Wołów. Kresowe wspomnienia o Lwowie.

„W ostatni czwartek w Wołowie mieliśmy okazję wysłuchać wykładu prof. Stanisława Niecieji z Uniwersytetu Opolskiego zatytułowanego ?Moje Kresy- Lwów?. Profesor zabrał słuchaczy w niezwykłą wędrówki po Kresach.
nicieja
Lwów i jego historia, Kresy i dzieje Polaków, to kolejne spotkania z cyklu Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w Wołowie. W czwartek 9 stycznia w Bibliotece Publicznej w Wołowie przygotowano spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją, połączone z promocją książki o Lwowie oraz filmu o historii Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie w okresie II RP oraz promocją III tomu „Kresowej Antlantydy?. Profesor Stanisław Nicieja od wielu lat z konsekwencją i przekonaniem troszczy się o pamięć ziem wschodnich, kresowych, przypomina o ich zasługach dla Rzeczypospolitej i jej dziejów oraz kultury. Polski historyk i historyk sztuki XIX i XX wieku, profesor nauk humanistycznych, trzykrotny rektor Uniwersytetu Opolskiego. W bibliotece zebrali się sympatycy Kresowi ze Stowarzyszeń:
Rafał Borzyński z TMKK, Joanna Szulc- Drębkowska z TMKK, Jerzy Jakubowicz związany z Podkamieniem, Danuta Jelec- przewodnicząca Rady Miejskiej Wołowa (związana rodzinnie z Hutą Pieniacką), a także nauczyciele szkół Gminy Wołów, uczniowie i mieszkańcy.
lech piotr DSC00524
Cmentarz Łyczakowski, losy naszych rodaków poza granicami i ciekawe opowiadania o Kresach oraz Lwowie skupiły uwagę potomków Kresowian zamieszkujących obecnie Ziemię Wołowską. Po zakończeniu prelekcji można było zakupić książki prof. Niciei. Burmistrz Dariusz Chmura powiedział zgromadzonym, że od wielu lat konsekwentnie polityka historyczna i losy Kresów są w obszarze zainteresowania mieszkańców Wołowa.
?Dziękuję wszystkim za przybycie i dziękuje prof. Stanisławowi Niciei za tak pasjonujący wykład- mówił burmistrz Chmura.”

Wojciech Orłowski
Towarzystwo Miłośników Kulturo Kresowej w Wołowie

Fotografie: Uczniowie szkoły w Starym Wołowie usłyszeli nie tylko o pięknych miastach kresowych, ale przede wszystkim o porywających losach ludzi tamtych stron.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Wołowie i Publicznego Gimnazjum w Wołowie wysłuchali wykładu o Lwowie. Częścią wykładu była prapremiera filmu z wyprawy na Kresy.
Wśród słuchaczy było wiele osób, których przodkowie pochodzili z Kresów lub ich losy były z tamtymi regionami i silnie związane.
Inna prelekcja dotyczyła spotkania w Miliczu- tutaj wykład dotyczył wpływu ludności kresowej ze Stanisławowa na losy Opola, losy byłych Lwowian na losy miast: Bytom, Wrocław. Spotkanie w Miliczu poprowadził starosta Piotr Lech- rodzinnie związany z Wołyniem (Rudnia Potasznia, Rudnia- Lwa, Lewacze, Niemila)

nicieja 113 DSC00322

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.