Koncert lutnisty w Poznaniu.

Zapraszamy na koncert lutnisty Jana Kiernickiego, który odbędzie się w sobotę 9 grudnia o 19 w kaplicy św. Krzyża kościoła oo. Jezuitów w Poznaniu. Podczas koncertu zabrzmi muzyka lutniowa pierwszej połowy XVI wieku, w tym utwory z najstarszych manuskryptów i druków zapisanych notacją włoską: recercary, fantazje, frottole i calaty kompozytorów takich, jak Francesco Spinaciono, Joanambosio Dalza, Vincenzo Capirola i Francesco da Milano.

Jan Kiernicki jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, jednym z pierwszych magistrów lutni
na tej uczelni. Studia odbył pod kierunkiem dr Henryka Kasperczaka w Poznaniu i Maestro Andrea Damianiego w Conservatorio di Musica di Santa Cecilia w Rzymie. Warsztat gry na lutni szlifował również pod okiem Jakoba Lindberga, Michała Gondko, Michele Carreca i Franka Pschichholza. Gra na lutni renesansowej, barokowej arcylutni, średniowiecznej giternie, gajdach galicyjskich i lirze korbowej. Występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce, Czechach, Francji i Włoszech. Jest założycielem i liderem zespołu Lúthien Consort, specjalizującego się w muzyce renesansowej oraz poszukującego wspólnego mianownika między kulturą muzyczną polskiego baroku, tradycją polskiej wsi i kontekstem współczesnym. Jan Kiernicki do tej pory nagrał cztery płyty: „Psalmy sarmackie” z Lúthien Consort, „Puer natus in Bethleem” i „Gorzkie Żale 1707” z Liquescentes oraz „Oficjum i Mszę o świętym Janie Jałmużniku” z zespołem Jerycho.

Podczas koncertu zabrzmi sześciochórowa lutnia renesansowa wykonana przez Granta Tomlinsona na podstawie ikonograficznych przedstawień włoskich instrumentów z pierwszej połowy XVI wieku (Vancouver, 2006).

Organizator: Fundacja Świętego Benedykta.
Dofinansowano z budżetu Urzędu Miasta Poznania.

Wstęp wolny. Nota bene: kaplica jest ogrzewana.

Informacja z FB.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.