Radzyń Podlaski nie chce partnerstwa z ukraińskim Zborowem gdzie honorowym obywatelem jest Bandera.

Informacja z maila:

„Burmistrz Radzynia Podlaskiego wycofał projekt uchwały o partnerstwie z ukraińskim Zborowem. Radni Zborowa przyznali honorowe obywatelstwo Stepanowi Banderze przywódcy ukraińskich nacjonalistów odpowiedzialnych za m. in. rzeź na Wołyniu (1943 ? 1944 r.)

Projekt uchwały miał być głosowany w czwartek popołudniu na posiedzeniu rady miasta Radzyń Podlaski. Jednak burmistrz Witold Kowalczyk wycofał przygotowany przez siebie projekt z obrad. Powodem była krytyka pomysłu. Według nieoficjalnych informacji partnerstwu przeciwna była część radnych wspierających Kowalczyka.

– Burmistrz wybrał najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji – stwierdza Zbigniew Smółko, radny powiatowy PO, który publicznie krytykował pomysł umowy partnerskiej ze Zborowem.

Kowalczyk argumentował, że dramatyczne wydarzenia z przeszłości nie powinny niweczyć współpracy między miastami. – Nie wolno wyciągać demonów nacjonalizmu – mówił.

Przypominał, że Radzyń Podlaski i Zborów już współpracują m. in. w związku z tym, że w Zborowie mieszkał urodzony w Radzyniu wybitny skrzypek i kompozytor Karol Lipiński.”

Wydaje się, że to jest jedyna droga, stanowczo odrzucić próby narzucenia nam pamięci o zbrodniarzach pokroju Bandery.
Nie jest to objaw nacjonalizmu, homofobii czy nienawiści do innego narodu, ponieważ nie mówimy o narodzie – jedynie o zbrodniarzu, który nawet nigdy nie miał obywatelstwa ukraińskiego. O osobie, która jest symbolem nienawiści i jej budowania miedzy narodami. TO co dokonuje się obecnie na Ukrainie jest kuriozum, wnosi się na piedestały zbrodniarzy winnych śmierci niewinnych kobiet i dzieci różnych narodowości.
A władze UE milczą.
Może w końcu coś zrobią „polscy” politycy (o ile jacyś nie tylko tej narodowości wśród nas są, ale o ile CZUJĄ (identyfikują się) – tą narodowość) w tej sprawie?

Znalezione źródło maila: Historia poróżniła Polaków i Ukraińców. Radzyń nie chce partnerstwa

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Radzyń Podlaski nie chce partnerstwa z ukraińskim Zborowem gdzie honorowym obywatelem jest Bandera.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.