Poniżej
Koncepcja Bezpieczeństwa Narodowego…
Strategia rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego RP 2022:
Co wiedzieliśmy…- co wiemy:
Jakie mamy gwarancje bezpieczeństwa narodowego?
„Obrona jest skuteczniejszą formą prowadzenia wojny” – Carl von Clausewitz.
Naród – Podmiot Obrony [Broń swą rodzinę przed Wrogiem]
Niezbędne środki obrony.
Atak i obrona – tylko wojska operacyjne.
Czy Polska może uniknąć wojny.
W tym przypadku uniknięcie wojny opiera się na FAKTYCZNYM i SKUTECZNYM odstraszeniu agresora.
Dwie pierwsze tezy przedstawione przez prelegenta są odrzucane z uwagi na koszty i małą ich realność (z kosztami związaną).
Zostaje trzecia teza: Powszechny System Obrony Terytorialnej – jako składnik strategii obronnej Państwa.
Dodam od siebie, że powszechne szkolenia strzeleckie (dla grupy 18-65 kobiety i mężczyźni; obowiązkowe szkolenia strzeleckie w ramach godzin pracy – urlopy na tego typu szkolenia refundowane przez państwo – po wielu konsultacjach społecznych, które prowadziłem realna wydaje się liczba takich obowiązkowych szkoleń na poziomie 4(czterech) 1-dno dniowych (8-godzin) rocznie), ustawa o powszechnym dostępie do broni społeczeństwa [rozsądnie napisana w oparciu o ograniczenia realnie realizowane] w celach obrony koniecznej (mir domowy – strzelby gładkolufowe), czy powrót do szkół szkoleń wojskowych (praktycznych, nie teoretycznych; a więc szkolenia ratownicze, strzeleckie i taktyczne) – są niezbędne. Temat ten jeszcze rozwinę w osobnym materiale.
Czy Polska może odstraszyć agresora?
Sposoby walki OT – plansza pierwsza.
Sposoby walki OT – plansza druga.
Model sił zbrojnych RP:
Skala trudności agresora:
Cel główny – odstraszyć agresora
Tutaj warto dodać, że „Zbrojna neutralność” w Szwajcarii właśnie spełnia ów cel. Pomocą dodatkową oczywiście jest położenie geopolityczne, jednak determinacja w konsekwencji prowadzenia szkoleń i gotowości bojowej całego społeczeństwa szwajcarskiego ma bardzo ważne znaczenie szczególnie dla samego społeczeństwa, które czuje się w tym celu zintegrowane.
Maksyma łacińska podkreśla znaczenie tego typu przykładu:
Si vis pacem, para bellum („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny?).
Im bardziej będziemy gotowi do wojny, tym większą niechęć wzbudzimy w potencjalnym przeciwniku – nieważne kim miałby on być. Inwestycja w społeczeństwo, jego świadomość tej w gruncie rzeczy pokojowej drogi jest ważniejsza niż inwestycja w nierealizowane projekty dozbrajania armii na zachodzie, zostawiając pieniądze nie w rodzimych koncernach wojskowych lecz w obcych.
Wartość bojowa żołnierza tkwi w jego motywacji. Jeżeli motywacją przed agresorem jest prawomocna obrona swojego mienia, rodziny, ziemi i wspólnoty narodowej (społeczności, kraju), obrona ta jest najwyższej próby obroną (z reguły) skuteczną.
Jeżeli 80-90% społeczeństwa osiągnie taką świadomość, a następnie podzielimy się ową informacją z całym światem, sądzę, że możemy czuć się bezpieczni.
Koszty walki (użycia sił zbrojnych) z całym 35-40 milionowym narodem, narodem który w przeszłości wielokrotnie dawał dowód determinacji w takiej walce, kiedy dysponował o wiele mniejszą ilością świadomych obywateli (niż ta zakładana powyżej) – są obecnie za wysokie dla chyba każdego istniejącego mocarstwa światowego.
Dlatego też stosuje się wiele innych sposobów walki – niestandardowych. Obecnie jeszcze nie uznawanych za prowadzenie wojny sensu stricte.
To jednak osobny temat, który będziemy podejmować.
Kilka fragmentów z wypowiedzi prelegenta w poprzednim materiale: Konferencja w Sejmie RP: Obrona Terytorialna.
Wkrótce pełna relacja wideo.
Jedna myśl w temacie “Romuald Szeremietiew o obronności Państwa.”
Możliwość komentowania jest wyłączona.