Wojna na Ukrainie to kara za Ludobójstwo zwane „bezpiecznie”: Rzezią Wołyńską?

Czy można w ten sposób z poziomu duchowego rozważać to co dzieje się na Ukrainie?
W skutek ciągłego braku oficjalnego stanowiska władz ukraińskich w sprawie Ludobójstwa, pokajania się i likwidacji miejsc kultu zbrodniarzy – wykładnia etyczno-moralna może mieć spore znaczenie.
Poniżej ciekawy cytat:

Wezwał Ksiądz Arcybiskup niedawno Kościoły katolickie obrządku łacińskiego i bizantyjskiego do wspólnego wynagradzania za grzechy. Skąd ta inicjatywa?

? W zeszłym roku obchodziliśmy 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Wraz z kościołem greckokatolickim podpisaliśmy wspólny list w związku z tym dokonanym na Polakach mordem. Niestety Kościół obrządku bizantyjskiego nie odczytał w swoich kościołach listu dotyczącego rzezi wołyńskiej. Sprawa pojednania, przebaczenia, pozostaje w dalszym ciągu kwestią otwartą. Stąd wezwanie, zaproszenie, abyśmy wspólnie jako chrześcijanie zadośćuczynili Panu Bogu za krzywdę, która została wyrządzona tutaj, na terenie obecnej Ukrainy, ale by się tak stało, trzeba powiedzieć prawdę o przeszłości.

W niedawnym przesłaniu do świata ukraińscy biskupi greckokatoliccy alarmowali: ?Ukraina spływa krwią?, a obecną wojnę nazywali zbrodnią przeciwko ludzkości. Czy będą też krytyczni wobec wydarzeń z historii?

? Wydaje się, że wydarzenia na wschodzie Ukrainy wzbudzą refleksję. Pan Bóg przez lata nie dawał narodowi wybranemu wolności, aż ich oczyścił, przeprowadził przez pustynię. Tak samo i tutaj wydaje się, że naród ukraiński musi przejść długie lata oczyszczenia, żeby mógł cieszyć się wolnością. Trzeba stanąć w prawdzie.

Od wielu lat podejmujemy próby zbliżenia, staramy się stanąć w prawdzie wobec historii. Jednak ze strony Kościoła greckokatolickiego nie ma jeszcze żadnego oddźwięku, jak też zrozumienia tej sprawy.

Jest jeszcze kwestia świątyń katolickich, które zostały zabrane Kościołowi katolickiemu i korzystają z nich grekokatolicy?

? Przy różnych okazjach tę sprawę poruszam. Niestety, jak do tej pory Kościół greckokatolicki nie podejmuje żadnych działań w sprawie oddania majątków. Ciągle proszę, oni jednak milczą. Zabiegamy o zwrot dwóch świątyń: Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie (dawny kościół seminaryjny) Narodzenia NMP w Komarnie. Te kościoły nie są im wcale potrzebne. Konkretny krok ze strony grekokatolików to zlikwidowanie parafii przy danym kościele, która jest tylko fikcyjną rzeczywistością, istnieje tylko na papierze. Te świątynie w ogóle nie są przez grekokatolików użytkowane. Parafia jest zarejestrowana tylko po to, aby nie oddać świątyni łacinnikom. W lutym przyszłego roku biskupi rzymskokatoliccy z Ukrainy udadzą się z wizytą ?ad limina? do Papieża. Naszym pragnieniem jest móc powiedzieć Ojcu Świętemu, że ze strony grekokatolików podjęto konkretne kroki w celu zwrócenia zagarniętych nam świątyń….

Rok temu będąc w Szczecinie słuchałem wspaniałego kazania Abp Mokrzyckiego. Starałem się je nagrać dysponując ubogimi środkami technicznymi; można je odsłuchać pod tymi adresami:

Adres materiału z obchodów: Obchody rocznicy Krwawej Niedzieli 11 lipca w Szczecinie.

Obchody zeszłoroczne w Warszawie: Bez Przesady! Nie kłamcie! To było Ludobójstwo ? 11 lipca 70-ta rocznica.
W tym roku podstępnie zablokowano Marsz Pamięci.

Mój list do prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego (otrzymałem odpowiedź, skan jej poniżej): List i prezent dla Prezesa Kaczyńskiego?
list_kaczynski


Cytat w tekście pochodzi z: Brakuje wszystkiego

Arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki podczas homilii w zeszłym roku w Szczecinie, uroczystości 70-rocznicy Ludobójstwa:

Wstrząsająca relacja:

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

3 myśli w temacie “Wojna na Ukrainie to kara za Ludobójstwo zwane „bezpiecznie”: Rzezią Wołyńską?”

  1. Gdyby jakiś reżyser odważył się/miał możliwość nakręcić film pt. „Wołyń 1943”, z muzyką np. p. Krzesimira Dębskiego (który, jak mówił przy okazji obchodów 70-lecia rzezi wołyńskiej, ze jego dziadkowie zostali tam zamordowani) i gdyby film ten był tak często pokazywany w telewizji jak „Katyń” napewno stosunek naszego spoleczeństwa do aktualnej sprawy ukraińskiej wyglądałby inaczej.

  2. Wszyscy Polacy i inni niewiedzący potrzebujemy filmu o tej ludobójczej zbrodni. Premierę tego filmu należy wyświetlić w Hruszowicach pod pomnikiem UPA. Pomagając dalej i skuteczniej Ukrainie domagajmy się historycznej prawdy.

    1. Nie można Panie Edwardzie pomagać Ukrainie nacjonalistycznej która nam zagraża – jak powiedział mój znajomy wojskowy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.