David
Temat spotkania: „Związki zawodowe w czasie kryzysu: doświadczenia amerykańskie, europejskie, i azjatyckie.”
Mail do organizatora spotkania: redakcja.poznan@solidarnosc.org.pl
Trochę informacji o autorze ze strony www.gandalf.com:
Autor, niegdyś gorący entuzjasta Solidarności, opisuje, jak doszło do tego, że przywódcy ruchu, liberalni inteligenci, zdradzili swych robotniczych sojuszników. Z gorliwością neofitów przyjęli modne na Zachodzie koncepcje neoliberalne (w dziedzinie ekonomii), robotnicy stali się natomiast wielkimi przegranymi procesu transformacji. Ich gniew i poczucie krzywdy zostały umiejętnie zagospodarowane przez prawicowy populizm. […]
Ost opowiada fascynującą historię o ewolucji społeczeństwa postkomunistycznego w Europie Wschodniej. Książka, oparta na prowadzonych przez lata badaniach terenowych w polskich miastach fabrycznych, wywiadach z robotnikami, działaczami związkowymi i politykami oraz na wielu materiałach źródłowych, oddaje głos tym, których dotąd nie słyszano. Autor, prezentuje nowatorską teorię dotyczącą roli gniewu w polityce, by ukazać, dlaczego te głosy są takie istotne i jak wielki wpływ mają na wydarzenia polityczne. Z polskich doświadczeń, wyciąga pouczające wnioski, odnoszące się do procesu demokratyzacji w całej Europie Wschodniej oraz teorii demokracji w ogóle.
Ważność tej prawdziwie pionierskiej książki polega na całkowitym zerwaniu z konwencjonalnymi wyobrażeniami o polskim sukcesie gospodarczym i politycznym.
[…] omawiana książka zawiera bardzo spójną interpretację wydarzeń, które doprowadziły, wkrótce po jej napisaniu, do zasadniczej zmiany na naszej scenie politycznej – do zwycięstwa partii prawicowej, która przeciwstawiła Polsce `liberalnej` Polskę `solidarną` oraz obiecała zbudować moralnie odrodzoną IV Rzeczpospolitą`.
(Prof. Andrzej Walicki Gazeta Wyborcza, 07-04-2006)
David Ost jest amerykańskim socjologiem i politologiem. Ponad dwadzieścia pięć lat spędził nad badaniem zagadnień związanych z polityką, kulturą i historią obszarów Europy Wschodniej i Środkowej. Sprawy polskie zna nie tylko z prasy i książek, lecz także z obserwacji, wywiadów z działaczami polskimi i badań, które prowadził w naszym kraju – odwiedzając go niemal co roku – w latach 1989-2004. Przedmiotem jego zainteresowań był wielki ruch Solidarności – najpierw w jego okresie heroicznym 1980-81, a później w okresie transformacji po roku 1989. David Ost jest profesorem nauk politycznych w Hobart and William Smith Colleges. W latach 1998-1999 pracował jako profesor programu Fulbrighta na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Central European University w Budapeszcie. Niedawno podjął współpracę z kwartalnikiem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Komitetu Socjologii `Studia Socjologiczne`
Jest autorem pracy Solidarity and the Politics of Anti-Politics (Solidarność i polityka antypolityki), pozostającej najczęściej cytowaną publikacją na temat współczesnych zjawisk w Europie Wschodniej, współredaktorem Workers after Workers` States: Labor and Politics in Postcommunist Eastern Europe (Robotnicy po upadku pro robotniczych państw: siła robocza i polityka w postkomunistycznej Europie Wschodniej) oraz podręcznika European Politics in Transition (Europejska polityka w okresie transformacji). Publikuje artykuły w takich czasopismach, jak The Nation, Dissent, Tikkun, The New York Times i Chicago Tribune.
Przełożyła: Hanna Jankowska
www.gandalf.com Klęska Solidarności
Polecam książkę i zapraszam na spotkanie z Autorem w Poznaniu w przyszły piątek 20-go maja.
Piotrek