W Głubczycach o Kresach Wschodnich.

Informacja z maila:

„Miejski Ośrodek Kultury Głubczycach, Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego

Z biegiem Dniestru. Kajakiem od Bieszczad do Okopów Św. Trójcy

21 lutego 2013, czwartek, 13.00, ul. Kościuszki 24, Głubczyce

W 1926 roku ukazała się niewielka książeczka późniejszego znanego podróżnika Arkadego Fiedlera pt. ?Przez wiry i porohy Dniestru”. Odkąd Dniestr toczy swoje wody poza granicami Rzeczypospolitej zarówno debiut literacki Fiedlera jak i niezwykłe dziedzictwo kulturowo-historyczne miast i miasteczek leżących nad Dniestrem pozostaje niemal zupełnie nieznane. Zapraszamy zatem na romantyczny spływ Dniestrem końca XIX i początku XX wieku urozmaicony ciekawostkami i anegdotami o leżących nad jego brzegiem miejscowościach. W programie m. in. wyprawa do miasta kryjącego relikwie Św. Walentego, znanego ze ślubu Maryny Mniszchówny z Dymitrem I Samozwańcem, miejsca urodzenia człowieka, który spopularyzował picie kawy w Europie czy rezydencji jednego z największych polskich kolekcjonerów sztuki. Meandrujący Dniestr, którym spływali Wincenty Pol i Arkady Fiedler doprowadzi nas do obleganych przez letników Zaleszczyk i oblanych wodami Zbrucza Okopów Św. Trójcy. Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego – popularyzatora dziedzictwa Kresów z Domu Spotkań z Historią w Warszawie – ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki ze zbiorów autora.

Podczas spotkania można będzie nabyć liczący 260 stron album „Świat Kresów” Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej wydany przez Dom Spotkań z Historią. Album zawiera reprodukcje blisko 800 oryginalnych obiektów z Kresów (zdjęć, pocztówek, wydawnictw, druków ulotnych i reklamowych, dokumentów, archiwaliów, map, antyków, przedmiotów codziennego użytku, pamiątek osobistych, odznak, medali) w znacznej mierze unikatowych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy. Cena 80 zł.

Miejski Ośrodek Kultury, 48-100 Głubczyce, ul Kościuszki 24, tel. 77 4852151″

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.