Co mówią przedstawiciele narodu izraelskiego na temat Ukrainy?

Z maila. Cytaty:
„Ukraina dzisiaj stała się tragicznym przykładem dla całej Europy, jak można wyhodować nienawiść na tle rasowym i pozwolić jej, by stała się gwałtowną i niekontrolowaną siłą…”

I dalej:

Op-Ed: Herbatka z neonazistami: Wojowniczy nacjonalizm na Ukrainie

(Opublikowano: piątek, 21 luty 2014 r., 08:45)

Przemoc na Ukrainie jest wzorcowym przypadkiem ogólnoeuropejskiego narastania nienawiści rasowej. Europa zaangażowała się w coś ryzykownego, tak na oślep. Znowu.

Dr Inna Rogatchi

Autorka jest prezesem Fundacji Rogatchi. Jej będąca w przygotowaniu książka nosi tytuł „Gwiazdy rozpaczy, gwiazdy nadziei: osobiste refleksje na temat Holokaustu w obecnych czasach„.

Podczas zbliżających się [maj 2014] wyborów, pan-europejskie grupy ultra-prawicowych radykałów spróbują jeszcze raz przyjąć panowanie nad Europą; a sytuacja w Europie nie była tak poważna od czasów sprzed II wojny światowej.

Najbardziej niepokojącym i w znacznej mierze kontrolującym [sytuację] czynnikiem trwającej ukraińskiej tragedii, moim zdaniem, jest potężna neo-nazistowska obecność w opozycji zagorzałych bojowników z ultra-prawicowych partii i ruchów nacjonalistycznych. Zagrożenie stwarzane przez te siły nie powinno być niedoceniane, zwłaszcza w kontekście szybko rosnących w całej Europie sił ultra-prawicowych, nowej brzydkiej „mody”.

Ukraina stała się teraz tragicznym „wzorcowym przypadkiem” tego alarmującego zagrożenia. Społeczeństwo obywatelskie na całym świecie po prostu nie może sobie pozwolić na luksus, ani też nie ma moralnego prawa, aby pozwolić na powtórzenie się koszmaru nazizmu. Gdy dokonywał się Holokaust, zaledwie trzy pokolenia wstecz, nie było precedensu dla takiego totalnego horroru i absolutnej zbrodni popełnianej bez przerwy przez 12 lat w całej Europie, i – co warto pamiętać – mogących zacząć od słabych rządów i nieudolnych przywódców.

Ale dziś, 75 lat po rozpoczęciu Holokaustu, nie ma żadnej możliwości na granie ignorancją jako kartą atutową, w rzeczywistości stanowiącą zasłonę dla obojętności, często zwykłego tchórzostwa i dziwnie powściągliwego stosunku do niedawno zmartwychwstałego, wyraźnego i namacalnego zagrożenia – nienawiści rasowej ogarniającej całą Europę – dla powstrzymania której ani Parlament Europejski, ani Rada Europy, ani żadna inna rzekomo potężna organizacja międzynarodowa nic realnie nie robi.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy byłem sześć razy na Ukrainie, co za tragedia tam się dzieje” – powiedział mi niedawno starszy europejski polityk.

Zapytałam go: „Czy zauważyłeś tam działalność ultra prawicowych radykałów? Czy słyszałeś, co oni tam głoszą, i pod jakimi sloganami „walczą o demokrację”, że tak powiem?”.

Tak, to partia Swoboda (Wolność), wiem, przy okazji [nawiasem mówiąc], to jest koszmar„.

„Cóż, to nie jest to, co chciałabym doświadczyć tak 'przy okazji'”, odpowiedziałam…
[…]

Nienawiść z dwóch stron

Na Ukrainie, masowo skorumpowanej przez reżim Janukowycza, sam prezydent był prawomocnie skazanym przestępcą, a jego klika w pełni podzielała te wspaniałe cechy. Mimo to, jest to ten sam naród ukraiński, który na niego głosował, w ten sam sposób naród w Wenezueli wciąż głosował na swoich orwellowskich prezydentów, jednego po drugim. Dowolny znawca Ukrainy mógłby powiedzieć, że wszystkie poprzednie reżimy ukraińskie były dość podobnie, całkowicie skorumpowane, tak było zawsze w przypadku tego kraju. W ciągu 22 lat niepodległości kraju zmieniały się tylko nazwiska i grupy wpływów, ale nie ich slogany, sposoby działania i metody…
[…]
Nienawiść rasowa w charakterze drożdży do wywołania zamieszek.

