GMO morduje pszczoły?

Pszczoły wymierają od kilku lat. Jest to olbrzymie zagrożenie dla ludzkości. Naturalni zapylacze znikną, przestaną rosnąć gatunki zbóż, roślin i owoców. Co będziemy jedli?

Fragment materiału z Interii:

„…Gwałtowny spadek pszczelej populacji
Pierwsze doniesienia o zaobserwowaniu zjawiska wymierania pszczół, nazwanego CCD (Colony Collapse Disorder) przekazano z USA jesienią 2007 r. Obecnie zjawisko objęło już ponad połowę obszaru Stanów Zjednoczonych. Na Zachodnim Wybrzeżu wyginęło 60 proc. pszczelich rojów, a na Wschodnim, aż 70 procent. Nagłe wymieranie tych owadów zaczęto też odnotowywać we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.

W Polsce również doszło do gwałtownego spadku pszczelej populacji. Wg szacunków z 2010 r., rojów pszczół powinno być na terenie naszego kraju ok. 2 mln, a jest zaledwie niecałe 900 tys.

Zjawisko CCD polega na tym, że pszczoły wylatują z uli, by zebrać nektar i pyłek, ale nie wracają. Pszczoła odłączona od roju ginie w ciągu kilku godzin, a gdy większość robotnic nie wraca do ula, umiera też królowa i jej świta.

…Komórki uśmiercają pszczoły
Poważnie brane są również skutki olbrzymiego wzrostu areału roślin genetycznie modyfikowanych. Faktem jest, że masowo GMO wprowadzano po roku 2000, więc są nowym czynnikiem, który pokrywa się w czasie z wystąpieniem epidemii CCD. Badacze odnotowali, że na obszarach z uprawnymi GMO, które zwykle mają znacznie mniej kwiatów, niż rośliny nie modyfikowane, owadów jest mniej oraz dochodzi do uszkodzeń układu pokarmowego pszczół,
które jadły pyłki roślin GMO.

Kolejnym i najbardziej dziś podejrzanym o masowe uśmiercanie pszczół jest rozwój telefonii komórkowej. Badania ekspertów dowodzą bowiem, że promieniowanie z telefonów komórkowych wpływa bezpośrednio na pszczoły. Wskazują na to wyniki badań wielu ośrodków, w tym zespołu kierowanego przez dr Johana Kuhna z uniwersytetu w Landau

Źródło cytatów na interia.pl: Pożegnanie z miodem?

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “GMO morduje pszczoły?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.