Wieś Karolówka łączyła się z bukaczowiecką ulicą Piaski. Liczyła 800. mieszkańców. Spalono je nieprzypadkowo w polskie święto 3 Maja, fot. K. Tokarska

47 myśli do „Wieś Karolówka łączyła się z bukaczowiecką ulicą Piaski. Liczyła 800. mieszkańców. Spalono je nieprzypadkowo w polskie święto 3 Maja, fot. K. Tokarska”

 1. Moja mama pochodzi z tej miejscowości trochę wspomina jednak wiek 82lata robi swoje. Bardzo chętnie czyta każde wieści z tych stron

 2. mój ojciec z Karolówki pochodzi chciała bym nawiazać z kimś kontakt z tamtych stron napisał(a):

  Napisz komentarz

 3. Pani Mario! Moja mama także urodziła się w Karolówce. Teraz mieszka na Pomorzu. Bardzo dużo opowiadała i nadal wspomina często Karolówkę. Spośród swoich najbliższych sąsiadów wspomina: Kurasów, Potockich, Olechów, Rędziów, Sokulskich,Wilków, Pipałów, Winogrodzkich,Bawołów, Lisów. W Karolówce mieszkali moi dziadkowie i pradziadkowie – Sudołowie. Pozdrawiam. Janusz G.

  1. Moja mama Kazimiera z d. Wilk córka Tomasza i Ewy z d. Lis opowiadała mi o Karolówce. Nazwiska Bawół , Sudoł , Marek , Bednarz często przewijały się w tych opowiadaniach. Wiem że potomkowie rodziny Pipałów mieszkają w Górkach Zagajnych /kuj-pom/. Niestety mama zmarła 19.03.2013r. ciocia Wilk Albina zm. w 2006r. i nie ma już wspomnień o Karolówce/Stary Czerniów/ i jarmarku w Bukaczowicach. Szkoda że tak pózno tu trafiłem. Gdyby mama żyła… . Pozdrawiam ! Tomek.

   1. Dzień dobry – nigdy nie jest za późno – możemy nieść prawdę o tamtych czasach mówiąc o niej pisząc rozsyłając … tłumacząc.
    Taka nasza rola…
    Pozdrawiam

 4. Pani Mario! Jakiś czas temu w Biuletynie Bukaczowieckim (Karolówka graniczyła z Bukaczowcami) publikowaliśmy zdjęcie rodzinne Winogrodzkich z prośbą o kontakt osób zainteresowanych – niestety, nikt się nie zgłosił.
  Proszę o kontakt ze mną – być może na zdjęciu jest ktoś z pani rodziny?
  Mam kontakt z kilkoma osobami – dawnymi mieszkańcami Karolówki, którzy szukają informacji o swoich rodzinach – być może Pani mama podzieli się wspomnieniami? W Biuletynie Bukaczowieckim chętnie opublikujemy wspomnienia Pani mamy a także innych osób mieszkających w tamtej okolicy.
  Serdecznie pozdrawiam zwłaszcza wszystkich mieszkańców i ich potomków z TAMTYCH stron. Krystyna Tokarska (autorka zdjęcia)

 5. Panie Januszu! Pana także proszę o bezpośredni kontakt – zbieram wszystkie informacje o TAMTYCH stronach – wspomnienia Pana mamy są cennym dokumentem! Chciałabym wydać nowe, uzupełnione wydanie monografii o Bukaczowcach i okolicy. Póki co, nowe informacje publikujemy w naszym biuletynie.
  Pozdrawiam serdecznie, Krystyna Tokarska

 6. Przepraszam bardzo, że nie zaglądałam na stronę- wakacje. razem ze swoją mamą byłyśmy na wszystkich uroczystościach w Warszawie z okazji Rzezi Wołyńskiej- nawet niosła tabliczkę – nazwa miejscowości Karolówka.Była bardzo dumna. przed chwilą rozmawiałam o Pani meilu- Mama miała udar więc sporo zapomniała, ale ma kilka zdjęć , ma nawet dokumenty zakupu ziemi przez jej rodziców. Mama mówi, że w rodzinie Sudołów była dziewczynka ( miała lalkę)

 7. Pani Mario, zdjęcie jest w 59 numerze Biuletynu Bukaczowieckiego. Mam jego skan i prawdopodobnie oryginał – musiałabym dokładnie sprawdzić zawartość swojego archiwum.

