Mała przerwa – samo życie … Organizacja Bytu… – Święta idą!!!

Kilka dni musiałem odpocząć od internetu i całego tego wirtualnego „życia” – prawdą jest, że codzienna pogoń za „przetrwaniem” też nie ułatwia istnienia. A także pisania… Odnoszę wrażenie, że ktoś celowo tak przeorganizował nasze życie, abyśmy mieli jak najmniej czasu dla rodziny, książki, dobrego (wymagającego analizy) filmu, siebie samego w końcu… Tak łatwiej jest – może nie sterować populacją, ludnością, społeczeństwem, – jednostkami. Nie, to za duże słowo, po prostu organizować tak (nam przez nich) życie, żeby niewiele można było pomyśleć, tudzież uczynić innego.
Jednym ze sposobów takiej organizacji są igrzyska dla plebsu. Tak, nie obrażajmy się – jesteśmy dla magnatów plebsem. I nieważne czy jesteś dyrektorem handlowym, czy PH (przedstawiciel handlowy) czy „robalem” – „fizolem”, czy „umysłowym”… O co chodzi? O to żebyś wydał jak najwięcej. Ktoś kupi sobie nowe Porsche, nowy śmigłowiec, nową wyspę…
Korporacje (właściciele, rady nadzorcze, zarządy) liczą zyski, banki liczą zyski, w handlu liczą zyski…- okres żniw nastał święta „jakieś” idą. W kalendarzu handlowca świat tych jest całkiem sporo. Zbieracze naszej kasy są w stanie łapać się na cokolwiek. Bylebyśmy przyszli i zostawili kasę.
A my co? Łykamy w ciemno. Biegamy po sklepach. Jak nakręcone zabawki. Dajemy sobą sterować. BO na pewno jest nam potrzebne to wszystko o czym mówią w reklamach… Tak, na pewno… Na pewno?
Pamiętajmy: 1 zł razy miliard to miliard złotych. Niech będzie i taki CZYSTY zysk. Kogoś tam… I teraz pomnóżmy razy ilość sieci, marketów, i innych „duperelników”…

Tak samo „duperelowate” są nasze poglądy. Ci słuchają tamtych żeby być przeciw tym drugim i na odwrót.
Antifa jest przeciw faszystom – i dobrze, tyle tylko, że ktoś im wskazuje kto to jest „faszysta”. Chociaż wcale faszystą nie jest… Definicja się poszerza. Manipulacja.

POPIS – popisuje się. Trwa walka o przetrwanie. Co cztery lata „zamianka” miejscami opozycja przeciwko tym drugim. Ale ostatnio równowaga została naruszona. Cóż… Niektórzy sprytnie zmieniają partie. Byli już we wszystkich: od lewicy do prawicy. Etyka? jaka etyka; stołek i pieniądz. Aha i władza. I tyle. A lemingi kupują wszystko. Co tam. Za nich się decyduje.

ACTA – próba odzyskania kontroli nad tym co i tak jest kontrolowane przez innych – rozmyła się w niebycie…

Święta, zamiast dawać okazję do przemyśleń, refleksji nad sobą, światem, swoim stosunkiem do innych, krótkiej chociażby stabilizacji, dają tylko fajerwerk zakupów i taniej rozrywki. Kevin zagości po raz enty w naszych domach (szczęśliwie nie wszystkich- co mądrzejsi nie mają odbiorników TV), oklepane pastorałki rodem z marketów w USA, zdawkowe „Wesołych Świąt” tak już wytarte, że nikt chyba nie czuje tego powiewu czegoś innego.

Jak to było przed laty? Rodzinna atmosfera, zapach igliwia, pierwsza gwiazdka – sygnał do rozpoczęcia wieczerzy, kolęda przed zajęciem miejsc przy stole wigilijnym, opłatek, życzenia, 12 potraw, – sam liczyłem, zawsze… A po tym czasie poszukiwanie prezentów w drugim pokoju, ponieważ tam było uchylone okno przy drugiej choince (brak komina) aby Święty Mikołaj mógł się wykazać.

I jakoś tak było inaczej…

Czy kiedyś nasze dzieci będą tak potrafiły? To ciepło rodzinnej atmosfery wróci? Dajmy im na to szansę. Zwolnijmy. Nie ma sensu pościg ani kupno prezentów potem nikomu niepotrzebnych. A tym bardziej zadłużanie się w imię „organizacji” świąt (czytaj; wydawania pieniędzy), która nie jest tak naprawdę niezbędna…

Zatrzymajmy się. Stańmy. Czasami nie ma sensu zarobić te parę złotych więcej. Tylko po to aby utracić, bliskich, przyjaciół, rodzinę. Lub, aby ich mieć tylko ze względu na te pieniądze…

Co ważniejsze? Stańmy i pomyślmy… Spójrzmy na świat, zimowy krajobraz otaczający nas wokoło… Poddajmy się refleksji wypływającej z naszej duszy.
I pamiętajmy. Nasz czas jest ograniczony, więc wykorzystajmy go aby kochać, a nie nienawidzić…

Piotrek

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Mała przerwa – samo życie … Organizacja Bytu… – Święta idą!!!”

  1. Dobrze to ująłeś Piotrek. Racja. Wyluzujmy i zastanówmy się co ważne w tym naszym krótkim życiu:) Życzę Wam cudownych Świąt Bożego Narodzenia. Pozdrawiam całą Rodzinkę. Mam nadzieję ,że jeszcze kiedyś się spotkamy w Boryszynie:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.