W IOH o NKWD polującym na morderców z UPA.

W najnowszym numerze (1/2013) specjalnym Wiedza i Życie Inne Oblicza Historii znajdziemy między innymi artykuł Adama Rafała Kaczyńskiego o zbrodniach UPA dokonanych na Rosjanach…

Dowiemy się jak UPO-wcy bezwzględnie rozprawiali się nie tylko z Rosjanami…ale też ze swoimi za łamanie rozkazów, czy nawet podejrzenie o sprzyjaniu Sowietom… W tym bezbronnymi kobietami i dziećmi. Jeżeli członkowie tzw. SB – (służba bezpeky – bezpieczeństwa) bezwzględnie mordowali swoich cywilów za nie wykonywanie rozkazów (wrzucona do studni kobieta i trójka dzieci, następnie użycie granatu celem ich likwidacji), to czy problemem dla nich było zabijanie osób innych narodowości? Wątpię.
W tej samej studni jako ofiary znaleźli się: żołnierz Armii Czerwonej, który odmówił przystąpienia do bandy UPA, a także szczątki matki i brata byłego szefa gospodarczego OUN.
Proces zbrodniarza, który zamordował te wszystkie osoby odbył się w 1984 roku. Został skazany.
Przy okazji powstawały filmy propagandowe, których celem było pokazanie zbrodni UPA i odpowiednie nastawienie społeczeństwa.
Jest to w pełni zrozumiałe. Była to swoista walka ideologiczna i przełamywanie strachu w ludziach, którzy mogli być ewentualnie świadkami. Tak samo obecnie postępują pogrobowcy i dziedzice „etosu” (zbrodniczej działalności) UPA opisując „dzielną” walkę z polską AK i sowiecką partyzantką. Ani słowa w tych pseudo produkcjach o zbrodniach dokonywanych przez siepaczy z UPA.

Niektóre procesy trwały lata, zdobywano dowody bardzo żmudnym działaniem i analizą archiwalnych teczek i niezakończonych spraw. Wielu zbrodniarzy nie zmieniło swoich poglądów od zakończenia wojny, mimo tego że byli szanowanymi obywatelami sowieckimi….
Jeden z nich Fiłonyk ps. „Wilk” jeszcze w więzieniu żałował, że: „…W przeszłości był za mało aktywny jako terrorysta„.

Wg. oficjalnych źródeł bandy UPA zamordowały około 30 tysięcy Ukraińców w latach walki z Sowietami, jako współpracujących z czerwoną władzą. Większość z tych ofiar była zwykłymi chłopami zupełnie nie związanymi z jakąkolwiek władzą.
Zrealizowano wiele filmów o zbrodniach UPA. Jeden z nich obejrzało ponad 100 tys osób tylko na samym Wołyniu.
Nosił tytuł: „Pamięć ludzka nie wybacza”.

Kilka zdjęć z materiału opublikowanego w IOH. Duża ilość dokumentalnych fotografii.


Ostatni pogrzeb ofiar UPA odbył się 24 sierpnia 1991 roku, w dniu powstania państwa ukraińskiego.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.