Garść linków dotyczących obchodów…11 lipca.

Kilka informacji z różnych portali, w tym wypowiedź Donalda Tuska, Poroszenki, obchody w Koninie …

[D. Tusk]…Wezwał dzisiaj w Brukseli władze Polski i Ukrainy do łagodzenia napięć na tle historycznym. Po zakończonym szczycie stwierdził, że… nie wszyscy odrobili lekcję z historii. „Tylko pełna solidarność pomiędzy Ukrainą i Polską może uchronić nas od powtórki z tragicznej historii w przyszłości”…
PO na pewno jej nie odrobiło, to właśnie za ich rządów jakiekolwiek słowa o Ludobójstwie odbijały się niczym grochem o ścianę.
Polityczna poprawność?

A tymczasem P. Poroszneko w Polsce co mówi?: …Kijów liczy na zmiany w nowelizacji ustawy o IPN w części, która dotyczy Ukraińców…[…] …Wykorzystywanie szczątków ofiar do szantażu pokazuje z jakim „partnerem” mamy do czynienia. Tego typu zachowanie jest niepojęte dla cywilizowanych ludzi. Swoim szantażem Ukraińcy sami sobie wystawiają świadectwo. …

Czego jeszcze możemy spodziewać się po kimś takim? „Daj palec, to weźmie całą rękę” – jest takie przysłowie. Może ma zastosowanie w analizie stosunków polsko-ukraińskich…

…Historię strasznych lat wołyńskiej gehenny przypomniał Michał Wanjas, nauczyciel historii w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana K. Norwida. Przejmująco w dojmującej ciszy zabrzmiały słowa wiersza Lecha Makowieckiego „Ballada o Wołyniu” wyrecytowanego przez uczennicę „Norwida” Wiktorię Szczepaniak.
Do dni, tygodni i lat niesłychanego terroru, w czasie którego ukraińscy nacjonaliści zamordowali – jak szacują historycy – 100 tys. Polaków, odniósł się również Edward Kloc, syn żołnierza 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej czynnie stawiającej opór upowcom, kultywujący z niezwykłą pieczą i oddaniem pamięć o tamtych czasach….

Tak mogłoby być wszędzie, dlaczego zatem tak nie jest?

Trafnie ocenił to w jednej ze swoich wypowiedzi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński: „Uważamy, że terror UPA, skierowany przeciw zwykłym obywatelom, mordowanie całych wsi, był faktem. Każda ówczesna władza(…) musiałaby podjąć daleko idące działania, zmierzające do tego, żeby z tym skończyć. Każda władza jest zobowiązana do chronienia swoich obywateli.. Dlatego nie widzimy powodu, żeby te akcję potępiać, tym bardziej, że Ukraińcy nie chcą potępić ludobójstwa popełnionego przez UPA. W akcji „Wisła” ludobójstwa nie było. (…) Wiemy też, że sytuacja terroryzowania ludności przez UPA była istotna dla przesiedlenia ludności cywilnej z zagrożonego obszaru i że państwo polskie musiało zastosować takie środki represji z pewnością nieprzyjemne dla wysiedlanych rodzin. Weźmy pod uwagę to, że Polska (jakakolwiek wtedy ona nie była) walczyła o granice i jako suwerenne państwo musiała działać, aby je ochronić (…)”.

Nie wiemy jakie miał prawdziwe intencje Związek Ukraińców w Polsce ubiegając się o zezwolenie i potajemne umieszczenie tej tablicy na przeworskim dworcu kolejowym – dla władz i mieszkańców miasta było to całkowitym zaskoczeniem. Wiemy natomiast, że jej treść i obecność budzi wiele złych emocji. Przez ten dworzec przejechało również kilkadziesiąt tysięcy rodzin polskich, uciekając ze wschodu przed potworną banderowską rzezią, unosząc jako cały dobytek tylko życie.

Kiedy w końcu walniemy pięścią w stół i zabronimy na „pozwalanie sobie”?

Na koniec:
75. ROCZNICA LUDOBÓJSTWA NA WOŁYNIU – Pobiedziska Biblioteka Publiczna

Powtórzę: tak mogłoby być w każdej bibliotece w kraju. Ale nie jest. Dlaczego?

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.