Konsultacje społeczne w Poznaniu.


Byłem w czwartek na konsultacjach społecznych. Dotyczyły ścisłego centrum, ulicy równoległej do najbardziej uczęszczanego deptaku poznańskiego ul Półwiejskiej.
Żywotnie ten temat mnie interesuje z uwagi na mały udział w nieruchomości na tej ulicy. Oczekiwałem kilkanaście lat na ruszenie tego tematu. Plany tkwiły w urzędzie miasta od dawna. Okazało się, że dzięki radnemu Mikule znalazły się w końcu środki na realizację inwestycji.
Będąc na mojej nieruchomości odczytałem ogłoszenie o spotkaniu i oczywiście pojawiłem się.

W auli szkoły budowlanej na Rybakach przedstawiano projekt przebudowy ulicy. Projekt przebudowy referował jego twórca Filip Grzelak. Uczynił to bardzo przekonywająco i rzeczowo ilustrując fotografiami i wizualizacjami, dla lepszego zrozumienia projektowanych zmian.
Wynotowałem sobie też pewne informacje dotyczące np ilości drzew (obecnej) i przyszłej: 11 drzew na ten moment – z czego 5 musi zostać wyciętych z uwagi na ich stan. Obecnie odbędzie się to bez większych problemów z uwagi na ułatwienia w tej kwestii. Nawet dziś rozmawiałem ze znajomym właścicielem firmy budowlanej potwierdzającym pozytywne reakcje jego inwestorów na te zmiany ustawowe. Przedtem usunięcie drzew w rejonie miasta wymagało niesamowicie skomplikowanej i kosztownej procedury (np tuja ok 10 cm średnicy 2,5 tys zł dla miasta i korowód z zezwoleniami).

W zamian zostanie nasadzona większa ilość niż do tej pory ich było; łącznie na ulicy Rybaki pojawi się 21 drzew.
Inne zmiany: Chodniki po obu stronach zostaną odnowione (płyty betonowe 50×50 między innymi), szerokość chodnika wzroście do 3 m po stronie wschodniej, po zachodniej będzie to 2m plus 2m (tam będą miejsca do parkowania).
Ulica stanie się jednokierunkowa (w stronę ulicy Krakowskiej). Takie rozwiązanie umożliwi zwiększenie przestrzeni chodnikowej.


(opis sytuacji parkingowej na ul Rybaki)

Ilość miejsc parkingowych zostanie zredukowana o 31 miejsc. Zostaną udostępnione parkingi buforowe dla mieszkańców i właścicieli nieruchomości.
Dyrektor ZDM-u Pani Katarzyna Bolimowska przedstawiła szczegółowy plan parkingów buforowych a także propozycje rozmowy z okolicznymi właścicielami parkingów podziemnych (Browar, Kupiec).
Później aktywnie uczestniczyła w konsultacjach.

Całość została przedstawiona bardzo spójnie. Po tym wstępnie odbyły się konsultacje urzędników z przybyłymi na spotkanie mieszkańcami, właścicielami i najemcami.
Oceniam je bardzo pozytywnie. O ile wyniki tych konsultacji przedstawione zbiorczo na końcu spotkania zostaną w większej części wprowadzone i wzięte pod uwagę uważam, że tego typu działania mają jak najbardziej sens.
Przedstawiciele miasta byli bardzo dobrze przygotowani do konsultacji, była odpowiednia ilość urzędników – naliczyłem kilkunastu.
Zaangażowanie ich było jak oceniam autentyczne. Odbyłem indywidualne rozmowy i z Panią dyrektor ZDM-u, jak i również z Panem Filipem Grzelakiem – wykonawcą projektu przebudowy i Piotrem Libickim Pełnomocnikiem ds estetyki Miasta.

Dowiedziałem się miedzy innymi, że zostaną usunięte pewne nieprawidłowości ze strony technicznej, dotyczące spustów deszczówki (a każdy kto ma cokolwiek wspólnego z tą ulicą wie jaki to problem) przy okazji przebudowy ulicy.

Jedynym zgrzytem była… dość mała frekwencja mieszkańców ulicy. Jakby nie byli zainteresowani swoim miejscem zamieszkania. To smutne i przykre. Tak wygląda zaangażowanie społeczne w sprawy bezpośrednio dotyczące mieszkańców – samych mieszkańców. Jak sądzę powinno być konkretne przełożenie w tym temacie, w stylu: nieobecni nie mają prawa głosu. Dlaczego; zapytacie?
To tak samo jak z wyborami; uważam, że ci którzy na nie nie idą (i wielu z nich przyznaje mi rację – co jest uczciwe z ich strony w mojej ocenie) nie powinni krytykować zmian jakie następują pod wpływem wyborów w których nie uczestniczyli…
Tak samo powinno być i w tym przypadku.
Oby nie zaczęły się jakieś dziwne akcje krytykujące cały projekt np ze strony… kierowców, którzy robią sobie skrót przez Rybaki – o czym też była mowa. Sam zresztą często tak robię – jednak dla dobra struktury miejskiej i wyglądu mojego miasta, nie mówiąc już o moim zainteresowaniu wynikającym z przebywania na tej ulicy z uwagi na nieruchomość i obserwowania ze smutkiem patologii i marności wizualnej ulicy – nie będę w żaden sposób spowalniał prac nad tą przebudową. Co więcej – jak powiedziałem na spotkaniu podpisuję się obiema rękami (akurat umiem) pod projektem.
Uspokojenie ruchu kołowego (dzikie parkowania i czasami slalomy między samochodami jakie muszę tam uskuteczniać), drzewa, chodniki dodadzą uroku tej ulicy. Od lat działam zawodowo w okolicy, i zawsze było mi przykro i smutno obserwując często niezbyt miłe obrazki: pijących alkohol, wywołujących burdy, oddających mocz (w tym i kobiety), czy też wyprowadzających psy dla oddania ich fizycznych potrzeb na… chodnikach w okolicy Starego Miasta.
Niestety, tak to wygląda bardzo często obecnie.
To nasza poznańska wizytówka.
Dlatego też jednym z moich zgłoszonych postulatów jest zwiększenie patrolów Straży Miejskiej i Policji w tym terenie.
Ktoś musi budować mir w okolicy, aby grupy niefrasobliwych, czy podpitych mieszkańców były bardziej zdyscyplinowane.

Na pewno będę miał rękę na pulsie i starał się brać udział w dalszych pracach konsultacyjnych. Mam też kilka pomysłów, które zamierzam przedstawić na innych tego typu spotkaniach. Tego typu konsultacje powinny się odbywać jak najczęściej, jest to droga do znalezienia porozumienia i konsensusu między zarządcą miasta, a jego mieszkańcami. O ile tylko nasze sugestie FAKTYCZNIE zostaną wysłuchane i spełnione.
Dobry przykład społeczeństwa obywatelskiego.

Piotr Szelągowski


Niepoprawni.pl

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.