Zdrowe żywienie – zdrowe jedzenie…, z pomidorów. Smażone pomidory.

Zdrowe żywienie to surowe nieprzetworzone warzywa i owoce. Co zrobić aby tą dietę uatrakcyjnić? Udoskonalić? Oto jeden ze sposobów…
Poniżej zdjęcie przedstawia gotową potrawę przyrządzoną przeze mnie właśnie taką potrawę. Jest pożywna i sycąca a co ważne zdrowa.
jedzenie
Poniżej skład potrawy i przyrządzanie.

Pomidory (2-3)
cebulki (2 małe)
1/2 pory
ser biały (100g)
feta (100g)
ser żółty (4-5 plasterków)
1 jabłko
orzechy włoskie
2-3 ząbki czosnku
marchewka
oliwa (4-6 łyżek)
olej lniany (wg uznania, nie więcej jednak niż 4 łyżeczki)
słodki sos chili

Najpierw wlewamy olej na patelnię (słonecznikowy), na gorący olej kładziemy plasterki żółtego sera, pokrojoną marchewkę (połowę) białego i fety, kiedy osiągną konsystencję płynną i ciągnącą (żółty ser), wtedy wrzucamy czosnek drobno pokrojony i pokrojony pomidor, polewamy sosem chili, następnie mieszamy wszystko ok. 3 minut (tak aby pomidor był się ciepły), nie podgrzewamy jednak całości do wrzenia.
zdrowe_jedzenie
Nakładamy zawartość patelni na wcześniej przygotowane posiekane i wyłożone na talerz następujące składniki: jabłko, por, marchewkę (połowę), cebulki, orzech włoski:
zdrowe
Efekt końcowy widoczny jest na zdjęciu wstępnym do materiału.

Danie jest moim pomysłem zainspirowanym sugestią podgrzewania pomidorów: Likopen i pomidory ? przeciwutleniacze w walce z rakiem.
Chodzi oczywiście o jak najlepsze wchłanianie likopenu.

Ponieważ sam podgrzewany pomidor był dość mdły w smaku, uatrakcyjniłem całość o podane składniki. Oczywiście eksperymentowałem.
Całej rodzinie potrawa bardzo smakuje. Czasami dodaję jeszcze różne zieleninki; koperek, pietruszkę, szczypiorek, sałatę…
Sugeruję w zależności od upodobań również poeksperymentować.
Smacznego.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.