Koźmin Wielkopolski: prelekcje w dwóch szkołach ponadpodstawowych o Ludobójstwie.

W ramach działań społecznych – i edukacji rozszerzającej pozalekcyjne (poza-programowe) zainteresowania naszą historią odbyły się spotkania i pokazy filmu reż. Jana Łukasika „Zapomnij o Kresach”. Szkoły zostały obdarowane egzemplarzami dodatku Wiedza i Życie „IOH” z filmami, a także tematycznymi książkami wydanymi min. przez Małe Wydawnictwo – autorstwa ks Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, a także pozycją pokonferencyjną wydaną przez Stowarzyszenie Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkania te, to pokłosie wizyty w niedalekim Jarocinie. Szczególnie pragnę podziękować Piotrowi za pomoc w ich organizacji.
kozmin_podziekowania_dyr_liceum

Spotkania odbyły się głównie pod znakiem przesłania mówiącego o sprawiedliwych Ukraińcach. W samym filmie, temat ten jest poruszany w relacjach trzech osób. Większość relacji, jakie słyszałem bądź też rejestrowałem opowiadała o bohaterskich sąsiadach, znajomych czy krewnych ukraińskich ratujących w imię dobra – swoich polskich sąsiadów, przyjaciół czy rodzinę.
Pojawiło się nader istotne pytanie: Jak do tego doszło? Jak można było dać się tak zaskoczyć?
Odpowiedź jakiej udzieliłem była prosta, a jednocześnie akcentowana w filmie: nikt nie wierzył w tak wielki bezmiar okrucieństwa – przełożenie przez dziesiątki lat było jednoznaczne – brak zagrożenia. Przecież Polacy i Ukraińcy potrafili dzielić się nawet choinką podczas świat Bożego Narodzenia. Po prostu przekazywano ją prawosławnym czy też greko-katolikom, którzy obchodzą to święto kilka dni później.

Przekaz dla młodzieży mówił o szczególnej uwadze na „podnoszące łeb” szowinistyczne, nazistowskie czy nacjonalistyczne ruchy. Z dużym zainteresowaniem spotkały się informacje, które w mediach się nie pojawiają, o pomnikach zbrodniarzy na Ukrainie, czy też gloryfikacji symboliki nazistowskiej, która cały czas ma miejsce wśród radykalnej części nacjonalistycznych ugrupowań ukraińskich takich jak Swoboda, czy ultra-nacjonalistyczny (wręcz nazistowski) Prawy Sektor.
Zagrożenie dla pokoju w Europie jest aż nadto widoczne.
Uczulenie młodzieży na objawy rasizmu, czy też narodowego szowinizmu wydaje się szczególnie ważne w tym kontekście.
Przy tym podkreślenie wzajemnego braterstwa i pomocy między naszymi narodami i ostracyzmu wobec skrajnych ugrupowań prawicowych było odebrane szczególnie dobrze.
Pamięć o nich powinna trwać: Sprawiedliwi Ukraińcy ? ofiary ukraińskie

Piotr Szelągowski

kozmin

kozmin_liceum_piotr_kresy

kozmin_prelekcja_kresy

kozmin_prezentacja_inne_oblicza_historii

kozmin_wlkp_prelekcja_zapomnij_o_kresach

kresy_piotr_szelagowski_kozmin_wlkp

piotr_szelagowski

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Koźmin Wielkopolski: prelekcje w dwóch szkołach ponadpodstawowych o Ludobójstwie.”

  1. Tylko prawda nas może swoją wartością wskrzesić i odbudować szacunek do podstawowych wartości.

Możliwość komentowania jest wyłączona.