Wieś Karolówka łączyła się z bukaczowiecką ulicą Piaski. Liczyła 800. mieszkańców. Spalono je nieprzypadkowo w polskie święto 3 Maja, fot. K. Tokarska

55 myśli w temacie “Wieś Karolówka łączyła się z bukaczowiecką ulicą Piaski. Liczyła 800. mieszkańców. Spalono je nieprzypadkowo w polskie święto 3 Maja, fot. K. Tokarska”

 1. Moja mama pochodzi z tej miejscowości trochę wspomina jednak wiek 82lata robi swoje. Bardzo chętnie czyta każde wieści z tych stron

 2. mój ojciec z Karolówki pochodzi chciała bym nawiazać z kimś kontakt z tamtych stron pisze:

  Napisz komentarz

 3. Proszę o nazwisko ojca- mojamama też wspomina Karolówkę, ponieważ tam się urodziła .mama z domu Winogrodzka

 4. Pani Mario! Moja mama także urodziła się w Karolówce. Teraz mieszka na Pomorzu. Bardzo dużo opowiadała i nadal wspomina często Karolówkę. Spośród swoich najbliższych sąsiadów wspomina: Kurasów, Potockich, Olechów, Rędziów, Sokulskich,Wilków, Pipałów, Winogrodzkich,Bawołów, Lisów. W Karolówce mieszkali moi dziadkowie i pradziadkowie – Sudołowie. Pozdrawiam. Janusz G.

  1. Moja mama Kazimiera z d. Wilk córka Tomasza i Ewy z d. Lis opowiadała mi o Karolówce. Nazwiska Bawół , Sudoł , Marek , Bednarz często przewijały się w tych opowiadaniach. Wiem że potomkowie rodziny Pipałów mieszkają w Górkach Zagajnych /kuj-pom/. Niestety mama zmarła 19.03.2013r. ciocia Wilk Albina zm. w 2006r. i nie ma już wspomnień o Karolówce/Stary Czerniów/ i jarmarku w Bukaczowicach. Szkoda że tak pózno tu trafiłem. Gdyby mama żyła… . Pozdrawiam ! Tomek.

   1. Dzień dobry – nigdy nie jest za późno – możemy nieść prawdę o tamtych czasach mówiąc o niej pisząc rozsyłając … tłumacząc.
    Taka nasza rola…
    Pozdrawiam

  2. Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć cokolwiek o rodzinie mojej babci wysiedlonej wraz z rodzicami 10 lutego 1940r, mieszkali w Bukaczowcach(Ryżdolina) .Rodzina 6 os, Józef Kaput, Katarzyna Kaput, moja babcia Maria wraz z synem Krzysztofem oraz jej brat Stanisław. Babcia miała wtedy 20 lat jej mąż Kazimierz Stefek pochodził z Gwoźdźca . Str internetowa , Rozstanie z Bukaczowcami stanislawow net, Proszę o jakieś źródła internetowe ewentualnie.

 5. Pani Mario! Jakiś czas temu w Biuletynie Bukaczowieckim (Karolówka graniczyła z Bukaczowcami) publikowaliśmy zdjęcie rodzinne Winogrodzkich z prośbą o kontakt osób zainteresowanych – niestety, nikt się nie zgłosił.
  Proszę o kontakt ze mną – być może na zdjęciu jest ktoś z pani rodziny?
  Mam kontakt z kilkoma osobami – dawnymi mieszkańcami Karolówki, którzy szukają informacji o swoich rodzinach – być może Pani mama podzieli się wspomnieniami? W Biuletynie Bukaczowieckim chętnie opublikujemy wspomnienia Pani mamy a także innych osób mieszkających w tamtej okolicy.
  Serdecznie pozdrawiam zwłaszcza wszystkich mieszkańców i ich potomków z TAMTYCH stron. Krystyna Tokarska (autorka zdjęcia)

 6. Panie Januszu! Pana także proszę o bezpośredni kontakt – zbieram wszystkie informacje o TAMTYCH stronach – wspomnienia Pana mamy są cennym dokumentem! Chciałabym wydać nowe, uzupełnione wydanie monografii o Bukaczowcach i okolicy. Póki co, nowe informacje publikujemy w naszym biuletynie.
  Pozdrawiam serdecznie, Krystyna Tokarska

 7. Przepraszam bardzo, że nie zaglądałam na stronę- wakacje. razem ze swoją mamą byłyśmy na wszystkich uroczystościach w Warszawie z okazji Rzezi Wołyńskiej- nawet niosła tabliczkę – nazwa miejscowości Karolówka.Była bardzo dumna. przed chwilą rozmawiałam o Pani meilu- Mama miała udar więc sporo zapomniała, ale ma kilka zdjęć , ma nawet dokumenty zakupu ziemi przez jej rodziców. Mama mówi, że w rodzinie Sudołów była dziewczynka ( miała lalkę)

 8. Pani Mario, zdjęcie jest w 59 numerze Biuletynu Bukaczowieckiego. Mam jego skan i prawdopodobnie oryginał – musiałabym dokładnie sprawdzić zawartość swojego archiwum.