 8. Jednak poproszę o ten skan – nie mogę odszukać nr 59 biuletynu. Moja mama czyta wszystko co ma związek z jej Karolówką

 9. Pani Mario! Ta dziewczynka z lalką u Sudołów to moja mama. Przesyłam od niej pozdrowienia i od córek Kurasów. Janusz Grabowski.

 10. maja mama pochodziła Karolówki , niestety nie żyje już od dawna więc nie mam kogo zapytać .Chciałabym dowiedzieć się czegoś o rodzinie Bytnarów i Grykierów

 11. Pisze pani, że mama pani pochodzi z Karolówki ,ale nie podaje pani nazwiska panieńskiego swojej mamy więc nie bardzo wiadomo o kogo chodzi, ponieważ tak jak moja mama pamięta to dziewczynki o nazwisku Grygier Zofia była koleżanką mojej mamy Winogrodzkiej Stefani, mama ma nawet zdjęcie z Zosią jeszcze ze szkoły podstawowej z Karolówki i zdjęcie z Zosią ale już z Osieka, kiedy moja mama odwiedzała swojego chrzestnego. Nie wiem czy chodzi o tą Zozię czy o jej siostrę Marysię teraz moja mama jest bardzo ciekawa czy o nią chodzi, więc proszę o odpowiedź mpiesto@wp.pl

 12. Witam
  Moja mama również urodziła się w Karolówce w 1926r. Stanisława z domu Plisak (córka Anny i Grzegorza Plisak ) Dziadek dzierżawił młyn w Karolówce. Brdzo żyje wspomnieniami , pamięta trochę nazwisk i wiele wydarzeń sprzed lat. Mamy trochę zdjęć. Może ktoś pamięta też i moją mamę? Pozdrawiam serdecznie Maria P.

 13. moja mama – Stefania Winogrodzka również urodziła się w Karolówce , dzięki tej stronie mogłam nawiązać kontakt z Panią Krystyną Tokarską i kilka zdań udało nam się umieścić w Biuletynie Bukaczowieckim. Ten biuletyn jest bardzo cennym źródłem informacji dla mojej mamy. Pisze Pani, że mama Pani żyje wspomnieniami z dzieciństwa- tak samo jak moja mama. Proszę napisać na mój adres mpiesto@wp.pl to może wymienimy się zdjęciami, które również posiada moja mama. Z pozdrowieniami świątecznymi dla wszystkich, którym Kresy są bardzo bliskie.

 14. Dziękuję za życzenia – dziękuję też za skorzystanie z możliwości kontaktu – bardzo mnie cieszy, że dzięki moim wysiłkom udało się nawiązać kontakt! Pozdrowienia świąteczne dla wszystkich Polaków, miłośników Kresów i Kresowian. Tych, którym pamięć o życiu w pokoju jest bliska.

 15. Witam rodziny i tych, ktorzy pochodza z Karolowki.
  Moja babci mieszkala w Karolowce do 1946 roku.
  jej panienskie nazzwisko to Golebiowska. Jozef i Jozefa Golebiowscy to jej rodzice, a jej dziedek Antoni ponoc byl majetny i byl walscicielem sadow.
  Ojca aresztowali rosjanie w 1937 i rozstrzelali w 1938. Starszy brat Jozefa, Stefan wyemigrowal do Stanow Zjednoczonych w 1916 roku. Szukam informacji, moze ktos, cos slyszal, wie….

