Prawda? Kłamstwo, manipulacja. Dziś norma.

List internautki i stałej korespondentki Pani Bożeny: temat obecnie nieco drażliwy, co jest kłamstwem? Co Prawdą? W kontekście ACTA, tego o czym nasz rząd nie mówił o tym…

Czy czeka nas nowa epoka stalinowska, wynikła z działań podobnych do tych które rząd nam funduje w sprawie ACTA?
Warto poczytać te przemyślenia…:

„Przypominam sobie przedwojenne powiedzenia :”Murowana prawda-w gazecie pisali!” lub: „Mur-beton!W radio sam słyszałem”. Dziś ten sam człowiek powie wam bez zmrużenia oka w TV, że np. na ulicę w tym a tym mieście wyszło 2000 osób, mimo że tydzień temu podał liczbę paruset, a za trzy tygodnie oznajmi:Jak mówiłem, było tam około 8000 osób.

…Przerażająca jest obecna metoda odbierania młodzieży podstaw do
mówienia prawdy : kłam, jeśli chcesz utrzymać się na powierzchni i nie uchodzić  za niedorozwiniętego. W ten sposób z „inteligentnego kłamstwa” robi się sposób na życie. Z tego samego kłamstwa, które w naszym domu rodzinnym, w naszym mieście było błędem niewybaczalnym. Wytłumaczalnym jedynie przez tchórzostwo i szubrawstwo”.

I dalej, autor wspomina książkę poetki lwowskiej , Beaty Obertyńskiej „W Domu Niewoli” (wspomnienia z łagrów) wydaną w Rzymie, którą przewiózł tajemnie przez granicę . Autor zadaje sobie pytanie po co.
„Żeby się nie powtórzyło ?
Powtórzy się.
Jeśli tworzyć będziemy systemy oparte na fałszu, na posłuszeństwie
wymuszonym przez policję, która za obiad w zamkniętych konsumach płaci piątą część wartości realnej, a mieszkanie ma w parę tygodni od
wstąpienia na służbę, jeżeli młodzież wychowywać będziemy w cynizmie, a za prawdę z podręcznika szkolnego otrzymywać się będzie 10 lat zsyłki..wtedy,żeby nie wiem co pisano-powtórzy się groza stalinizmu, któremu żaden Stalin potrzebny nie jest. Potrzebne są pożywki: korzyść ze służenia władzy i nienawiść służąca skłóceniu ewentualnych obrońców prawdy.”

Przekonajmy młodych, że ważna jest obrona prawdy i pamięci o naszych wspaniałych Polakach, którym bliski był los kraju, Rodakach z Kresów, Żołnierzach Wyklętych i wartości , którym byli wierni. To byli ludzie, którzy mogli jeszcze wiele dać Polsce i światu a zostali eksterminowani przez nacjonalistów sowieckich, ukraińskich i funkcjonariuszy ubeckich.
A Ci co przeżyli nie mieli prawa przyznać się do swojej przeszłości,
byli szykanowani w środowisku wskutek nienawiści, którą szerzyły władze PRL.
[…] Rozejrzyjcie się, może wśród bliskich są Ci , którzy milczą do dzisiaj, ze strachu. Nie pozwólmy im się bać! I wesprzyjmy ich w biedzie , na którą skazały ich władze sowieckie i PRL-u. I nie dajmy sobie wmówić ,że pamięć to zaścianek. Nie bójmy się,
bierzmy przykład z innych.

Szymon Wiesenthal, człowiek sumienie, honorowy obywatel wielu krajów, ciągle pamiętał i walczył o prawdę:
„Świat musi znać prawdę , najpierw prawda cała, a później sprawiedliwość. Bo jeśli my to wszystko zapomnimy i są ludzie, którym zależy na tym, żebyśmy  zapomnieli to historia może się powtórzyć. Nie jest jakimś prawem, że to musi zacząć się od Żydów, tym razem zaczęło się od Żydów a później było 20 innych narodowości” .
Według Wiesenthala to Stalin przez zimną wojnę uniemożliwił rozprawę z nacjonalizmem. I dlatego wygranymi są zbrodniarze.
Nie należy mieć względu na ich wiek przy wydawaniu wyroku;
„Oni  stracili prawo umierać w spokoju”.
Jego przesłanie to : „Każdy dzień powinien być dniem pamięci”.

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer
Austauschdienst e.V.), która jest wspólną organizacją niemieckich szkół wyższych zainicjowała powstanie Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich we Wrocławiu i nadała mu imię . Willy?ego Brandta .
Oni pamiętają , a my?

www.wbz.uni.wroc.pl


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.