Gostyń po raz drugi. Ludobójstwo na kresach dokonane prze OUN-UPA.

Od dziesięciu lat ostrzegam przed zapomnieniem ofiar polskich na Wołyniu i innych wschodnich województwach II RP. Efektem tych ostrzeżeń są też i filmy, które powstały dla IOH (Inne Oblicza Historii) – dwumiesięcznika Wiedza i Życie. Także cykl artykułów zamieszczonych w tym piśmie dotyczącym nieznanej historii, poświęconych temu przemilczanemu tematowi.
Czasami zaprasza się mnie, abym opowiedział co mną kieruje, co zaobserwowałem, co przekazują znajomi z Ukrainy.
Takie spotkanie miało miejsce wczoraj w Gostyniu.
Odbył się też pokaz filmu „Zabili nas w Wigilię” o zbrodni w Ihrowicy.
gostyn

Po filmie pojawiło się kilka pytań – niektóre bardzo ciekawe. Min. o zagrożenie ze wschodu, o poziom wzrostu nacjonalizmu ukraińskiego. Niestety, to się dzieje. W imię walki z Sowietami, Europa nie dostrzega kultu symboli nazistowskich, które w sposób niejako naturalny pojawiają się przy kulcie OUN-UPA, Bandery itp. Czy w takim duchu mają być wychowywani młodzi Ukraińcy? Na ten temat wypowiedział się Kukiz: „Precz z rządem i politykami, którzy nie reagują na próby uczynienia z bandyty wzorca dla ukraińskiej młodzieży. Hańba i dno…

źródło: Protest Pawła Kukiza przeciw milczeniu. ?Precz z UPA i OUN-em?

Zdjęcia ze spotkania:
gostyn_prelekcja

gostyn_pytanie

gostyn_wid

gostyn_widownia

gostyn_widownia2

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.