O Ludobójstwie na Kresach w LO nr 1. Gorzów Wielkopolski.

W zeszły piątek w LO nr 1 w Gorzowie miałem przyjemność pokazać film dokumentalny który powstał dzięki moim usilnym staraniom, i miał obudzić w innych chęć do szukania relacji z historii niechcianej i nieznanej. Obecni byli uczniowie dwóch klas. Po filmie miałem możliwość powiedzieć kilka słów młodym ludziom o zbrodni, o ukrywaniu jej i wypaczaniu, relatywizmach i tym co widziałem kilka lat temu w Kijowie przy okazji otwarcia wystawy powstałej dzięki Szczepanowi Siekierce dokumentującej zbrodnię.
Mówiłem też o definicji GENOCIDE (Ludobójstwa) i aspektach międzynarodowych związanych z popełnieniem przez przedstawicieli państwa czy narodu takiej zbrodni w historii.
Przekazałem nauczycielowi LO nr 1 dwa egzemplarze IOH, do których były dołączone filmy o zbrodni Ludobójstwa dokonanej przez OUN-UPA na Polakach i Ukraińcach. Wśród młodzieży pismo to wywołało duże zainteresowanie, miałem pytania gdzie można je nabyć. Dodatkowo odpowiadam na stronie: sieć Empików to na pewno. Także można zamówić prenumeratę. Można też odwiedzić profil FB: Inne Oblicza Historii i stronę internetową.
Wspomniałem o rodzinnych koneksjach większości z obecnych uczniów na pokazie; których krewni,(dziadkowie) z dużą dozą prawdopodobieństwa pochodzili z Kresów Wschodnich. Wysoce prawdopodobnym jest, że mogli przeżyć podobne traumatyczne wydarzenia. Oczywiście prośba do zgromadzonej młodzieży o rozmowę z rodziną i być może zapisanie lub zarejestrowanie wspomnień rodzinnych…

Spotkanie w LO w Gorzowie organizowało Gorzowskie Stowarzyszenie Miłośników Historii.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “O Ludobójstwie na Kresach w LO nr 1. Gorzów Wielkopolski.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.