„Ryś” – Stanisław Basaj-Kraska.

Kapral 2 pułku strzelców konnych z Hrubieszowa – pseudo „Ryś”. Zamordowany okrutnie przez bandytów z UPA w dniu 25 marca 1945 roku.
tygrysy - seria MON - Ryś w akcji

Na fotografii widzicie trzy pozycje omawiające działania band UPA. Oczywiście jest w nich wiele niedomówień między innymi pominięte są całkowicie informacje dotyczące Wołynia.
Akcja koncentruje się na walkach z bandami w okresie 1945-1947 w Bieszczadach.
Opisuje się formowanie (wcześniej) „SS-Galizien”, współpracę z III Rzeszą, bataliony policyjne, itp.
Jest to jakiś ślad – jaki w tamtych czasach został masowo rozpropagowany, a dotyczył zbrodniczej działalności nacjonalistów ukraińskich.

Strony web na których znajdziemy informacje o „Rysiu”.

Jedna z bardzo dobrych stron o Stanisławie Basaju-Krasko, krótki cytat z niej:

„…Stanisław Basaj urodził się 24 listopada 1917 roku we wsi Polany, powiat tomaszowski. W 1924 roku rodzina Basajów przeniosła się do Małkowa w powiecie hrubieszowskim. Stanisław Basaj uczęszczał do czteroklasowej Szkoły Powszechnej w Małkowie, a następnie do siedmioklasowej Szkoły w Kryłowie. Jako uczeń szkoły w Małkowie, wstąpił do harcerstwa. Z tego okresu zachowało się zdjęcie drużyny, zrobione w 1930 roku w lesie Sadowina.

Pamiątką z etapu szkolnego Stanisława Basaja jest zeszyt oraz świadectwo ukończenia klasy siódmej szkoły w Kryłowie. Oglądałem ten szkolny zeszyt z pożółkłymi kartkami, w twardych okładkach, z podpisaną naklejką Stanisław Basaj kl. VII Kryłów. Poniżej wydrukowane jest motto: ?Pracuj ofiarnie i wytrwale wysiłkiem twórczym dla wspólnego dobra wszystkich obywateli.? Dopisek odręczny ?W imię Boże?. Widocznie te słowa młody uczeń wziął sobie do serca. Świadczą o tym rozwiązywane zadania z matematyki i fizyki. Na ostatniej stronie własnoręcznie narysował pistolet. Czy mógł przypuszczać, że taki pistolet za kilka lat będzie jego nieodłącznym towarzyszem? Basaj był również doskonałym majsterkowiczem samoukiem, posiadał doskonały słuch muzyczny, przede wszystkim jednak bardzo kochał wojsko. …
[…]
Moment zabrania ?Rysia? z kwatery oraz prowadzenie go na posterunek wspomina pan Mieczysław Baryluk, wówczas 13-letni chłopiec:…”

Zapraszam do lektury całości: Stanisław Basaj?Ryś? – ?Niedziela Palmowa? 1945 r

Wołyń naszych przodków – na Wołyniu.
„Przebrani za sowieckich żołnierzy bojownicy UPA rozstrzelali milicjantów i mieszkańców Kryłowa. W bestialski sposób zamordowali też legendarnego dowódcę partyzanckiego.
Po 70 latach jest szansa na odnalezienie miejsca potajemnego pochówku zamordowanego przez Ukraińców „Rysia” dowódcy Batalionów Chłopskich z Lubelszczyzny….”

Ryś - Stanisław

Całość na: Na tropie zabójców z UPA (fragment) Marek Kozubal

„25 marca 1945 roku ? przebrany w radzieckie mundury, oddział ukraińskich nacjonalistów z UPA pod dowództwem Marijana Łukaszewycza ?Jahody? vel ?Czernyk? zaatakował wieś Kryłów koło Hrubieszowa, zabijając 17 funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz 28 cywilów. Wśród zamordowanych milicjantów znalazł się legendarny były dowódca oddziału Batalionów Chłopskich ? mjr Stanisław Basaj ps.?Ryś?, który walczył z UPA w okresie partyzanckim.”

Zbrodnia UPA w Kryłowie

Całość na: Zbrodnia UPA w Kryłowie 1945

www.rp.pl – Gdzie Ukraińcy pochowali ?Rysia?

Zapraszam do poszukiwań informacji o zbrodniach band UPA.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.