 9. Jednak poproszę o ten skan – nie mogę odszukać nr 59 biuletynu. Moja mama czyta wszystko co ma związek z jej Karolówką

 10. Pani Mario! Ta dziewczynka z lalką u Sudołów to moja mama. Przesyłam od niej pozdrowienia i od córek Kurasów. Janusz Grabowski.

 11. maja mama pochodziła Karolówki , niestety nie żyje już od dawna więc nie mam kogo zapytać .Chciałabym dowiedzieć się czegoś o rodzinie Bytnarów i Grykierów

 12. Pisze pani, że mama pani pochodzi z Karolówki ,ale nie podaje pani nazwiska panieńskiego swojej mamy więc nie bardzo wiadomo o kogo chodzi, ponieważ tak jak moja mama pamięta to dziewczynki o nazwisku Grygier Zofia była koleżanką mojej mamy Winogrodzkiej Stefani, mama ma nawet zdjęcie z Zosią jeszcze ze szkoły podstawowej z Karolówki i zdjęcie z Zosią ale już z Osieka, kiedy moja mama odwiedzała swojego chrzestnego. Nie wiem czy chodzi o tą Zozię czy o jej siostrę Marysię teraz moja mama jest bardzo ciekawa czy o nią chodzi, więc proszę o odpowiedź mpiesto@wp.pl

 13. Witam
  Moja mama również urodziła się w Karolówce w 1926r. Stanisława z domu Plisak (córka Anny i Grzegorza Plisak ) Dziadek dzierżawił młyn w Karolówce. Brdzo żyje wspomnieniami , pamięta trochę nazwisk i wiele wydarzeń sprzed lat. Mamy trochę zdjęć. Może ktoś pamięta też i moją mamę? Pozdrawiam serdecznie Maria P.

 14. moja mama – Stefania Winogrodzka również urodziła się w Karolówce , dzięki tej stronie mogłam nawiązać kontakt z Panią Krystyną Tokarską i kilka zdań udało nam się umieścić w Biuletynie Bukaczowieckim. Ten biuletyn jest bardzo cennym źródłem informacji dla mojej mamy. Pisze Pani, że mama Pani żyje wspomnieniami z dzieciństwa- tak samo jak moja mama. Proszę napisać na mój adres mpiesto@wp.pl to może wymienimy się zdjęciami, które również posiada moja mama. Z pozdrowieniami świątecznymi dla wszystkich, którym Kresy są bardzo bliskie.

 15. Dziękuję za życzenia – dziękuję też za skorzystanie z możliwości kontaktu – bardzo mnie cieszy, że dzięki moim wysiłkom udało się nawiązać kontakt! Pozdrowienia świąteczne dla wszystkich Polaków, miłośników Kresów i Kresowian. Tych, którym pamięć o życiu w pokoju jest bliska.

 16. Witam rodziny i tych, ktorzy pochodza z Karolowki.
  Moja babci mieszkala w Karolowce do 1946 roku.
  jej panienskie nazzwisko to Golebiowska. Jozef i Jozefa Golebiowscy to jej rodzice, a jej dziedek Antoni ponoc byl majetny i byl walscicielem sadow.
  Ojca aresztowali rosjanie w 1937 i rozstrzelali w 1938. Starszy brat Jozefa, Stefan wyemigrowal do Stanow Zjednoczonych w 1916 roku. Szukam informacji, moze ktos, cos slyszal, wie….

 17. Moi dziadkowie pochodzili z Karolówki. Dziadek Wojciech MAREK, babcia Karolina MAREK zd. Bednarz. Uciekli z wioski przed ukraińcami. Brat dziadka – Andrzej MAREK zaginął bez wieści, siostra Antonina – zamordowana przez ukraińców.

  1. Type your comment here


   undefined:

   Moi dziadkowie pochodzili z Karolówki. Dziadek Wojciech MAREK, babcia Karolina MAREK zd. Bednarz. Uciekli z wioski przed ukraińcami. Brat dziadka – Andrzej MAREK zaginął bez wieści, siostra Antonina – zamordowana.

