Czy szparagi są zdrowe?

Szparagi znane są już od 2000 roku p.n.e. – łacińska nazwa to „asparagus”. Uprawiali je od najstarszych czasów: Egipcjanie, Grecy i Rzymianie.
Współczesne badania potwierdziły: działanie moczopędne, ułatwiające wypróżnianie, hipotensyjne czyli; obniżające nadciśnienie tętnicze (poprawa stosunku jonów potasu do sodu), Szparagi zawierają w swoim składzie dużą zawartość witamin, soli mineralnych i przeciwutleniaczy. A wiec jest to następna szansa na zdrowie.

Jeden ze znalezionych w necie przepisów na przyrządzenie zielonych szparagów:
„Oczyścić szparagi delikatnie ścinając zdrewniałe końcówki .Nie ma potrzeby obierać .Na dużej patelni rozgrzać oliwę i na gorąca wrzucić szparagi ( jak są bardzo długie można przeciąć na dwa kawałki ). Smażyć przewracając na rumiano ok. 10 minut .Dodać masło . Poczekać aż masło się zrumieni i nabierze lekko orzechowego smaku. Posolić i lekko popieprzyć szparagi.”
Źródło: http://www.mojegotowanie.pl/przepisy/warzywa/zielone_szparagi_smazone_na_masle

Więcej o szparagach na stronie:
http://www.mypolacy.de/serwisy/kafeteria/warto-zobaczyc/szlakiem-szparagow-badische-spargelstrasse.html

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Czy szparagi są zdrowe?”

  1. Szparagi – uprawa z plonem drugorocznym, stąd zapewne bajońska ich cena. Niestety w sprzedaży (świeże) tylko w maju. Gotować należy odmianę białą – po uprzednim obraniu zdrewniałych końcówek – pionowo w wysokim garnku, główkami do góry. Najlepsze są polane bułką tartą na maśle. Pychota!

Możliwość komentowania jest wyłączona.