Co to jest śmierć mózgowa? – Zdrowie, medycyna; wykład otwarty; Jacek Maria Norkowski.

Zaproszenie na wykład otwarty: ?Co to jest śmierć mózgowa??,
który wygłosi o. dr n. med. Jacek Maria Norkowski OP,
wykładowca Uniwersytetu Angelicum w Rzymie.
sobota, 4 stycznia 2014 r., godz. 17:00

Lokalizacja: Dom Studencki Jowita UAM

ul. Zwierzyniecka 7
sala A i B (parter)
(wysoki budynek z reklamą Centra Akumulatory, pomiędzy hotelami Mercure i Sheraton, przy Rondzie Kaponiera)
Tematyka wykładu dotyczyć będzie kwestii związanych m.in. ze śmiercią biologiczną, transplantologią oraz kwestiami moralnymi i praktycznymi skutkami, jakie niesie ze sobą pojęcie tzw. śmierci mózgowej. Przede wszystkim mamy nadzieję dowidzieć się jakie to wszystko może mieć konsekwencje dla życia naszego i naszych bliskich w razie wypadku i hospitalizacji, a także usłyszeć odpowiedzi na pytania:

? Czy niektórzy ludzie budzą się w czasie pobierania narządów?
? Ile procent dawców mogłoby żyć gdyby nie orzeczono śmierci mózgowej?
? Dlaczego część anestezjologów aplikuje narkozę ludziom rzekomo zmarłym?
? Czy być może czasową utratę świadomości można uważać za równoznaczną z utratą przez chorego człowieczeństwa?

I wiele innych.
Zapraszamy!

O prelegencie:
dr n. med. Jacek Maria Norkowski OP jest autorem książek „Medycyna na krawędzi. Ewolucja definicji śmierci człowieka w kontekście transplantacji narządów.” i „Człowiek umiera tylko raz”, a także absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W latach 1991-92 odbył staż w centrum bioetycznym Pope John XXIII Medical-Moral Center w Bostonie. Tu zainteresował się problemem kryteriów śmierci człowieka, koniecznych do podejmowania decyzji dotyczących chorych w stanach terminalnych oraz dawców organów do przeszczepów. Zaowocowało to dalszymi studiami, podjętymi w Rzymie i zakończonymi w 2003 r. na uniwersytecie Angelicum obroną licencjatu poświęconego tematowi tzw. mózgowych kryteriów śmierci człowieka. W 2009 r. obronił na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika/Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera pracę doktorską ?Śpiączka pourazowa, stan wegetatywny oraz śmierć mózgowa w świetle wybranego piśmiennictwa. Ewolucja poglądów medycznych i jej etyczne implikacje?, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. med. Jana Talara. Obecnie wykłada na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.