 16. Moi dziadkowie pochodzili z Karolówki. Dziadek Wojciech MAREK, babcia Karolina MAREK zd. Bednarz. Uciekli z wioski przed ukraińcami. Brat dziadka – Andrzej MAREK zaginął bez wieści, siostra Antonina – zamordowana przez ukraińców.

  1. Type your comment here


   undefined:

   Moi dziadkowie pochodzili z Karolówki. Dziadek Wojciech MAREK, babcia Karolina MAREK zd. Bednarz. Uciekli z wioski przed ukraińcami. Brat dziadka – Andrzej MAREK zaginął bez wieści, siostra Antonina – zamordowana.

  2. Panie Andrzeju! Z Karolówki pochodziła moja stryjenka, Katarzyna Krawiec z domu Bednarz (1896 -1985). Niestety, nie znam imion jej rodzeństwa, ale nazwisko Marek nieraz pojawiało się w rodzinnych opowieściach. Może to rodzina Pana babci? Pozdrawiam, Krystyna Tokarska

 17. Witam. Moja Babcia również pochodziła z Karolówki, teraz ma 87 lat. Stefania zd. Błachnia, jej siostra Zofia, 2 lata starsza. Nie wiem do kiedy tam mieszkały, wiem, że jak miała 2 latka straciła oboje rodziców: Antoni i Antonina. Prawdopodobnie był jeszcze chłopczyk, ale zmarł zaraz po urodzeniu.

  1. W mojej rodzinnej wiosce – Romanowie Dolnym pow. Czarnków n. Notecią mieszkała Janka Kochman – chodziła do jednej klasy z moim bratem rocznik 1937. Pochodziła z okolic Bukaczowiec (być może z Karolówki). Janka wychowywała się w rodzinie o nazwisku Cygańczyk, jej ojciec po wojnie pozostał w Anglii (co wskazywało by na fakt, że rodzinę zesłano na Sybie), nie miała matki, nie miała rodzeństwa.
   W archiwum rodzinnym mam jedno zdjęcie na którym jest Kochman z Karolówki o nieznanym mi imieniu. Jeśli jest Pani zainteresowana kontaktem proszę o wiadomość: ktokarska@wp.pl
   Pozdrawiam, Krystyna Tokarska

  2. Moja prababka Helena Kochman, córka Stanisław Kochman i Marianna Gargała mieszkał w karolowka do 1934 roku

 18. Pani Dominiko po przeczytaniu wiadomości skonsultowałam się ze swoja mamą Stefanią, która też mieszkała w Karolówce. Mogę przekazać Pani, że mam kilka informacji o tej rodzinie, jeżeli jest Pani zainteresowana to proszę o wiadomość: mpiesto@wp.pl

 19. witam,
  moja rodzina również pochodzi z Karolówki- czy znane jest Państwu nazwisko Murias lub Murjas? czy posiadają Państwo jakiekolwiek zdjęcia z okazji świąt lub spotkań grupowych?

  1. Nazwisko Murias znam z okresu powojennego – z Romanowa Górnego pow. Czarnków. Ta rodzina mieszkała niedaleko mojego rodzinnego domu. Wiem, że pochodzili z Kresów, niestety nie wiem dokładnie skąd. Chyba byli zesłani, bo jeden z synów wrócił po wojnie z Armii Andersa. Potomkowie mieszkają tam nadal. W czasie zbierania informacji o losach mieszkańców Bukaczowiec, Karolówki i miejscowości znajdujacych się w pobliżu, nigdy nie zetknęłam się z tym nazwiskiem. pozdrawiam, Krystyna Tokarska

 20. po rozmowie ze swoją mamą nic nie wiem o Pana Radka rodzinie, może to nie ta Karolówka z której pochodzi moja mama Stefania
  ( powiat rohatyn woj. stanisławowskie). Sprawdziłam też opracowanie Pani Krystyny Tokarskiej ” spis ludności….” i tam też nic nie ma na temat rodziny o nazwisku Murias.
  pozdrawiam maria

 21. Karolówka gmina Bukaczowce. wcześniej do 1928 roku mieszkali wszyscy w Ludwikówce, ale po spaleniu się ich domu przeprowadzili się do Karolówki. Wyjechali 2 tyg. przed nocą 17/18 lutego 1944 dzięki przyjacielowi, który jako Ukrainiec wiedział o planach likwidacji wsi.

