Protest przeciw propagowaniu ideologii nacjonalistycznej w placówkach edukacyjnych.

„Apelujemy do organizacji kresowych, niepodległościowych, kombatanckich oraz polskich patriotów i wszystkich ludzi dobrej woli w całej Polsce o wysyłanie protestów do Ministerstwa Edukacji Narodowej w związku z umieszczeniem w placówce edukacji publicznej plakatu z hasłami i znakami nawiązującymi do symboliki totalitarnej i nacjonalistycznej.
Prosimy o wklejenie w treści maila poniższego tekstu i wysłanie pocztą e-mail na poniższy adres:

MEN:
sekretariat.j.kluzik-rostkowska@men.gov.pl”

Tekst protestu:

„Protestujemy przeciwko umieszczeniu na terenie publicznej placówki edukacyjnej z ukraińskim językiem nauczania w Górowie Iławeckim plakatu z banderowskimi symbolami. Incydent pokazała 03.03.2014 stacja TVP Info w audycji pt. ?Gość Poranka?.

Podczas wywiadu dla stacji dyrektor wspomnianej placówki, Maria Sycz, stała na tle plakatu z napisem w języku ukraińskim o treści ?Sława Ukrajini – Herojam sława? (tłum.: Chwała Ukrainie, chwała bohaterom), w barwach czerwono-czarnych,
flaga-UPA oraz z czerwono- czarną flagą banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

OUN była organizacją totalitarną, odpowiedzialną za ludobójstwo Polaków w latach 1939-1947. Czerwono-czarne barwy flagi OUN są nawiązaniem do nazistowskiej ideologii ?Blut und Boden? (tłum.: ziemia i krew). Zawołanie ?Herojam sława? było jej organizacyjnym pozdrowieniem, połączonym z faszystowskim podniesieniem prawej ręki.

Incydent ten został zgłoszony przez środowiska kresowe do Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach, dnia 29.03.br, jako zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 256 par.1 i par.2 Kodeksu Karnego, to jest propagowania totalitarnego ustroju państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Propagowanie ustroju kojarzącego się przede wszystkim z okrutną wojną i masowym ludobójstwem jest samo w sobie czymś tak oburzającym, że w cywilizowanym społeczeństwie nie można go tolerować w żadnej formie, szczególnie zaś jeśli czyn taki ma miejsce w szkole, wśród dzieci i młodzieży.

W związku z powyższym wnosimy o wdrożenie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiednich procedur, włącznie z natychmiastowym wyciągnięciem konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych.”

Więcej na stronie Facebooka: FB – protest

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.