Odsłonięcie Pomnika Pamięci o Ludobójstwie w Koninie.

Ludobójstwo OUN-UPA na Polakach. Mija 72 lata od zbrodni której kulminacja nastąpiła 11 lipca. Media krajowe milczą. Uważa się za prowokacje wszelkie informacje emitowane na masową skalę na ten temat.
Kiedy to się zmieni? Kiedy będziemy spójnym narodem – na wzór USA, potrafiącym głośno mówić o swoim patriotyzmie i wskazywać naszych bohaterów – nie wybiórczo?
Pod Tablicą z dr Leonem Popkiem
W Koninie odsłonięto tablicę. Na odsłonięciu byli wszyscy ważniejsi urzędnicy i gospodarze miasta, byli posłowie i radni. Zaproszeni goście. Niestety, centralnie jest to niemożliwe.
Kiedy organizuje się marsz – nie przyjeżdżają organizacje kresowe, lub robią dzień wcześniej konferencję.
Konferencja dobra rzecz, jednak dlaczego ma być tylko konferencja?
Masowy udział w demonstracji jest naszym obowiązkiem.
Takie akcje jak ta w Koninie powinny mieć miejsce w całej Polsce i właśnie dzień wcześniej lub dzień później (jak miało to miejsce w Koninie niedziela 12 lipca) -nigdy nie 11 lipca.
Sam wybierałem się do Warszawy w ostatniej chwili zawiadomiony z uwagi na wizytę Pawła Kukiza w Poznaniu zawróciłem będąc w drodze. Paweł jest Kresowiakiem jego wpis na FB jest jasny w tej materii:

„Byłem na Majdanie. Wspólnie z Przyjaciółmi ryzykowaliśmy kryminał przewożąc kamizelki kuloodporne walczącym o wolność Ukraińcom.
Napisałem dla nich pieśń…
Myślałem- zło dobrem zwycieżaj, wybacz a dokonają spowiedzi….
Niestety… UPA została uznana niedawno „bohaterską armią Ukrainy”… Bohaterem obwołano też Diaczenkę- bandytę, który wraz z pozostałościami po SS-Galizien mordował ludność cywilną Powstania Warszawskiego, kobiety i dzieci. Moja Matka- Warszawianka- cudem uniknęła śmierci.
Ja sumienie mam czyste- wyciągnąłem rękę. Wybaczyłem. Co z tym moim i bardzo wielu Polaków gestem Ukraińcy zrobili -napisałem powyżej. Bóg ich osądzi.
Można wybaczyć ale nie mamy prawa zapominać.
Wołyń.

i dalej:

Modlitwa za Wołyń. ??????? ??? ??????

Bracie, za krzywdę Tobie wyrządzoną, za Twój ból i ból twoich krewnych, przebacz mi.

Za przelaną krew niewinną na Wołyniu i w Galicji, za niewiarę, przebacz mi, Bracie.

Nie z powodu polityki i dobrego sąsiedztwa, nie dla dobrego imienia narodu mojego, przebacz mi, Bracie. Wstyd pali moje serce, wstrzymuje oddech w piersiach, kiedy myślę o Twoim bólu, o zabitych Twoich braciach i siostrach na Wołyniu i w Galicji. Przebacz mi za nasz grzech.

Przebacz za głuchotę mojego serca, za skamieniałą duszę moją, za wyschnięte oczy Twoich bliskich.

Wesprzyj mnie, Bracie, w bólu mojej pokuty. Przebacz za tych, którzy nie chcą wraz ze mną wziąć ciężaru odpowiedzialności za zbrodnię wołyńską, przebacz za długie milczenie moich braci. Przebacz za tych, którzy nie widzą w tym grzechu. Przebacz za tych, którzy nie mogą uznać tej zbrodni za zbrodnię. Proszę o pobłażliwość i pokorę dla serc, zaślepionych własnym nieszczęściem i obrazą historyczną. Bądź ze mną, Bracie, w mojej szczerej pokucie.

Siostro, przebacz mi za brak czujności, za pogardę, za nieotarte łzy matki Twojej. Za Twój strach i moją pychę. Za niepochowanych braci i ojca. Za zabite dzieci. Za gwałty i kradzieże. Za nienasyconą wściekłość. Za popioły rozsiane wiatrem. Za nocne przerażenie. Za ciemność w oczach. Za czarne drogi i serca z kamienia. Przebacz mi, Siostro.

Wysłuchajcie nas, Bracia! Nie tylko ze względu na pokój między naszymi domami. Dla zachowania prawdy. Dla miłości. Dla Światła w sercach naszych dzieci. Proszę, podajcie nam rękę swojego szczerego wybaczenia. Bądźcie wrażliwi na naszą pokutę.

Panie, przebacz nam i obejmij nas. Nie zostawiaj nas samotnie, Ojcze, i bądź z nami, grzesznikami.”

Prelekcja Leona Popka dziękuje za nią Fundator

Wkrótce więcej o uroczystości w Koninie. Filmy i fotografie.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Odsłonięcie Pomnika Pamięci o Ludobójstwie w Koninie.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.