Drezdenko – wystawa IPN i pokaz filmu „Zapomnij o Kresach”.


W dniu 18 marca odbył się pokaz filmu „Zapomnij o Kresach” przy okazji otwarcia ekspozycji wystawy IPN, poświęconej Ludobójstwu dokonanemu przez OUN-UPA. Miejscem był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku.
Jarosław Palicki z delegatury IPN w Gorzowie Wielkopolskim nakreślił rys historyczny, przed pokazem filmu, w którym wypowiadają się świadkowie tamtych dni.
Miejsce eksponowania wystawy to atrium szkoły:
atrium_drezdenko


Poniżej zdjęcia wystawy i ze spotkania w Drezdenku.

drezdenko_wystawa_ipn

pokaz_filmu_zapomnij_o_kresach

drezdenko_zapomnij_o_kresach

drezdenko_publicznosc


Po spotkaniu zwiedziłem sale lekcyjne do nauki historii. W jednej z nich są zgromadzone eksponaty przynoszone przez samych uczniów. Doskonale uzupełniają one swoją obecnością, miejsce gdzie przekazuje się wiedzę o minionych czasach.
drezdenko_historia

drezdenko_gabinet_historyczny_artefakt

drezdenko_historia_sala

drezdenko_gazety

drezdenko_artefakt_kufel

drezdenko_but_kampania_zimowa

Ostatni eksponat to autentyczny but, w którym żołnierze niemieckiego Wehrmachtu walczyli na froncie zimowym, podczas chociażby walk o Stalingrad…
Byłem urzeczony ilością eksponatów historycznych i unikalnym klimatem jaki tworzą w nowoczesnej sali lekcyjnej. Fakt, że zostały przyniesione przez samych uczniów dodatkowo wzmacnia ich rolę pomocniczą jaką pełnią w nauce historii.
Pracownią opiekuje się Pani Iwona Świekatowska.

Serdecznie dziękuję Dyrekcji za miłe przyjęcie i gościnę w murach szkoły.

Piotr Szelągowski


Ksiądz Tadeusz umieścił odnośnik na swojej stronie do niniejszego artykułu: Drezdenko ? wystawa IPN i pokaz filmu pt. Zapomnij o Kresach

Ponadto fragment materiału ze strony Drezdenka:

…Pierwszą część spotkania stanowił ciekawy wykład ? rys historyczny, zaprezentowany przez pana Jarosława Palickiego -pracownika Delegatury IPN w Gorzowie Wlkp., a dotyczący przywołanych wydarzeń na Wołyniu. Jak sam wykładowca podkreślił, ?Zbrodnie wołyńskie to temat trudny, który znacząco ciąży na historii naszego kraju i stosunkach polsko-ukraińskich, jednak temat, którego nie należy unikać czy lekceważyć?. Pan J. Palicki podkreślił, że dla 4 mln Polaków żyjących na tzw. Kresach Wschodnich II RP (1918-1939) istotnym i boleśnie odczuwalnym skutkiem II wojny światowej była zmiana granic państwowych. W wyniku postanowień trzech mocarstw oraz umowy pomiędzy Sowietami, a narzuconym przez nich PKWN a ZSRS (1944r.), siedem kresowych województw zostało włączonych do ZSRS. Na terenie czterech południowo-wschodnich województw, które weszły w skład Ukraińskiej SRS, dotkliwym czynnikiem powodującym opuszczenie ziem przodków były masowe mordy i terror, dokonywane przez nacjonalistów ukraińskich. Prowadzący spotkanie przytoczył wydarzenia z Krwawej Wielkanocy 1943roku, z Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku, wzbogacając swój wykład prezentacją multimedialną, wypowiedziami świadków czy znaczącymi cytatami z dokumentów historycznych.

W drugiej części spotkania zebrani na łączniku szkolnym słuchacze, mieli okazję przeżyć, zobaczyć film dokumentalny, poświęcony ludobójstwu popełnionemu przez OUN-UPA na Polakach w latach 40. XX wieku. Współtwórcą filmu jest m.in. pan Piotr Szelągowski- działacz kresowy z Poznania, sekretarz ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który zaszczycił zebranych swoją obecnością. Film wzruszający, prawdziwy, pokazujący świadków tamtym krwawych, tragicznych wydarzeń. Stanowi traumatyczne wspomnienie osób ? bohaterów, które w latach 40. miały zaledwie 10 ? 18 lat i bardzo przejmująco opowiadały historię swoich najbliższych. W filmie pojawiły się również znaczące wypowiedzi ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jak również dobitny obraz cierpienia i męki wielu pomordowanych Polaków. Jak podkreślił pan Piotr Szelągowski, kwestią zbrodni na Kresach zajmuje się już od 9 lat i stara się wraz z ks. Tadeusza Isakowiczem-Zaleskim nadać tym wydarzeniom znaczące upamiętnienie i należyty szacunek ofiarom tego ludobójstwa. Jak podkreślił prowadzący, nie należy zapominać o zbrodniach dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich, a wręcz przeciwnie wskrzeszać pamięć o tych wydarzeniach, rozmawiać ze świadkami, zbierać dowody i materiały, a tym samym wzbogacać IPN….

?Zapomnij o Kresach?- spotkanie z historią w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku

piotr_szelagowski_drezdenko

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Drezdenko – wystawa IPN i pokaz filmu „Zapomnij o Kresach”.”

  1. Z pewnym zaskoczeniem przeczytałem notę z wystawy i pokazu i obejrzałem zdjęcia. Brawa dla Dyrekcji i Nauczycieli. To dziś rzadkość, ale dzięki Wam, będzie takich miejsc coraz więcej i następne pokolenia będą znały swoją historię i umiały budować przyszłość. Powodzenia!

Możliwość komentowania jest wyłączona.