Ostatnie spotkania z ks Isakowiczem w Wielkopolsce.


(pamiątkowa fotografia z Burmistrzem Środy Wielkopolskiej)

Dwie ostatnie prelekcje ks Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego odbyły się wczoraj. Wiele pytań, obecni: wójt Nowego Miasta nad Wartą, burmistrz Środy Wielkopolskiej, radni, młodzież, mieszkańcy obu miejscowości.

Chciałem szczególnie zwrócić uwagę na naszą bytność w Środzie Wielkopolskiej, tym bardziej że burmistrz miasta Wojciech Ziętkowski wspaniale wpisuje się w działania związane z profilem działań Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kresowego. Tego samego dnia, kiedy odbywało się spotkanie z księdzem Tadeuszem, przyjmowano też 65 Polaków z Kazachstanu (ilość wg. słów Pana Burmistrza, z którym odbyłem na ten temat rozmowę).
Miasto bierze na swoje barki adaptację przybyłych z Kazachstanu do warunków na miejscu, pomoc dla nich i wszelkie inne kwestie związane z przyjęciem naszych rodaków. Piękna inicjatywa.

Program w TV regionalnej o ty wydarzeniu: Środa przyjęła ponad 50 polskich repatriantów

Z kolei w Nowym Mieście nad Wartą udało się nad wyraz spotkanie z młodzieżą szkolną przed południem tego samego dnia.
Opowieść o kulturze kresów, Ormianach i pokojowym współżyciu 24 narodowości aż do czasu zburzenia go, przez nacjonalistów ukraińskich wywarła wielkie wrażenie na zgromadzonych.

Oba spotkania poprzedzał film dokumentalny, którego byłem inicjatorem i pomysłodawcą powstania; „Zapomnij o Kresach” w reżyserii Jana Łukasika.
Poniżej kilka fotografii ze spotkań:


Powitanie uczestników spotkania w Środzie Wielkopolskiej:

Tuż przed rozpoczęciem spotkania, stoisko z książkami „cegiełkami” rozprowadzanymi przez Fundację i radosna ekipa z Radwanowic.

Prelekcja ks Tadeusza (po pokazie filmu dokumentalnego):

Krótkie zaproszenie do współpracy i wspierania Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kresowego , które również wysyła pomoc charytatywną do Polaków na dawnych Kresach Wschodnich II RP.


Organizatorzy:

Główny: Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe (cykl spotkań na terenie Wielkopolski).

Nowe Miasto nad Wartą: Gminna Biblioteka Publiczna pod kierownictwem Dyrektor Małgorzaty Pacholskiej

Środa Wielkopolska: Burmistrz miasta Wojciech Ziętkowski

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.