Uroczystości w Niezgodzie – rocznica historyczna.

Z maila:

W 72 rocznicę wymordowania w dn. 12.04.1944r. mieszańców wsi Huciska pow. Bóbrecki oraz wsi Miedziaki pow. Lwowski przez bandy ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN/UPA zginęli za to, że byli Polakami. Taka inskrypcja została umieszczona na odsłoniętym pomniku w Niezgodzie podczas uroczystości jakie odbyły się 10 kwietnia 2016r.

SONY DSC

Pomnik zawiera także pełny wykaz ofiar tego dokonanego ze szczególnym okrucieństwem ludobójstwa. Uroczystość na Ziemi Żmigrodzkiej to kolejne świadectwo ludobójstwa dokonanego przez szowinistów wyznających ideologię Dymytro Doncowa na synach i córkach narodu polskiego. Ale oddajmy głos świadkowi tych wydarzeń p. Annie Gordijewskiej , która tak wspomina te tragiczne wydarzenia:
W biały dzień 12 kwietnia 1944r miałam 13 lat(?). Około godziny 13 do naszej wioski nadciągnęły hordy banderowskich rezunów. Bez żadnego ostrzeżenia zaczęli palić kolejno domy od krańca wsi. Zabierali mężczyzn a do uciekających strzelali jak myśliwi do kaczek(?). We wsi wybuchła panika. A potem wszystkie domy były spalone, mężczyźni schwytani przez banderowców zostali zamknięci w jednej ze stodół i tam dokonano masakry. Odcinano im uszy, nosy, wydłubywano oczy, niektórych przecinano piłą, odrąbywano ręce i nogi, rozpruwano brzuchy jak np. Wawrzyńcowi Blachowskiemu. I My mamy dzisiaj zapomnieć o tym- pyta p. Anna. W imię czego i jakich wartości? Naiwni są ci , co uważają, że tragedię Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich uda się wygasić po odejściu ostatnich światków tych wydarzeń. Rządzący zapominają że pamięć jest święta i prawda jest święta. Co pokazali mieszkańcy małej wsi Niezgoda w powiecie Żmigrodzkim na Dolnym Śląsku. Suweren- Lud pamięta i oddaje ten symboliczny dar pamięci na który ofiary czekały tyle lat. A ile jeszcze czeka na taki dar, spoczywając pod darnią dzisiejszej ziemi ukraińskiej ? bez krzyża, pochówku i odwiedzin. Tego nikt nie jest w stanie powiedzieć. Dlatego wielki szacunek dla organizatorów tej inicjatywy i uroczystości.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.