Czy jesteśmy mili, uczynni, kulturalni? Zachowania Poznaniaków.

Ostatnio skoncentrowałem się na obserwacji, czy w Poznaniu kwitnie kultura i grzeczność. Jest z tym różnie.
Wydaje się, że już coraz częściej wpuszcza się w ruchu miejskim włączających się do niego. Czy też stojąc w korku, gestem dłoni pozwala się wjechać samochodowi wyłaniającemu się z ulicy podporządkowanej. W końcu to tylko kilka sekund. A i ta druga osoba przecież gdzieś się spieszy. Przy takim przyjaznym zachowaniu do współużytkownika drogi, rośnie pozytywne nastawienie, a maleje frustracja.
Warto też udzielać pierwszeństwa pieszym. W Niemczech jest to wręcz obowiązek, można otrzymać upomnienie lub nawet mandat karny za nie udzielenie pierwszeństwa pieszemu.
U nas z tym bardzo różnie.

Co z rowerzystami? Sam (co prawda sporadycznie) jeżdżę rowerem, dlatego staram się nie utrudniać im poruszania się po ulicach.
Zdarzają się jednak przykre przypadki. Jadący na przykład środkiem rowerzysta, blokuje ruch samochodowy. I ani myśli zjechać. Kiedy próbuje się mu zwrócić uwagę odpowiada inwektywami. Niestety, nie zawsze kultura działa w dwie strony.

Jeszcze jeden aspekt. Kolejki przy kasach w marketach. W Niemczech zaobserwowałem, bardzo często, przepuszczanie osób z dwoma, trzema artykułami. U nas to rzadkość. Tutaj też nie tracimy zbyt wiele czasu. Sekundy. Tym bardziej że mamy pełen koszyk. Czasami zdarza się, że kupujący jeden artykuł ma nawet odliczone pieniądze. Warto go przepuścić? Ile stracimy na tym czasu? kilkanaście sekund?

W czasach gdy żyjemy w tak „zabieganych” warunkach, warto jednak postarać się o odrobinę uprzejmości dla drugiego człowieka, uśmiech, miły gest. To obniża ciśnienie, a przede wszystkim nastawia nas pozytywnie do tej drugiej osoby, w ogromnej większości dokładnie tak samo uwikłanej w walkę z codziennością.
Postarajmy się o tym pamiętać.

Piotr Szelągowski

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.