Bretania – warto odwiedzić.


Bretania (fr. la Bretagne) jest krainą, która znacznie różni się od reszty Francji. Historia, kultura, tradycja kulinarna, a także język bretoński, którym dzisiaj posługuje się 400.000 jej mieszkańców podkreślają odrębność regionu.

Półwysep Bretoński ulokowany jest w północno-zachodniej Francji nad Oceanem Atlantyckim, a jego brzegi opływa Prąd Zatokowy, który gwarantuje ciepły, łagodny klimat i słoneczne lata. Bretanię przecina Masyw Armorykański z kilkoma wysokimi szczytami, a sam region graniczy z Normandią i Doliną Loary dzieląc się na cztery mniejsze departamenty.
Krainę łąk i żywopłotów charakteryzują wspaniałe kurorty słynące z przepysznych owoców morza. Geografia i przyroda Bretanii jest bardzo bogata i zróżnicowana. Region pełen jest torfowisk i wrzosowisk, czystych jezior, piaszczystych plaż i skalistych wybrzeży. Aura pięknej przyrody łączy się tutaj z wszechogarniającym wrażeniem spokoju.

Bretanię zamieszkują gatunki typowe dla północy, jak i dla południa Europy. Nie ma tam wielu gatunków typowych dla tego miejsca, są one jednak bardzo ważne: ślimaki z Quimer, delfiny, wydry, węgorze, trytony etc. Dlatego ekologia i ochrona środowiska są tu na pierwszym miejscu.
Bretania jest bardzo deszczową krainą, choć lata bywają słoneczne. Panuje tu klimat oceaniczny, łagodny i zmienny. Położenie regionu oraz wpływ pływów sprawia, że jednego dnia występują wszystkie pory roku. Spotykane są tu także silne wiatry.
Celtyckie korzenie czynią Bretanię tajemniczym, ale interesującym regionem. Najpiękniejszy półwysep we Francji dysponuje doskonałą bazą hotelową oraz licznymi atrakcjami turystycznymi. Dzięki swojej historii jest krainą baśni i legend, między innymi o św. Graalu, czarnoksiężniku Merlinie czy Tristanie i Izoldzie, a zamieszkująca ją ludność posługuje się językiem bretońskim wywodzącym się z czasów celtyckich.
Na terenie półwyspu można natknąć się na intrygujące budowle zwane mehirami i dolmenami, które w przeszłości służyły jako miejsca pochówku zmarłych oraz do odprawiania obrzędów religijnych. Celtowie osiedlili się na tych ziemiach około 500 r. p.n.e., w późniejszych wiekach Bretanię do swojego imperium przyłączył Karol Wielki, a tereny na których utworzono początkowo Marchię Bretońską i średniowieczne hrabstwo Bretanii, były przez kilka stuleci tematem sporu Francuzów i Anglików. Region na stałe przyłączono do Francji dopiero w 1532 r.

Zadowoleni będą zwłaszcza miłośnicy historii i kultury ? dużo tu zabytków, muzeów.
Vitré ? przepiękna bretońska miejscowość z monumentalnym zamkiem, średniowiecznymi dzielnicami, wieloma świątyniami. To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć.
Pénestin ? popularny wakacyjny kurort z niezwykle piękną 25-kilometrową plażą.
Dinan ? przepiękne, ufortyfikowane miasto z wieloma zabytkami, położone nad rzeką Rance przyciąga wielu turystów.
Rochefort-en-Terre ? to bezwątpienia jedno z najpiękniejszych małych miasteczek w regionie.
Clisson ? jest uroczym miasteczkiem z toskańskim klimatem. Zobaczyć tu można drzewa oliwne, winorośle czy róże zawieszone na tarasach.
Carnac ? kurort położony nad błękitnymi wodami zatoki Quiberon zachęca turystów długimi, piaszczystymi plażami i ciekawą okolicą. Miasteczko jest również ważnym ośrodkiem kultury megalitycznej i zyskało miano bretońskiego Stonehenge, dzięki występującym w okolicy formom skalnym. Historię magicznych kamieni i związanych z nimi legend warto poznać w miejscowych muzeach.
Saint-Malo ? największą atrakcją miasteczka są mury obronne otaczające całe Saint-Malo ? dawną siedzibę korsarzy.
Mont Saint-Michel ? skalista wyspa pływowa w Zatoce Wzgórza Świętego Michała, w południowo-zachodniej Normandii, połączona z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów. Na wyspie wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła. Jest to najczęściej odwiedzane miejsce we Francji (poza Paryżem).

Josselin
? średniowieczne miasteczko, w którym zachowały się liczne drewniane domy zbudowane w okresie od XV do XVIII wieku. Warte zobaczenia są również bazylika Notre Dame du Roncier i słynny zamek, zbudowane na skalistym szczycie nad brzegiem rzeki Oust.
Dinard (Dinarzh) ? celtyckie miasto na północy Francji. Dawniej było to ulubione miejsce arystokratów, którzy budowali tam wille. Obecnie w mieście znajdują się luksusowe hotele, czasami miejscowość nazywana jest „Cannes Północy”. Główne atrakcje to oczywiście przepiękne, czyste, duże, piaszczyste plaże.


Wszystkich mieszkańców Puszczykowa zainteresowanych naszą działalnością serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do Stowarzyszenia Puszczykowo ? Châteaugiron. Razem z nami otrzymają Państwo możliwość nawiązania przyjacielskich kontaktów z Bretończykami, a także odwiedzenia Bretanii wraz z pięknym miasteczkiem Châteaugiron, do którego jeździmy nieprzerwanie od 1998 roku, co dwa lata. Zachęcamy także do korzystania z naszych imprez kulturalnych wraz z ofertą zajęć języka francuskiego dla Puszczykowian. Działalność Stowarzyszenia jest wspierana przez Urząd Miasta w Puszczykowie.
Zapraszamy do odwiedzenia nas na FB oraz na naszej stronie internetowej.

Opracowała: Ewa Rychlewska
Członek Stowarzyszenia Puszczykowo ? Châteaugiron