Fotorelacja z rocznicy poświęcenia pomnika poświęconego policjantom zamordowanym przez Sowietów w Twerze.


Byłem na tej uroczystości. Tym bardziej, że miałem przyjemność pomagać w budowie tego pomnika, przywoziłem płyty na których wygrawerowano nazwiska pomordowanych policjantów, także pomagałem w ich montażu. Oczywiście byłem też obecny na uroczystym poświęceniu i odsłonięciu pomnika.
Poniżej zdjęcia z rocznicy poświęcenia pomnika.

sw_jerzy_pomnik

Z ogłoszeń duszpasterskich Parafii Św. Jerzego w Poznaniu: „W środę 14 maja o g. 11,00 msza św. w int. pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej z okazji 4 rocznicy poświęcenia pomnika upamiętniającego tę tragedię sprzed 74 lat.

W kościele…
sw_jerzy
Wyprowadzenie sztandarów:
wyprowadzenie_sztandarow

kosciol_garnizonowy_policji

poczty_sztandarowe_sw_jerzy

Kompania reprezentacyjna Policji w Poznaniu.
policja_sw_jerzy

Poczty sztandarowe, szkół mundurowych:
poczty
Kościół znajduje się przy ul. Swobody 43a na poznańskiej dzielnicy Grunwald. Pomnik stoi przy kościele.

poczty_sw_jerzy

Młodzież ze szkół mundurowych:
nadzieja_mlodziez

mlodzi_mundurowi

pomnik_sw_jerzy

Maszeruje orkiestra Policji w Poznaniu.
orkiestra_sw_jerzy

I znów kompania reprezentacyjna Policji:
reprezentacyjna_kompania_policji

Zgromadzeni na uroczystości…
zgromadzeni_sw_jerzy

…uroczyste przemówienia…
gen_policji_sw_jerzy

Złożenie wieńców pod pomnikiem:
policjanci

Defilada zamykająca uroczystość.
defilada_sw_jerzy

Cześć ich pamięci…:
czesc_ich_pamieci

Zdjęcia: Piotr Szelągowski

Link do materiału z poświęcenia i odsłonięcia pomnika pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej: Pomnik Pomordowanych Policjantów został odsłonięty w Poznaniu

Koledzy z Krakowa z Polonii Chrystiana, których zaprosiłem pod pomnik podczas ich obecności w naszym mieście: Polonia Christiana – spotkanie z Tomaszem Żakiem


W tym właśnie kościele ks. prałat kanonik Stefan Komorowski…:
sw_jerzy_ks_stefan
…ochrzcił moją córkę, a syn pełnił przez 3 lata obowiązki ministranta. Moje związki emocjonalne z tym miejscem, są więc szczególnie ciepłe. Często też jestem obecny na Mszach Św. mimo tego, że nie jest to moja obecna parafia.

Miejsce, w którym zostali upamiętnieni pomordowani policjanci z Wielkopolski przez sowiecki aparat bezpieczeństwa, w wyniku realizacji ludobójczego planu eksterminacji narodu polskiego, mimo lokalizacji poza centrum powinno być szczególnie odwiedzane przez młodzież naszego miasta. Moim pomysłem jest organizacja lekcji wychowania obywatelskiego i historii z różnych poznańskich szkół pod tym pomnikiem.
Celem jest uatrakcyjnienie tego typu zajęć i stałe budowanie pamięci narodowej o naszej pełnej ofiar i bólu historii, szczególnie podczas minionej wojny światowej.

„Naród bez pamięci przestaje być narodem”.

Piotr Szelągowski

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.