Romuald Szeremietiew o obronności Państwa.

Poniżej zaprezentuję w pewnym skrócie prelekcję jaką przygotował Pan Romuald Szeremietiew rozpoczynającą konferencję Wspólnota Narodowa- Obrona Narodowa.


Koncepcja Bezpieczeństwa Narodowego…

Rys historyczny:
Rys historyczny

rys historyczny cd

NATO versus Rosja:
NATO versus Rosja

Strategia rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego RP 2022:
Co wiedzieliśmy…- co wiemy:

W razie wojny…
W razie wojny

Jakie mamy gwarancje bezpieczeństwa narodowego?
„Obrona jest skuteczniejszą formą prowadzenia wojny” – Carl von Clausewitz.
Naród – Podmiot Obrony [Broń swą rodzinę przed Wrogiem]
Niezbędne środki obrony.
Atak i obrona – tylko wojska operacyjne.

Czy Polska może uniknąć wojny.
W tym przypadku uniknięcie wojny opiera się na FAKTYCZNYM i SKUTECZNYM odstraszeniu agresora.
Dwie pierwsze tezy przedstawione przez prelegenta są odrzucane z uwagi na koszty i małą ich realność (z kosztami związaną).
Zostaje trzecia teza: Powszechny System Obrony Terytorialnej – jako składnik strategii obronnej Państwa.
Dodam od siebie, że powszechne szkolenia strzeleckie (dla grupy 18-65 kobiety i mężczyźni; obowiązkowe szkolenia strzeleckie w ramach godzin pracy – urlopy na tego typu szkolenia refundowane przez państwo – po wielu konsultacjach społecznych, które prowadziłem realna wydaje się liczba takich obowiązkowych szkoleń na poziomie 4(czterech) 1-dno dniowych (8-godzin) rocznie), ustawa o powszechnym dostępie do broni społeczeństwa [rozsądnie napisana w oparciu o ograniczenia realnie realizowane] w celach obrony koniecznej (mir domowy – strzelby gładkolufowe), czy powrót do szkół szkoleń wojskowych (praktycznych, nie teoretycznych; a więc szkolenia ratownicze, strzeleckie i taktyczne) – są niezbędne. Temat ten jeszcze rozwinę w osobnym materiale.
Czy Polska może odstraszyć agresora?
Sposoby walki OT – plansza pierwsza.
Sposoby walki OT
Sposoby walki OT – plansza druga.
Sposoby walki OT 2
Model sił zbrojnych RP:
Model sił zbrojnych RP

Skala trudności agresora:

Cel główny – odstraszyć agresora
Tutaj warto dodać, że „Zbrojna neutralność” w Szwajcarii właśnie spełnia ów cel. Pomocą dodatkową oczywiście jest położenie geopolityczne, jednak determinacja w konsekwencji prowadzenia szkoleń i gotowości bojowej całego społeczeństwa szwajcarskiego ma bardzo ważne znaczenie szczególnie dla samego społeczeństwa, które czuje się w tym celu zintegrowane.

Maksyma łacińska podkreśla znaczenie tego typu przykładu:
Si vis pacem, para bellum („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny?).
Im bardziej będziemy gotowi do wojny, tym większą niechęć wzbudzimy w potencjalnym przeciwniku – nieważne kim miałby on być. Inwestycja w społeczeństwo, jego świadomość tej w gruncie rzeczy pokojowej drogi jest ważniejsza niż inwestycja w nierealizowane projekty dozbrajania armii na zachodzie, zostawiając pieniądze nie w rodzimych koncernach wojskowych lecz w obcych.

Wartość bojowa żołnierza tkwi w jego motywacji. Jeżeli motywacją przed agresorem jest prawomocna obrona swojego mienia, rodziny, ziemi i wspólnoty narodowej (społeczności, kraju), obrona ta jest najwyższej próby obroną (z reguły) skuteczną.
Jeżeli 80-90% społeczeństwa osiągnie taką świadomość, a następnie podzielimy się ową informacją z całym światem, sądzę, że możemy czuć się bezpieczni.
Koszty walki (użycia sił zbrojnych) z całym 35-40 milionowym narodem, narodem który w przeszłości wielokrotnie dawał dowód determinacji w takiej walce, kiedy dysponował o wiele mniejszą ilością świadomych obywateli (niż ta zakładana powyżej) – są obecnie za wysokie dla chyba każdego istniejącego mocarstwa światowego.
Dlatego też stosuje się wiele innych sposobów walki – niestandardowych. Obecnie jeszcze nie uznawanych za prowadzenie wojny sensu stricte.
To jednak osobny temat, który będziemy podejmować.

Kilka fragmentów z wypowiedzi prelegenta w poprzednim materiale: Konferencja w Sejmie RP: Obrona Terytorialna.

Wkrótce pełna relacja wideo.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Romuald Szeremietiew o obronności Państwa.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.