 22. Pana Tadeusza poznałem w 2008 roku na jednym ze spotkań TMLiKPW. Kilkakrotnie wręczał mi numery „Biuletynu Bukaczowieckiego”, który przygotowywał. Był cichy i skromny. Rozmawialiśmy przy okazji spotkań. Ciągle mam wrażenie, że zbyt rzadko.

  Nie da się jednak z wszystkimi, zawsze na każdym spotkaniu rozmawiać. Dlatego tym bardziej, mając w pamięci te krótkie, ale jakże serdeczne wymiany myśli i poglądów z Panem Tadeuszem, postanowiłem stworzyć krótką informację o nim na stronie poświęconej Kresom. Dobrze, że jest to możliwe. Ilu jednak wspaniałych ludzi z Kresów, odchodzi w samotności i zapomnieniu? Ilu odeszło? Rozglądając się dookoła pamiętajmy o tym i zapisujmy, nagrywajmy, wspomnienia. Pan Tadeusz zostawił po sobie nie tylko wspomnienia, ale także wielki dorobek i pracę. Książkę, ponad 60 numerów „Biuletynu Bukaczowieckiego”, a także obraz swojej osoby skromnej, ale zawsze wiernej i pełnej patriotyzmu, w naszych sercach. Mam nadzieję, że nie będę jedynym, który będzie brał przykład z jego postawy, na przyszłe jakże trudne lata dla naszej Ojczyzny.

  Poniższy biogram napisała Krystyna Tokarska współautorka książki: „Moje Bukaczowce”:
  http://bezprzesady.com/kresy-wschodnie/pozegnania-2

  1. Z moich ustaleń wynika, że mieszkająca w Karolówce k. Bukaczowiec (pow. Rohatyn, woj. Stanisławów) Maria Prucnal z domu Rędzio, zona Władysława została zamordowana przez banderowców w kwietniu / maju 1944 r. Jeśli ma Pani informacje o swojej rodzinie proszę o podzielenie się wspomnieniami. Chętnie opublikujemy je na łamach Biuletynu Bukaczowieczkiego – kwartalnika wydawanrgo przez dawnych mieszkańców TAMTEJ ZIEMI. Swoje wspomienia na łamach biuletynu opublikował kilka lat temu pana Jarosława Rędzio, bratanka zamordowanej Marii Prucnal. Zapraszam do kontaktu ze mną i pozdrawiam serdecznie. Krystyna Tokarska

   1. jestem synem Władysława Prucnala z Bukaczowiec ,
    mieszkam w Gorzowie Wlkp , proszę o kontakt z osobą
    która wie więcej o tamtych czasach.

 23. Moja Mama, urodziła się w Karolówce. Nazywała sie Miśkiewicz. Była córka Anny i Szczepana Miskiewiczów. Może Ktoś posiada informacje o mojej rodzinie. Nie zachowały sie żadne dokumenty. Będę wdzięczny za każda informacje lub jakieś źródło.Prosze o kontakt na mój adres email.

  pozdrawiam
  Artur Borasiński

 24. Poszukuje przodkow z karolowki moj pradziadek o nazwisku Wioncek
  dziadek Wolak znany stolarz z tamtych stronprosze o kazda informacje jesli pastwo cos wiecie lub slyszeliscie dziekuje

 25. Mój pradziadek Jozef Prucnal syn Marcin Prucnal i Agata Pyrzowska żonaty Helena Kochman córki Stanisław Kochman i Marianna Gargała.

  Jozef Prucnal y Helena Kochman Mieszkali w karolowka do 1934 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *