Komitet Budowy Pomnika upamiętniającego ofiary OUN i UPA w Lubaczowie.

Z maila:komitet_budowy_pomnika_lubaczow
„Dnia 23 marca 2014 r. w Sali Miejskiego Ośrodka Kultury nastąpiło zawiązanie się Społecznego Komitetu Budowy Ponika w Lubaczowie ofiarom OUN i UPA z terenu lubaczowszczyzny. W spotkaniu oprócz mieszkańców Lubaczowa i Powiatu Lubaczowskiego uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: Andrzeja Szlęzaka, Prezydenta Miasta Stalowa Wola, Małgorzaty Dachnowicz, Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu, dr Andrzeja Zapałowskiego ? Adiunkta Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jana Janusza ? Z-cy Wójta Gminy Orły. Przewodniczącym Komitetu został wybrany Zbigniew Słotwiński, Zastępcą ? Andrzej Szlęzak, Sekretarzem ? Marek Górski, Rzecznikiem Prasowym ? Małgorzata Dachnowicz, w skład komitetu weszli Henryk Goraj, Radny Powiatu Lubaczowskiego, Karaś Józef, Marian Witko, Henryk Wójtowicz i Mirosław Majkowski, Prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych X D.O.K. Wolę do Komitetu Honorowego wyrazili już ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dr Andrzej Zapałowski, Tomasz Żak ? Dyrektor Teatru ?Nie Teraz? z Tarnowa, Jan Janusz ? Z-ca Wójta Gminy Orły, niebawem dołączą kolejne osoby.
Tuż po ukonstytuowaniu się władz komitetu na Sali Miejskiego Ośrodka w Lubaczowie wystąpił ze spektaklem ?Ballada o Wołyniu? tarnowski teatr Nie Teraz. Spektakl był niezwykle poruszający, aktorom udało się nawiązać bliski kontakt z publicznością, nie brakowało momentów, gdzie ból ściskał gardło a łzy same cisnęły się do oczu. Mieszkańcy Lubaczowa byli poruszeni sztuką.

lubaczow

Zebranych swoją obecnością zaszczyciła też pani Maria Magoń ? Burmistrz Miasta Lubaczowa.

Tak o spektaklu i planowanej wizycie w Lubaczowie pisał na stronie internetowej Teatru Nie Teraz dyrektor Tomasz Żak:
?Nasza ?Ballada o Wołyniu? dotrze niemal na granicę z Ukrainą ? do miasta Lubaczów. Systematycznie odwiedzamy miejscowości na tzw. ścianie wschodniej. I okazuje się, co raczej nie jest szerzej znane, że cały ten pas województw lubelskiego i podkarpackiego jest usiany krzyżami ofiar mordów banderowskich i upowskich. ?Wołyń? stał się po latach hasłem oczywistym, choć wciąż trwają próby zakłamania historii i wspomnianej brudnej politycznej gry tym tematem. A wojenna i powojenna historia Lubaczowa i jego okolic są kolejnym dowodem na jednoznaczność ludobójczej i eksterminacyjnej działalności ukraińskich nacjonalistów. Ogółem w latach 1944 ? 1947 z rąk OUN-UPA zginęło w powiecie lubaczowskim ponad 3500 osób, z czego dokładnie ustalono okoliczności śmierci w przypadku 1621 ofiar. Na cmentarzu komunalnym w Lubaczowie znajduje się 12 mogił zbiorowych i 6 pojedynczy, w których spoczywa 100 żołnierzy poległych w walkach z banderowcami. Żołnierze ci bronili miasta przed atakami setni upowskich, szczególnie w latach 1944 – 45. Doszło nawet do jednoznacznych żądań terytorialnych ze strony ukraińskiej, kiedy to w nocy z 24/25 kwietnia 1944 r. ukazały się w Lubaczowie ulotki wzywające Polaków do opuszczenia miasta do dnia 28 kwietnia do północy.
Tak, wychodzi na to ? i nie raz już to słyszałem, że prezentowanie naszych spektakli w takich miejscach i jeszcze w takim czasie, to nieodpowiedzialność. Czy mówienie prawdy może być traktowane, jako działanie nieodpowiedzialne? Czy ?robienie? teatru, któremu zależy na Polsce jest czymś nieodpowiedzialnym?
?

Małgorzata Dachnowicz
Rzecznik Prasowy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Lubaczowie”

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Komitet Budowy Pomnika upamiętniającego ofiary OUN i UPA w Lubaczowie.”

  1. Wstyd i hańba, że prezydent i rząd polski nie potrafią z podniesioną głową mówić /nie bełkotać/o tragedii Polaków na Wołyniu, Kresach Połd-Wsch. w woj. Rzeszowskim i lubelskim rządać potępienia zbrodniarzy i upamiętnienia ich ofiar. Spektakl teatralny „Ballada o Wołyniu” powinien być w całości finansowany przez ministra kultury i szeroko wystawiany w Polsce i w Europie, Czy Pan minister czyta blogi i słucha głosu narodu???

Możliwość komentowania jest wyłączona.