Dobre odżywianie – naturalne witaminy w jabłkach

Mylą się ci, którzy twierdzą, że źródłem witamin są banany, cytrusy czy też inne owoce sprowadzane z Afryki, czy innych odległych krajów. Na czas transportu z reguł są tak przygotowywane, konserwowane (np. dwutlenkiem węgla), że niewiele zostaje substancji zdrowych w owocach cytrusowych.

Tymczasem nasze zwykłe jabłko ma dla nas więcej witamin niż się spodziewamy. TO naprawdę potężne źródło zasilania naszego organizmu w ożywcze substancje.
Druga sprawa to oczywiście dobór konsumowanych potraw.
Standardowym błędem jest spożywanie mięsa z ziemniakami, gdzie przy trawieniu tych dwóch produktów działają zupełnie inne enzymy, co powoduje poważne obciążenia trawienne. Poczucie ciężkości, senność…
Dlatego powinniśmy unikać takich połączeń.

Osobiście cenię sobie surówkę z pora, z dodatkiem jabłka otartej bazylii, pieprzu i oliwą z oliwek z tzw. mechanicznego (nie maszynowego) tłoczenia.
Duża ilość oliwy z oliwek bardzo pozytywnie wpływa na nasz organizm. Oliwa potrzebna jest do lepszego przyswajania witamin. Dlatego taka kompilacja, jabłka, marchwi pory z oliwą, jest bardzo pożyteczna.
Dlatego polecam potrawy z oliwą, nie bójmy się jej stosować w dużych ilościach. Oliwa zawiera antyoksydanty pomagające nam w walce ze złym cholesterolem. Tak samo jabłka, orzechy włoskie, czy zielona herbata.
Potwierdzają te informacje nie tylko moje rozmowy z dietetykami, ale też liczne strony internetowe piszące o zdrowiu.
Ważną bronią w walce z złym cholesterolem (LDL) jest lampka czerwonego wytrawnego wina. Z umiarem stosowana daje wspaniałe efekty owa broń. Spójrzmy tylko na średnią życia Włochów, Francuzów czy Hiszpanów…

Nasza kuchnia jest zbyt tłusta. Kiedyś było to zasadne, nasz klimat gdzie pory jesienno-zimowo-wiosenne ewidentnie dominują. W średniowieczu, dieta mięsna była koniecznością. Obecnie kiedy mamy dostęp przez cały rok do owoców i warzyw nie wstydźmy się korzystać z tego luksusu, który nie był znany naszym przodkom.
I oczywiście przyrządzanie potraw. Od dawna gotuję na parze warzywa. Szerzej na ten temat napisała Magda, polecam jej artykuł: Pełne witamin gotowanie na parze!
A więc do dzieła, powalczmy z odpowiednim poziomem żywienia.

Niektóre ciekawe linki:
http://oliwawino.com/tag/zly-cholesterol/

http://www.stylzdrowia.pl/zdrowie/188-jak-obni%C5%BCy%C4%87-z%C5%82y-cholesterol-za-pomoc%C4%85-diety

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.