ZTM w Poznaniu – nowe zasady nowe bilety, PEKA i inne wątpliwe udoskonalenia…

Jechałem kilka dni temu tramwajem w Poznaniu.  Tramwaje wygodne, chociaż nie wszędzie są automaty do zakupu biletów. To błąd. Z uwagi na to, że ciężko do tej pory kupić bilety wszędzie. Marże takie, że nikomu się nie opłaca prowadzić sprzedaży.

A więc jadę i jestem zaskoczony. Zmiana z 15 minut na 10, spowodowała, że szanse na dojechanie do centrum na jednym bilecie są żadne. Zmuszanie do wejścia w PEKĘ jest widoczne min. właśnie takimi posunięciami.  System opłaca się przy określonej (wysokiej) liczbie użytkowników. A więc ten zgryz wprowadzający próbują przeskoczyć wymuszaniem, na różne sposoby, w tym i cenami biletów.

Już wiem, że osobiście będę korzystał w komunikacji miejskiej tylko i wyłącznie w sytuacjach całkowicie skrajnych. Drogo i represyjnie. Kulawy, zupełnie nikomu niepotrzebny  system PEKa (jakby biletomaty w każdym pojeździe nie mogły rozwiązać problemu dystrybucji – rozwiązanie o wiele tańsze i mniej zawodne)bilet_poznanskiej_komunikacjij

 

Kto i po co wymyślił system PEKa? Drogi, wadliwy i niefunkcjonalny (wysokie koszty opłacalności).
Wnioski nasuwają się same. I co ciekawe identyczne wnioski na ten temat ma wiele osób z którymi rozmawiam.

Na koniec:
Zdegustowany jestem wycofaniem biletów 15- minutowych, proponuję zrobić wszystko aby ponownie je wprowadzono, jakaś ogólno-poznańska akcja?. To było rozwiązanie biletowe, które pozwalało gdziekolwiek dojechać w tych ramach czasowych- jeżeli w ogóle miałbym od czasu do czasu korzystać z komunikacji (na czym ponoć miastu zależy…), a nie z własnego samochodu – to tylko na warunkach PREFERENCYJNYCH.
I na pewno w tym celu nie kupowałbym obroży w postaci PEKi.
Piotr Szelągowski

Inny materiał o systemie PEKa:System PEKA ? totalny bubel poznański?? Polemika.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “ZTM w Poznaniu – nowe zasady nowe bilety, PEKA i inne wątpliwe udoskonalenia…”

  1. Piotrze można przejechać 10 minut a te brakujące 5 przejść na piechotę :)

    1. Jasne – tak dla zdrowia :-) rada ciekawa, i w zasadzie jedyne rozwiązanie w tym kontekście, jaki funduje nam ZTM…

Możliwość komentowania jest wyłączona.