  2. Panie Andrzeju! Z Karolówki pochodziła moja stryjenka, Katarzyna Krawiec z domu Bednarz (1896 -1985). Niestety, nie znam imion jej rodzeństwa, ale nazwisko Marek nieraz pojawiało się w rodzinnych opowieściach. Może to rodzina Pana babci? Pozdrawiam, Krystyna Tokarska

 18. Witam. Moja Babcia również pochodziła z Karolówki, teraz ma 87 lat. Stefania zd. Błachnia, jej siostra Zofia, 2 lata starsza. Nie wiem do kiedy tam mieszkały, wiem, że jak miała 2 latka straciła oboje rodziców: Antoni i Antonina. Prawdopodobnie był jeszcze chłopczyk, ale zmarł zaraz po urodzeniu.

  1. W mojej rodzinnej wiosce – Romanowie Dolnym pow. Czarnków n. Notecią mieszkała Janka Kochman – chodziła do jednej klasy z moim bratem rocznik 1937. Pochodziła z okolic Bukaczowiec (być może z Karolówki). Janka wychowywała się w rodzinie o nazwisku Cygańczyk, jej ojciec po wojnie pozostał w Anglii (co wskazywało by na fakt, że rodzinę zesłano na Sybie), nie miała matki, nie miała rodzeństwa.
   W archiwum rodzinnym mam jedno zdjęcie na którym jest Kochman z Karolówki o nieznanym mi imieniu. Jeśli jest Pani zainteresowana kontaktem proszę o wiadomość: ktokarska@wp.pl
   Pozdrawiam, Krystyna Tokarska

  2. Moja prababka Helena Kochman, córka Stanisław Kochman i Marianna Gargała mieszkał w karolowka do 1934 roku

 19. Pani Dominiko po przeczytaniu wiadomości skonsultowałam się ze swoja mamą Stefanią, która też mieszkała w Karolówce. Mogę przekazać Pani, że mam kilka informacji o tej rodzinie, jeżeli jest Pani zainteresowana to proszę o wiadomość: mpiesto@wp.pl

 20. witam,
  moja rodzina również pochodzi z Karolówki- czy znane jest Państwu nazwisko Murias lub Murjas? czy posiadają Państwo jakiekolwiek zdjęcia z okazji świąt lub spotkań grupowych?

  1. Nazwisko Murias znam z okresu powojennego – z Romanowa Górnego pow. Czarnków. Ta rodzina mieszkała niedaleko mojego rodzinnego domu. Wiem, że pochodzili z Kresów, niestety nie wiem dokładnie skąd. Chyba byli zesłani, bo jeden z synów wrócił po wojnie z Armii Andersa. Potomkowie mieszkają tam nadal. W czasie zbierania informacji o losach mieszkańców Bukaczowiec, Karolówki i miejscowości znajdujacych się w pobliżu, nigdy nie zetknęłam się z tym nazwiskiem. pozdrawiam, Krystyna Tokarska

 21. po rozmowie ze swoją mamą nic nie wiem o Pana Radka rodzinie, może to nie ta Karolówka z której pochodzi moja mama Stefania
  ( powiat rohatyn woj. stanisławowskie). Sprawdziłam też opracowanie Pani Krystyny Tokarskiej ” spis ludności….” i tam też nic nie ma na temat rodziny o nazwisku Murias.
  pozdrawiam maria

 22. Karolówka gmina Bukaczowce. wcześniej do 1928 roku mieszkali wszyscy w Ludwikówce, ale po spaleniu się ich domu przeprowadzili się do Karolówki. Wyjechali 2 tyg. przed nocą 17/18 lutego 1944 dzięki przyjacielowi, który jako Ukrainiec wiedział o planach likwidacji wsi.

 23. Pana Tadeusza poznałem w 2008 roku na jednym ze spotkań TMLiKPW. Kilkakrotnie wręczał mi numery „Biuletynu Bukaczowieckiego”, który przygotowywał. Był cichy i skromny. Rozmawialiśmy przy okazji spotkań. Ciągle mam wrażenie, że zbyt rzadko.

  Nie da się jednak z wszystkimi, zawsze na każdym spotkaniu rozmawiać. Dlatego tym bardziej, mając w pamięci te krótkie, ale jakże serdeczne wymiany myśli i poglądów z Panem Tadeuszem, postanowiłem stworzyć krótką informację o nim na stronie poświęconej Kresom. Dobrze, że jest to możliwe. Ilu jednak wspaniałych ludzi z Kresów, odchodzi w samotności i zapomnieniu? Ilu odeszło? Rozglądając się dookoła pamiętajmy o tym i zapisujmy, nagrywajmy, wspomnienia. Pan Tadeusz zostawił po sobie nie tylko wspomnienia, ale także wielki dorobek i pracę. Książkę, ponad 60 numerów „Biuletynu Bukaczowieckiego”, a także obraz swojej osoby skromnej, ale zawsze wiernej i pełnej patriotyzmu, w naszych sercach. Mam nadzieję, że nie będę jedynym, który będzie brał przykład z jego postawy, na przyszłe jakże trudne lata dla naszej Ojczyzny.

