). Z czterech bomb wodorowych jedna zaginęła. Do dziś się nie odnalazła. Znów utylizowano setki ton napromieniowanego lodu.

Takich wypadków było więcej:
Zgubione bomby nad USA (w tym jedna zatopiona w bagnie), to jedne z wielu takich przykładów; np B-36 w roku 1950-tym. Wybuchł ładunek konwencjonalny bomby atomowej (nieuzbrojonej ale z ładunkiem uranu). Rok 1956 zaginiony B-47 nad Morzem Śródziemnym do tej pory nie odnaleziony (przynajmniej oficjalnie) – z dwoma ładunkami nuklearnymi. W 1964 roku wypadek w Pennsylvanii – B-52 rozbija się w górzystym terenie, z dwoma bombami nuklearnymi na pokładzie. Ginie trzech członków załogi.
I wiele innych…
Można by rzec: tak się bawi ludzkość …- w dzień Zagłady.
Mamy dużo szczęścia. Czy więcej niż rozumu? Na razie jeszcze tak…Jak szczęście nas opuści – rozum nie pomoże w tej rozgrywce.

Wrzuciłem kiedyś na bloga wpis o ilości eksplozji nuklearnych na świecie. To po prostu wojna atomowa. Już miała miejsce. Ponad 2100 eksplozji.
Przerażające…

Wojna atomowa na świecie?

TSAR:

Koordynaty eksplozji: 73°48?26?N 54°58?54?E? / ?73.80722°N 54.98167°E? / 73.80722; 54.98167
Siła: 50 Megaton

Efekty:
W odległości 100 km od wybuchu poparzenia 3-go stopnia, szyby wypadały z odległości 500 km, wybuch widać było z 1000 km.
Fala uderzeniowa obiegła Ziemię kilkakrotnie…
Promień eksplozji był tak duży, że gdyby bombę detonowano nad Paryżem miasto w całości przestałoby istnieć.

Odległość od Polski:


(fragment mapy z Wikipedii – powyżej)

Screen z filmiku poniżej:

Filmiki:

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Atomowe zagrożenia -wypadki.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.