Niezwykle ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że oczywisty i brzydki rasizm stał się drożdżami dla ukraińskich zamieszek – i to z obu stron, ważne jest, aby o tym pamiętać. Dlaczego żaden z europejskich i zachodnich przywódców światowych nie wskazuje na ten istotny aspekt sprawy? Dlaczego jest on po raz kolejny pomijany? …
[…]
Neonaziści jako „bojownicy wolności”

Nieco ponad rok temu, jesienią 2012 roku, ultra-prawicowa nacjonalistyczna, żarliwie i otwarcie antysemicka partia Swoboda otrzymała ponad 10% mandatów w ukraińskim parlamencie, a teraz ma solidne 37 mandatów w 450-osobowym organie władzy. Dokładnie po roku od legitymizacji tej partii, która początkowo dumnie nazywała się narodowo-socjalistyczną partią, protesty na Ukrainie zmieniły się w krwawe zamieszki i są bardzo zbliżone do wojny domowej.

W retoryce protestów od samego początku obecny był silny element rasistowski. Dlaczego nikt na Zachodzie we właściwy sposób nie zareagował na te nieustające odezwy nienawiści i wezwania do przemocy? Dlaczego nikt o tym otwarcie nie powiedział, ani razu?…
[…]
W 2012 roku Anti-Defamation League oficjalnie uznała ukraińską partię Swoboda za neo-nazistowską partię. Jak to jest możliwe, że w cywilizowanym świecie, i po II wojnie światowej, partia ta jest akceptowana jako część oficjalnej opozycji i partner w negocjacjach z udziałem kogokolwiek, kto nie jest nazistą lub zwolennikiem ideologii neonazistowskiej? Europejscy i zachodni przywódcy powinni nam odpowiedzieć na to proste pytanie.

Prawy Sektor i zbrojne rozpasanie

Ludzie, którzy obserwują sytuację na Ukrainie, wiedzą, że osławiona partia Swoboda, która wygląda prawie jak chłopcy z chóru kościelnego w porównaniu z 23 pozostałymi ultra-prawicowymi radykalnymi organizacjami na Ukrainie, z kilkoma z nich niedawno zjednoczyła się w sojuszu pod nazwą Prawy Sektor, składający się z bardzo agresywnych bojowników. Obecna rzeczywistość jest taka, że te tysiące bojowników, według powtarzających się wypowiedzi ich lidera, są dobrze wyposażone w broń i amunicję oraz zdeterminowane, aby wywołać wojnę,…
[…]
Warunek konieczny dla trwania cywilizacji
Europa nie może sobie pozwolić, aby dolewać benzyny do już wznieconego ognia. Skoro europejscy przywódcy tak aktywnie w tych dniach próbują rozwiązać konflikt na Ukrainie, powinni pokazać w sposób całkowicie czytelny dla wszystkich zainteresowanych stron, że Europa i świat nie będą tolerować legitymizacji nienawiści na tle rasowym. To musi być warunek konieczny jakiegokolwiek dalszego rozwoju Ukrainy i nadchodzących przedterminowych wyborów. …”

Fragmenty (obszerne) tekstu nadesłanego przez znajomego tłumacza na maila.
Słowa te pisze członkini narodu, który raz już doświadczył próbki ideologii niszczącej inne narody w imię swojej wyższości. W zadziwiający sposób spostrzeżenia te pokrywają się z moimi, które umieszczałem we wcześniejszych postach.
Jedyną szansą dla Europy jest zdecydowane odrzucenie sił neo-nazistowskich na Ukrainie.
Ponieważ jest to groźba dla pokoju całej Europy.
Dlaczego jednak tak się nie dzieje? Dlaczego politycy nie chcą tego zauważyć?
Ja tego nie wiem, jak i nie rozumiem…

Źródło oryginalnego tekstu w j. angielskim: Op-Ed: Tea With Neo-Nazis: The Violent Nationalism in Ukraine


Polecany link uzupełniający treść: „Los Angeles Times”: Obawy Putina są uzasadnione. Zagrożenie tkwi w samej Ukrainie
Wyjątek z tekstu polecanego w linku:
„Obawy Putina nie wydają się być wynikiem paranoi” – pisze [Autor] zdecydowanie. I wzywa, by Stany Zjednoczone potępiły nacjonalistów i wskazały poszanowanie praw mniejszości jako czynnik niezbędny dla stabilizacji ukraińskiej demokracji.

Na koniec przypomina, że rasizm, antysemityzm i ksenofobię Swobody potępił dwa lata temu Parlament Europejski. „USA też powinny zdecydować się na taki krok. Dziś trzeba otworzyć drzwi do kompromisu z Rosją” – puentuje.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Co mówią przedstawiciele narodu izraelskiego na temat Ukrainy?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.