Józef Ignacy Kraszewski – Powieść sensacyjna z X wieku. „Lubonie”.

Wczoraj miało miejsce spotkanie w muzeum Kraszewskiego. Licznie zgromadzona publiczność (sporo członków Towarzystwa Miłośników Wilna których wielu znam osobiście i cenię za ich działalność) miała okazję posłuchać o Kraszewskim archeologu, ale i także nabyć wznowioną (XX wydanie) powieść „Lubonie”.
lubonie
Jeden egzemplarz otrzymałem od przedstawicieli wydawnictwa Zysk i S-ka, który przekażę w najbliższym czasie na Wołyń. Jest tam miłośnik Kraszewskiego i propagator jego dzieł ks Vitold Josiv Kowaliv.
Z myślą o nim właśnie, poprosiłem o egzemplarz. Wiem, że potrzeby cielesne niestety wyprzedzają potrzeby duchowe tam na Ukrainie, dlatego też, tym bardziej zależało mi na zdobyciu egzemplarza tego pięknego wydania powieści dla księdza Josiva.
Już kilkakrotnie przesyłałem zebraną pomoc charytatywną na Ukrainę. Były to głównie rzeczy codziennego użytku w tym odzież. Było też i kilka książek Kraszewskiego.

Kilka fotografii z wczorajszego spotkania w muzeum.

kraszewski

kraszewski0

kraszewski1

kraszewski2

j_i_kraszewski


Mała dygresja: mamy tyle wspaniałych naszych, polskich powieści, które mogłyby stać się kanwą filmów przygodowo-historycznych doskonale znajdujących się w konwencji bez mała Fantasy zważywszy na czas akcji i klimat epoki. Szkoda, że nikt nie próbuje ich przerobić i dostosować do realiów współczesnego kina…


lubonie_2

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.