Niewiele wiemy – ale popierać! Prof. Adam Daniel Rotfeld.

Materiał nadesłany na maila ze spotkania piątkowego autorstwa Roberta:

?Niewiele wiemy, ale popierać” tak można streścić prelekcję którą wygłosił w piątek 14 marca, w Colegium Iuridicum UAM prof. Adam Daniel Rotfeld ? pochodzący z Galicji polski Żyd, gość miesięcznika ?W Drodze?.

Według prof. A. Rotfelda:
Nie wiemy jak daleko posunie się Rosja, bo ona testuje zachód, działając metodą prób i błędów. Sytuacja jest skomplikowana. Rosja nie ma planów, bo ciągle zmienia termin referendum. USA też oficjalnie w ten konflikt się nie zaangażują, ale może niejawnie. Prawdopodobnie wojny nie będzie, bo nikomu się ona nie opłaca.

Nie wiemy co stanie się po referendum, które zapewne wygrają zwolennicy integracji z Rosją. Możliwe są różne scenariusze. Rosja odrzuca politykę opartą o ideologię demokratyczno-liberalną, jaka dominuje na zachodzie. O przyszłości Ukrainy powinni zdecydować jej obywatele, ale na to nie zgodzi się Rosja. Oczywiście mamy popierać nowy rząd utworzony przez rebeliantów z Majdanu.

Jakoś prof. Rotfeld, przeoczył że na Majdanie dominują ugrupowania, które również odrzucają liberalną demokrację ? nacjonaliści z Batkiwszczyzny, Swobody czy Prawego sektora. Polska ma ich popierać, pomimo kompromitujących wypowiedzi że Ukraina ma być tylko dla Ukraińców, a Rosjanie, Żydzi i POLACY mają się wynosić. Ani słowa o przeszłości i ideologii ugrupowań nacjonalistycznych, które mamy popierać. Wydaje mi się że prof. Rotfeld sądzi że czas na rozliczenie się z przeszłością i porzucenie zbrodniczych ideologii przez Ukraińców przyjdzie później. Teraz mamy wspierać Ukrainę bo samo jej istnienie jest zagrożone.

R.O.


Dziękuję za tą krótką relację, jest to przyczynek do całości, wierzę że potrafi on jakiś fragment jej naświetlić, na tyle, aby osoba nie wtajemniczona w meandry skomplikowanej sytuacji politycznej dostrzegła zagrożenia kryjące się w cieniu…

Ważny przyczynek do historii Krymu napisany przez księdza Tadeusza: Czyj jest Krym?
P.Sz.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Niewiele wiemy – ale popierać! Prof. Adam Daniel Rotfeld.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.