Inicjatywa Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie

Na stronie Wieści z Wołynia pojawiła się informacja o inicjatywie związku kresowego z Dzierżoniowa. Poświęcona jest problemowi od dawna znanemu. Kiedy obchodzono w Warszawie uroczystości z okazji obchodów 65 rocznicy Ludobójstwa śp Prezydent Lech Kaczyński pojechał do Sopotu na wystawę ukraińską. W dniach lipcowych nasila się znacznie ilość imprez organizowanych przez ZUwP jakby w kontr opozycji do uroczystości upamiętniających zbrodnie popełnione na Polakach. A przecież nie chodzi o piętnowanie kogokolwiek. W końcu zginęło ponad 80 tys Ukraińców w tych tragicznych wydarzeniach zamordowanych z zimną krwią przez bestialskiego wroga i nas i ich: nacjonalistów spod znaku OUN-UPA. Jest to dla mnie niepojęte, wygląda tak jakby członkami ZUwP byli sami sympatycy tej zbrodniczej formacji…Mam tylko nadzieję, że to zwyczajny zbieg okoliczności, który przecież można rozwiązać np. w tych dniach upamiętniając wspólnie z Ukraińcami naszych pomordowanych, Polaków, Ukraińców, Rosjan, Ormian i inne ofiary zbrodniczej działalności organizacji OUN-UPA, sojuszników Hitlera, popełniających zbrodnie częstokroć w niemieckich mundurach (pomocnicze formacje policyjne biorące udział w holokauście Żydów, później ochotnicza dywizja SS Galizien składająca się w przewadze z członków nacjonalistycznych organizacji ukraińskich, walcząca przeciw koalicjantom antyhitlerowskim, rozbita pod Brodami).

Poniżej tekst inicjatywy zaczerpnięty ze strony internetowej: Wieści z Wołynia

Piotrek


Inicjatywa Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie
ul. Batalionów Chłopskich 19/4
58 ? 200 Dzierżoniów

Szanowni Państwo!

Działając z upoważnienia Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie, zwracam się z prośbą
do organizacji kresowych, kombatanckich, naukowców, ludzi znających dobrze historię i wszystkich zainteresowanych o czynne wsparcie inicjatywy dotyczącej trwałej zmiany terminu Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie i innych ukraińskich imprez rozrywkowych organizowanych na terenie kraju w dniu 11 lipca i w terminie przyległym.

?Zgodnie z planem 11 lipca 1943r. oddziały UPA uderzyły jednocześnie na 96 miejscowości powiatu Horochowskiego i Włodzimierskiego oraz na 3 w Kowelskim. Następnego dnia 12 lipca ten sam los spotkał kolejne 50 miejscowości, w dwóch pierwszych powiatach. W następnych dniach ataki były kontynuowane. W lipcu 1943r., wg obliczeń Siemaszków, zaatakowano 520 polskich miejscowości, mordując 10 ? 11 tys. Polaków.?

Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie podjęło przeszło rok temu szereg działań dotyczących zmiany terminu imprez rozrywkowych organizowanych przez Związek Ukraińców w Polsce na terenie Polski 11 lipca i w terminie zbliżonym, gdyż w tym dniu przypada rocznica
mordu na Wołyniu (największe natężenie mordu 11 lipca 1943r.).

Zero empatii, ze strony Związku Ukraińców w Polsce i jego prezesa Piotra Tyma, widocznie Ukraińcy w Polsce nie umieją się bawić w innym terminie. Pisma z apelami o zmiany terminu Dni Kultury Ukraińskiej w Polsce zostały wysłane m.in do Bałtyckiej Agencji Turystycznej BART ul. Kościuszki 61, 801 ? 703 Sopot, która wynajmuje Operę Leśną ZU w Polsce, do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jacka Karnowskiego prezydenta Sopotu. Efekt działań Stowarzyszenia jest taki, że Ukraińcy nadal bawią się dobrze 11 lipca i w terminach zbliżonych, z pieniędzy otrzymanych z budżetu państwa polskiego, w tym pochodzących z podatków płaconych także przez Kresowian, którzy nierzadko cudem przeżyli ludobójstwo na Polakach dokonane przez nacjonalistów ukraińskich związanych z OUN ? UPA.

W wyniku masowych, planowych działań OUN i jej zbrojnych struktur tzw. UPA, Służby Bezpeky (SB) i formacji ukraińskich kolaborujących z Niemcami, w sposób bestialski zamordowano na Kresach Południowo-Wschodnich II RP (Wołyniu, Małopolsce Wschodniej) około 200tys. Polaków, nie licząc innych narodowości, w tym także Ukraińców.

Prezes
Stowarzyszenia Kresowian
W Dzierżoniowie
Edward Bień


Warto zajrzeć: Linkownia

2 myśli w temacie “Inicjatywa Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie”

  1. może urządzić w sąsiedztwie wystawę poświęconą zasługom teścia wiadomo kogo w likwidowaniu „sił reakcji”, albo szlak bojowy pewnej jednostki Wehrmachtu, ze szczególnym uwzględnieniem mordów i masowych egzekucji dokonywanych przez wehrmachtowców, z pewnością przyciągnie to dużo więcej osób niż „kulturalne” imprezy ZUwP, wtedy się solidaruchom odechce jawnego popierania nazistów, bo jest chyba oczywistym, że nie o działalność kulturalną tutaj chodzi, a o urządzanie jawnych kpin z rocznicy ludobójstwa

  2. Z ostatniej chwili nadesłane od adminów strony Wołanie z Wołynia:

    „Odnośnie inicjatywy Dzierżoniowa;

    http://www.koszalin.pl/ff_kalendarium/pl/XX_Festiwal_Kultury_Ukrainskiej/event_preview

    Z informacji podanych w internecie wynika, że postulaty Kresowian nareszcie zostały uwzględnione i XX Festiwal Kultury Ukraińskiej został przesunięty w czasie – będzie odbywał się w dniach 30.06,2011 – 03.07.2011 r. , tym razem w Koszalinie.
    Tak więc nie będzie potrzebne dopominanie się o przesunięcie terminu (głównie chodzi o to, aby Festiwal nie odbywał się w rocznicę banderowskiego ludobójstwa 11 lipca.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.