„Pamięć musi przetrwać” – przygotowania do 70 rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu 11 lipca.


W Warszawie w Muzeum Niepodległości odbyły się uroczystości inauguracyjne obchodów i obrady programowo-organizacyjne Ogólnopolskiego Komitetu Obchodów 70 Rocznicy Banderowskiego Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP w Latach 1939-1947

Wręczono wyróżnienia podziękowania i medale. Wybrano nowego Prezesa Komitetu – Poprzedni Waldemar Pawlak po przegranej w wyborach Przewodniczącego PSL (złożył rezygnację?). Nowym Prezesem został znany każdemu Polakowi generał Mirosław Hermaszewski – Pierwszy i jedyny jak dotąd polski kosmonauta, Kresowiak z Wołynia, który cudem uratował się z rzezi rodzinnej wioski dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich- banderowców.
Poniżej mały fragment, ale jakże znamienny jego wystąpienia:

Miałem okazję kilkakrotnie się z Panem generałem spotykać i w Wołowie, miejscu gdzie po wygnaniu z Kresów osiedliła się rodzina Hermaszewskich (bez ojca który zginął na Wołyniu zamordowany przez UPA), a ostatnio pod Wrocławiem akurat w dniu jego urodzin, gdzie był zaproszony na spotkanie Kresowe: Wołynianie łączą się w Świątnikach koło Sobótki ? w cieniu Góry Ślęży?

Wszyscy jesteśmy przekonani, że Pan generał doskonale sprawdzi się w roli Prezesa Komitetu.

Podczas obrad głos zajmowało wiele osób, którym bliska jest sprawa Prawdy o Ludobójstwie. Trudno je wszystkie wymieniać. Odbyła się też robocza dyskusja na temat obchodów 11 lipca, dnia w którym w zorganizowanej i długo przygotowywanej akcji przez nacjonalistów z OUN-UPA dokonano skoordynowanych napadów na około 99 polskich miejscowości wsi i osad. Zginęło wtedy w tym jednym dniu, w niedzielę 11 lipca 1943 roku kilka tysięcy Polaków.
Nie dotarły szczególnie zasłużone osoby w walce o Prawdę o Ludobójstwie Pani Ewa Siemaszko i Prezes Szczepan Siekierka; szczególnie nam ich brakowało.

Piotr Szelągowski

Poniżej zdjęcia ze spotkania w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

[Foto; Klasztor w Podkamieniu, stan; 2009]


Link do materiałów o Zbrodni Ludobójstwa na stronach KSD: 70 lat temu na Wołyniu – styczeń-luty

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

3 myśli w temacie “„Pamięć musi przetrwać” – przygotowania do 70 rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu 11 lipca.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.