  Poniższy biogram napisała Krystyna Tokarska współautorka książki: „Moje Bukaczowce”:
  http://bezprzesady.com/kresy-wschodnie/pozegnania-2

  1. Z moich ustaleń wynika, że mieszkająca w Karolówce k. Bukaczowiec (pow. Rohatyn, woj. Stanisławów) Maria Prucnal z domu Rędzio, zona Władysława została zamordowana przez banderowców w kwietniu / maju 1944 r. Jeśli ma Pani informacje o swojej rodzinie proszę o podzielenie się wspomnieniami. Chętnie opublikujemy je na łamach Biuletynu Bukaczowieczkiego – kwartalnika wydawanrgo przez dawnych mieszkańców TAMTEJ ZIEMI. Swoje wspomienia na łamach biuletynu opublikował kilka lat temu pana Jarosława Rędzio, bratanka zamordowanej Marii Prucnal. Zapraszam do kontaktu ze mną i pozdrawiam serdecznie. Krystyna Tokarska

   1. jestem synem Władysława Prucnala z Bukaczowiec ,
    mieszkam w Gorzowie Wlkp , proszę o kontakt z osobą
    która wie więcej o tamtych czasach.

 24. Moja Mama, urodziła się w Karolówce. Nazywała sie Miśkiewicz. Była córka Anny i Szczepana Miskiewiczów. Może Ktoś posiada informacje o mojej rodzinie. Nie zachowały sie żadne dokumenty. Będę wdzięczny za każda informacje lub jakieś źródło.Prosze o kontakt na mój adres email.

  pozdrawiam
  Artur Borasiński

 25. Poszukuje przodkow z karolowki moj pradziadek o nazwisku Wioncek
  dziadek Wolak znany stolarz z tamtych stronprosze o kazda informacje jesli pastwo cos wiecie lub slyszeliscie dziekuje

 26. Mój pradziadek Jozef Prucnal syn Marcin Prucnal i Agata Pyrzowska żonaty Helena Kochman córki Stanisław Kochman i Marianna Gargała.

  Jozef Prucnal y Helena Kochman Mieszkali w karolowka do 1934 roku

 27. dawno nie wchodziłam na tą stronę ,przeczytałam nazwisko
  Murias tak nazywała się siostra mojej mamy .Z tego co wiem jest to nazwisko po mężu .W 1945r przyjechała Polski ,ale była już
  wdową,nie miała dzieci. przez Nazywała się Stefania Murias ,piszę
  i bo nie wiem jaka była pisownia.Moja mama Waleria miała
  z tego co wiem pięcioro roedzeństwa trzech braci i dwie siostry.
  Znałam tylko jednego Jan,drugi zmarł po przyjezdzie do Wąbrzezna,trzeciego rodzice poszukiwali przez Czerwony Krzyż,
  siostry to Stefania i Helena z męza Grykier

  1. Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć cokolwiek o rodzinie mojej babci wysiedlonej wraz z rodzicami 10 lutego 1940r, mieszkali w Bukaczowcach(Ryżdolina) .Rodzina 6 os, Józef Kaput, Katarzyna Kaput, moja babcia Maria wraz z synem Krzysztofem oraz jej brat Stanisław. Babcia miała wtedy 20 lat jej mąż Kazimierz Stefek pochodził z Gwoźdźca . Str internetowa , Rozstanie z Bukaczowcami stanislawow net, Proszę o jakieś źródła internetowe ewentualnie.

 28. Witam serdecznie
  Moja babcia i jej cała rodzina,Mama Tata i 8 rodzeństwa pochodzili z Karolówkì,Prababcia Katarzyna po mężu Czupka,plus siostry Józefa,Maria,Emilia,Stefania,moja babcia Zofia i malutka Julcia oraz bracia Antoni,Tadeusz i Józef zostali ostrzeżeni że muszą uciekać bo ich wioska zostanie spalona na następny dzień..
  Ciekawa jestem czy ktoś może mi coś więcej napisać,gdzie kogo znaleźć jakiekolwiek informacje na temat tej miejscowości,ich mieszkańców etc. Bardzo mnie ciekawi historia mojej rodziny..może jakieś strony internetowe,biuletyny.
  Dziękuję serdecznie 😘

 29. Dzień dobry, przypadkowo znalazłam tę stronę. Moja mama urodziła się w Karolówce w 1932.Czy ktoś wie coś i pamieta rodzinę Czupka? Katarzyna i Wojciech Czupka, mój dziadek prawdopodobnie zmarł z powodu skatowania go przez banderowców.
  Może ktoś przypomina sobie to nazwisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *