Uwaga – płatne SMS-y przychodzące. Czy to oszustwo?

Informacja z maila:

Witam,
dotknął mnie problem (a konkretnie mojej Mamy, osoby starszej) problem płatnych SMS przychodzących. Serwis trivicell.com wyłudził od niej numer telefonu, za pomocą reklamy, że otrzyma jakiś raport czy inny dokument, musi tylko podać nr telefonu.

Po wpisaniu numeru w Internecie dostała SMSa z numeru 60568, który wydał jej się podejrzany, bo nie zawierał żadnego raportu tylko informacje o jakiejś grze. SMSa skasowała i tyle.

Od tej pory zaczęły przychodzić SMSy z numeru 60568, każdy płatny 6,15 zł. Nic więcej nie zrobiła, nie wysyłała nigdzie SMSa, nie wpisywała nigdzie żadnego PIN, wszystkie SMSy przychodzące z tego nr zaraz kasowała. Potwierdzają to billingi, bo są na nich wyszczególnione SMSy wychodzące/przychodzące i sam Play przyznaje, że nie był wysyłany SMS na numer premium.

W końcu w salonie Play zablokowała SMSy przychodzące, cała sprawa kosztowała około 60 zł. Przeszukałem forum i widzę, że podobne problemy były podniesione w wątku Niezamawiane płatne sms-y i http://forumprawne.org/prawo-cywilne…a-60568-a.html.

Ponieważ serwis trivicell ma siedzibę w Izraelu nie mam zamiaru się z nimi sądzić, raczej z operatorem Play, bo to operator pobierał opłatę, nie serwis trivicell.

Mam zamiar zakwestionować samą możliwość pobierania opłaty za SMS przychodzący – Play podaje następujące możliwości zaprenumerowania SMSów płatnych (zahttp://www.play.pl/uslugi/numery-premium/):
1. Aktywacja usługi następuje poprzez wysłanie SMS-a o treści ?START [NAZWA USŁUGI]?.
2. Prenumeratę możesz również uruchomić poprzez: wap.playmobile.pl
3. i strony www naszych dostawców świadczących usługi Premium. Na stronie www jest prezentowana informacja o prenumeracie oraz niezbędne informacje o serwisie (opłata, częstotliwość itp.) oraz pole do wpisania swojego numeru telefonu. Po wpisaniu numeru telefonu otrzymujesz SMS-em jednorazowe hasło, które należy następnie wpisać na stronie.

Uważam, że sposoby nr 2. i 3. są niezgodne z polskim prawem telekomunikacyjnym art 56 ust. 2 „Umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawiera się w formie pisemnej. Wymóg formy pisemnej nie dotyczy umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawieranej przez dokonanie czynności faktycznych […] przez wybranie numeru dostępu do sieci dostawcy usług.”

Ten ustęp reguluje SMSy i numery premium, czyli wysyłamy gdzieś SMS lub łączymy się z numerem telefonicznym i za to naliczana jest podwyższona opłata lub dokonywana subskrypcja.

Z lektury regulaminu serwisu trivicell (Web Trivia) wynika, że np. operator Plus pozostaje w zgodzie z polskim prawem i nie zezwala na subskrypcję bez wybrania numeru (cytuję ” 3. Użytkownik końcowy, który jest abonentem sieci komórkowej Plus, nie będzie miał możliwości zasubskrybowania usługi Trivicell przez podanie kodu PIN. Aby potwierdzić chęć rejestracji do usługi Trivicell, abonenci sieci Plus powinni wysłać SMS o treści „WYGRAC” pod krótki numer 60568.”)

Proszę o komentarze jak widzicie tą sprawę i szansę na wygranie sprawy cywilnej z operatorem Play. Podkreślę, że wszystko co się stało to podanie nr telefonu na stronie internetowej, żadnego później wpisywania PIN ani wysyłania SMSów.

Dodam, że próby reklamacji spełzły na niczym i wyglądały w telegraficznym skrócie, ale bez odjęcia sensu tak:

ja: „zabraliście kasę bezpodstawnie, nie było połączeń na nr premium, tylko SMSy przychodzące”
play: „nr 60568 jest nr o podwyższonej płatności. Reklamacja bezzasadna”.

I tak trzy razy…

Jeżeli jest to informacja mająca podstawę w faktycznym wydarzeniu, jest to bardzo niepokojący czynnik umożliwiający
„naciąganie” – delikatnie mówiąc całych rzesz abonentów. BO cóż stoi na przeszkodzie aby wpisać dowolny numer
telefonu w takim kwestionariuszu numerowym na stronie internetowej, na przykład: nie lubianej osoby?
Lub konkurenta handlowego?

Źródło: forum prawne

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.