Sejm upamiętnił Stowarzyszenie gimnastyczne „Sokół”.


(na fotografii – obecny poseł PIS Bartłomiej Wróblewski)


Z maila od posła Bartłomieja Wróblewskiego.

„Szanowni Państwo,

dziś Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 150-lecie Sokoła, najstarszej polskiej organizacji sportowo-wychowawczej (tekst w załączniku). Ideę stowarzyszenia wyraża hasło ?w zdrowym ciele zdrowy duch?. Towarzystwo przyczyniło się do rozwoju nowoczesnej kultury fizycznej i polskiego sportu. Warto podkreślić, że to podczas ?II Zlotu Sokoła? we Lwowie 14 lipca 1894 rozegrano pierwszy mecz piłkarski na ziemiach polskich. Sokolstwo odegrało również istotną rolę w powstaniu harcerstwa polskiego, które zyskało z jego strony wsparcie kadrowe, organizacyjne i materialne.

Od początku propagowanie przez ?Sokołów? tężyzny fizycznej szło w parze z działalnością niepodległościową, co znalazło potwierdzenie w powszechnym udziale druhów ?Sokoła? w Legionach Polskich, Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, innych jednostkach zbrojnych, a także w powstaniu wielkopolskim w 1918 r. oraz powstaniach śląskich 1919-1921. Obecnie tak jak dawniej działacze sokoli przyczyniają się do szerzenia postaw patriotycznych i obywatelskich wśród kolejnych pokoleń Polaków prowadząc działalność sportową, kulturalną oraz proobronną w Polsce i za granicą

Uchwała została przyjęta z mojej inicjatywy. Za konsultację historyczną projektu jestem wdzięczny prof. Przemysławowi Matusikowi z Poznania. W czasie podejmowania uchwały w galerii byli obecni działacze Sokoła (zdjęcie w załączniku)…”

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.