Otwarcie przeniesionego Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Poznaniu

W dniu 1 września na Strzeszynie Greckim w Poznaniu miało miejsce otwarcie nowej placówki edukacyjnej połączonej Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum nr 65 w Poznaniu.

Placówka jest bardzo nowoczesna. Uczące się tam dzieci będą miały doskonałe warunki. Poziom bezpieczeństwa wygląda również na zadowalający. Dyrektor szkoły Pani Helena Paszkiewicz była bardzo zadowolona.
Na otwarciu obecne były władze miasta, także arcybiskup Gądecki wygłosił krótką mowę w której wspomniał o etosie nazwy im. Orląt Lwowskich.

Pani Prezes TMLiKPW Bożena Łączkowska wygłosiła piękną przemowę podkreślającą znaczenie nadania tka pięknej i ważnej historycznie nazwy bohaterskich młodych obrońców Lwowa, w swoim przemówieniu skierowanym również do młodzieży podkreśliła wymowę jaką niesie z sobą analiza czynów młodych ludzi, którzy stanęli w obronie Ojczyzny, a wielu z nich oddało za Ojczyznę i swoje przekonania życie.
Taka postawa pełna patriotyzmu i oddania jest godnym wzorem do naśladowania dla młodzieży, chociaż w dzisiejszych czasach szczęśliwie nie powinno być potrzeby oddania w ofierze życia za te jakże ważne ideały. Są jednak inne pola na których może nasza młodzież aktywnie się udzielać. Chociażby edukacja historyczna młodzieży, pamięć o historii naszego kraju w ten sposób przekazywana, a dzięki temu pojęcie wartości tych jakże ważnych ideałów jakimi są odwaga, męstwo, honor i patriotyzm, nie zaginie; głoszone słowami, prawdziwą wiedzą historyczną i pieśniami patriotycznymi czy ludowymi.

Nazwę Gimnazjum Orląt Lwowskich z ramienia władz miasta nadawał śp. prezydent Poznania Maciej Frankiewicz w 2009.
Była to dla niego szczególnie ważna sprawa i misja mająca na celu pamięć historyczną i jej kultywowanie wśród młodzieży.
Jego ostanie przemówienie miało miejsce w maju 2009 właśnie z okazji nadania nazwy gimnazjum i wywarło wielki wpływ na środowisko szkolne, młodzież i nauczycieli i obecnych gości.
Prezydent Frankiewicz był szczególną osobą dla Kresowian. Dołożył wielu starań, aby szkoła z imieniem Orląt Lwowskich w nazwie pojawiła się na mapie Poznania.
Na zawsze zostanie on w naszej wdzięcznej pamięci.

Część nieoficjalną obsługiwała profesjonalna ekipa z Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu pod okiem jej Rektora; dr Romana Dawida Taubera, mającego pochodzenie kresowe (urodzony w Kołomyi).
W części artystycznej między innymi wystąpiła grupa artystyczna młodzieży z Łucka „Wołyńskie Słowiki”.

Piotrek

Poniżej przemówienie Pani Prezes TMLiKPW (w dwóch częściach):

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.