Uchwała Radnych Poznańskich w sprawie 70-tej rocznicy Ludobójstwa.

W Poznaniu Radni uchwalili:
„…Pamiętając o ofiarach ludobójstwa, jednocześnie z wdzięcznością wspominamy tych Ukraińców, którzy ? z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ? ratowali polskich sąsiadów. …” (fragm.)

Oddaję głos Radnemu z pochodzeniem kresowym Krzysztofowi Grzybowskiemu:
„Pierwsze głosowanie o 16:16 nad zmianą porządku obrad.
kluczowe – potrzebowaliśmy większości kwalifikowanej – 19 głosów aby zmienić-(rozszerzyć) porządek obrad i tyle uzyskaliśmy. Głosy PiS, SLD, prezydenckiego klubu PRO i decydujący głos niezrzeszonego radnego Juliusza Kubla, bo z klubu prezydenckiego wyłamał się Sławomir Smól i zagłosował przeciw.
Drugie głosowanie o 17:03 było łatwiejsze, tu wystarczyła większość zwykła, a uzyskaliśmy 20 głosów. Znów zabrakło głosu Sławomira Smóla, ale z radnych z klubu PO Tomasz Lipiński zagłosował „za”.
Projekt miałem zaszczyt odczytać i zarekomendować osobiście. Odbyła się ok. 40 minutowa debata…”

Projekt podpisali szefowie klubów: PiS, SLD, PRO i radny J. Kubel, a więc jest to projekt i uchwała wszystkich radnych poznańskich poza radnymi z klubu PO.

Treść uchwały:

„Stanowisko Rady Miasta Poznania
w sprawie upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskiej

Rada Miasta Poznania, w 70-tą rocznicę rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wspomina i składa hołd dziesiątkom tysięcy Polaków oraz obywateli polskich innych narodowości, zamordowanych, okaleczonych, ograbionych oraz zmuszonych do opuszczenia swoich domów i gospodarstw na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.
Padli oni ofiarą ludobójczych mordów, grabieży oraz innych prześladowań dokonanych przez kierujących się zbrodniczą ideologią członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii ? często zamieszkujących te same wsie i osady.

Pamiętając o ofiarach ludobójstwa, jednocześnie z wdzięcznością wspominamy tych Ukraińców, którzy ? z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ? ratowali polskich sąsiadów.

Wobec tego, że przez kilkadziesiąt lat, tragiczne okoliczności tych wydarzeń nie były obiektywnie badane i przedstawiane ? wyrażamy przekonanie, że jedynie pełne wyjaśnienie tej zbrodni oraz godne upamiętnienie jej ofiar ? mogą stanowić fundament trwałego porozumienia pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Ukrainy.”

Dokumenty do pobrania:
http://bip.poznan.pl/bip/uchwaly/liv-818-vi-15-vi-z-dnia-2013-07-09,48373/

http://bip.poznan.pl/bip/sesje/liv-zwyczajna,48108/archiwum-audio/Mail: BezPrzesady

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

5 myśli w temacie “Uchwała Radnych Poznańskich w sprawie 70-tej rocznicy Ludobójstwa.”

  1. Cieszę się, że w Polsce – a przede wszystkim w Wielkopolsce – nie brakuje ludzi mądrych i odważnych. Reszta powinna brać przykład.

    1. Trzeba było lat i wielu działań- starań podskórnych, aby w końcu coś się udało….Zacząłem przed laty od pikiety pod konsulatem honorowym Ukrainy kiedy to Juszczenko przyznał status bohatera narodowego Banderze. Potem było wiele innych działań min. start w wyborach samorządowych, gdzie 15 tys. ulotek, które wydrukowałem miało jedną stronę poświęconą zbrodni Ludobójstwa… To był główny cel, ponieważ szansa dostania się była nikła i powalczenie chociażby o porządne place zabaw dla dzieci w mojej okolicy, co poza sprawami historycznymi głównie spędzało sen z moich oczu – było znikome..
      Wracając jednak do rocznicy 11 lipca: ważne jest, że świadomość społeczna się zmienia i wiem, że moje działania w Poznaniu się temu przysłużyły. Co szczególnie jest dla mnie cenne. Jako należący do Społecznego Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego mam nadzieję jeszcze wiele zrobić, aby pamięć nie została zatarta…http://bezprzesady.com/tmkizk-im-juliusza-slowackiego-w-poznaniu/70-ta-rocznica-ludobojstwa-dokonana-przez-oun-upa-1943-2013
      Zachęcam wszystkich Poznaniaków którym jest bliska ta pamięć do kontaktu ze mną, chociażby przez adres mailowy dostępny na stronie.

  2. Miło mi, że mogę pochwalić naszych rajców miejskich, ale przede wszystkim gratulacje dla Piotra i wszystkich, którzy przez długie lata walczyli o prawdę w sprawie ludobójstwa na Wołyniu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.