W Poznaniu Radni uchwalili:
„…Pamiętając o ofiarach ludobójstwa, jednocześnie z wdzięcznością wspominamy tych Ukraińców, którzy ? z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ? ratowali polskich sąsiadów. …” (fragm.)
Oddaję
„Pierwsze głosowanie o 16:16 nad zmianą porządku obrad.
kluczowe – potrzebowaliśmy większości kwalifikowanej – 19 głosów aby zmienić-(rozszerzyć) porządek obrad i tyle uzyskaliśmy. Głosy PiS, SLD, prezydenckiego klubu PRO i decydujący głos niezrzeszonego radnego Juliusza Kubla, bo z klubu prezydenckiego wyłamał się Sławomir Smól i zagłosował przeciw.
Drugie głosowanie o 17:03 było łatwiejsze, tu wystarczyła większość zwykła, a uzyskaliśmy 20 głosów. Znów zabrakło głosu Sławomira Smóla, ale z radnych z klubu PO Tomasz Lipiński zagłosował „za”.
Projekt miałem zaszczyt odczytać i zarekomendować osobiście. Odbyła się ok. 40 minutowa debata…”
Projekt podpisali szefowie klubów: PiS, SLD, PRO i radny J. Kubel, a więc jest to projekt i uchwała wszystkich radnych poznańskich poza radnymi z klubu PO.
Treść uchwały:
„Stanowisko Rady Miasta Poznania
w sprawie upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskiej
Rada Miasta Poznania, w 70-tą rocznicę rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wspomina i składa hołd dziesiątkom tysięcy Polaków oraz obywateli polskich innych narodowości, zamordowanych, okaleczonych, ograbionych oraz zmuszonych do opuszczenia swoich domów i gospodarstw na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.
Padli oni ofiarą ludobójczych mordów, grabieży oraz innych prześladowań dokonanych przez kierujących się zbrodniczą ideologią członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii ? często zamieszkujących te same wsie i osady.
Pamiętając o ofiarach ludobójstwa, jednocześnie z wdzięcznością wspominamy tych Ukraińców, którzy ? z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ? ratowali polskich sąsiadów.
Wobec tego, że przez kilkadziesiąt lat, tragiczne okoliczności tych wydarzeń nie były obiektywnie badane i przedstawiane ? wyrażamy przekonanie, że jedynie pełne wyjaśnienie tej zbrodni oraz godne upamiętnienie jej ofiar ? mogą stanowić fundament trwałego porozumienia pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Ukrainy.”
Dokumenty do pobrania:
http://bip.poznan.pl/bip/uchwaly/liv-818-vi-15-vi-z-dnia-2013-07-09,48373/
http://bip.poznan.pl/bip/sesje/liv-zwyczajna,48108/archiwum-audio/
Mail: BezPrzesady
Cieszę się, że w Polsce – a przede wszystkim w Wielkopolsce – nie brakuje ludzi mądrych i odważnych. Reszta powinna brać przykład.
Brawo Radni Poznania. Brawo Poznań !!
Trzeba było lat i wielu działań- starań podskórnych, aby w końcu coś się udało….Zacząłem przed laty od pikiety pod konsulatem honorowym Ukrainy kiedy to Juszczenko przyznał status bohatera narodowego Banderze. Potem było wiele innych działań min. start w wyborach samorządowych, gdzie 15 tys. ulotek, które wydrukowałem miało jedną stronę poświęconą zbrodni Ludobójstwa… To był główny cel, ponieważ szansa dostania się była nikła i powalczenie chociażby o porządne place zabaw dla dzieci w mojej okolicy, co poza sprawami historycznymi głównie spędzało sen z moich oczu – było znikome..
Wracając jednak do rocznicy 11 lipca: ważne jest, że świadomość społeczna się zmienia i wiem, że moje działania w Poznaniu się temu przysłużyły. Co szczególnie jest dla mnie cenne. Jako należący do Społecznego Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego mam nadzieję jeszcze wiele zrobić, aby pamięć nie została zatarta…http://bezprzesady.com/tmkizk-im-juliusza-slowackiego-w-poznaniu/70-ta-rocznica-ludobojstwa-dokonana-przez-oun-upa-1943-2013
Zachęcam wszystkich Poznaniaków którym jest bliska ta pamięć do kontaktu ze mną, chociażby przez adres mailowy dostępny na stronie.
Moje uznanie i szacunek dla Pana skutecznych działań.
Miło mi, że mogę pochwalić naszych rajców miejskich, ale przede wszystkim gratulacje dla Piotra i wszystkich, którzy przez długie lata walczyli o prawdę w sprawie ludobójstwa na Wołyniu.