Inspekcja Transportu Drogowego walczy… o lepsze jutro…

Na Interii pojawił się ciekawy materiał z rysunkiem ROBOCOPA jako żywą reklamą ITD. i podpisem „Ktoś tu przekroczył prędkość” (ktoś tu złamał prawo). W materiale omawiany jest biuletyn zwany „dziełem” ITD w którym roi się od ostrzeżeń i podsumowań a także…

Oto cytaty z materiału na Interii:
„Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej) ostatnimi dniami wydał dzieło pod groźnie brzmiącym tytułem ? „Narodowy program ruchu drogowego 2013 ? 2020”. Już sam wyraz „Narodowy” nadaje tej publikacji patosu i nakazuje stanąć przed nim na baczność, dumnie wyprężając pierś. Dzieło liczy 56 stron (wliczając okładkę i stronę ostatnią) i jest pełne liczb i statystyk. Bardzo ciekawym jest wynikający z niego fakt, że w naszym kraju liczba wypadków śmiertelnych maleje. Zgodnie z raportem wskaźnik śmiertelnych wypadków w 2012 roku kształtuje się na poziomie 3,5 tysiąca, co jest bardzo złym wynikiem w UE. A teraz przejdźmy do konkretów….”

I uwaga oto co jest tematem przewodnim owego dzieła ITD:

„…Plan pełen jest ogólników. Kierunków i priorytetów. Obserwacji. Tematem zaś przewodnim są kary i nadzór. Jeśli już dojdzie do jakiejś edukacji to będzie się ona tyczyła inspektorów ITD i policji. Ciekawi nas też ile to „dzieło” kosztowało. Z całą pewnością niemało. Jeśli podliczymy wszystkie ekspertyzy, posiedzenia czy konsultacje to wyjdzie nam z tego całkiem niezła suma….
Plan pełen jest dobrych (pozornie) intencji, z których niewiele na dzień dzisiejszy wynika poza tym że będą się nam mnożyć fotoradary i nieoznakowane radiowozy. Nie mamy nic przeciwko temu jeśli za tym będą szły inne działania. Nie mamy tu na myśli działań pozorowanych w stylu wydania 100 000 broszurek informujących o bezpieczeństwie na drodze i cyklu seminariów tudzież konferencji. Mówimy tu o zakrojonej na szeroką skalę kampanii edukacyjnej, z którą wiążą się dosyć wysokie koszty. Bez tego ten plan jest niczym innym jak grafomańskim dziełem służącym tylko i wyłącznie jako podkładka pod fotoradary.”

Cóż nie pozostaje mi nic innego jak tylko zgodzić się z tym raportem przygotowanym przez zespół prawny TRANSTICA

Jest jeszcze zaproszenie do wypowiadania się w temacie owego cudu wydawniczego ITD:

„Zapraszamy was wszystkich do wypowiedzenia się o tym „niezwykłym” planie oraz zgłaszaniu poprawek na stronie projektu. Wypowiedzieć możecie się pod adresem: www.ocenprogrambrd.pl do czego gorąco was zachęcamy. Wszak są to przecież konsultacje społeczne.”

Również przyłączam się do tego zaproszenia.

Całość materiału na Interia360: Narodowy program wspierania budżetu przez kierowców

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.