Orzechy Makadamia najzdrowsze i najdroższe na świecie


Czy nasze zdrowie jest najważniejsze? Chyba tak, dlatego ostatnio zakupiłem celem testów smakowych tak zachwalane australijskie orzechy makadamia. I faktycznie; biją wszystko co znam jeżeli chodzi o orzechy…

Z Wiki:
„Makadamia (Macadamia) ? rodzaj drzew z rodziny srebrnikowatych (Proteaceae). Należy do niego 9 gatunków i 1 mieszaniec. Występują dziko w Australii, na Nowej Kaledonii (jeden gatunek M. neurophylla ) i na Sulawesi (jeden gatunek M. hildebrandii). Uprawiane są obecnie również na Hawajach i w Afryce Południowej. Makadamia została odkryta w Australii 1857 roku przez botanika Waltera Hilla, który nadał roślinie nazwę Macadamia na cześć swojego przyjaciela, Johna McAdama. Gatunkiem typowym jest M. ternifolia F. v. Mueller….”

Makadamia

Fragmenty opisu rodzaju orzechów z innej strony internetowej:

„Zbliżone wielkością do dobrze nam znanych orzechów laskowych, orzeszki makadamii swój rodowód wywodzą prosto z dalekiej Australii. Od dawien dawna znane były one tam dobrze tubylczej ludności. Mają wyjątkowo twardą łupinę, nawet dziadek do orzechów nie jest w stanie jej rozłupać. Kupuje się je więc bez łupinek. „Szczycą się” największą zawartością tłuszczu spośród wszystkich orzechów – aż 76 procent! – dlatego szybko jełczeją i raczej nie nadają się do długiego przechowywania.

Dietetycy natomiast zachwycają się odżywczym składem tego smacznego orzecha. Zawiera on bowiem cenne dla naszego organizmu tłuszcze. Ich spożycie wyraźnie obniża poziom niepożądanego dla naszego zdrowia cholesterolu. To w konsekwencji redukuje ryzyko wystąpienia chorób w całym układzie krążenia. Na dodatek zawierają one bardzo dużo pomocnego w problemach trawienia włóknika, oraz skutecznych w walce z rakiem: selenium i kwas foliowy.

Zauważyć trzeba jednak równocześnie, że makadamia to obecnie nie tylko najsmaczniejszy ale i najdroższy orzech na światowych rynkach.”

Źródło strony: orzechy makadamia

Zaraz też sprawdziłem ceny, faktycznie wysokie:
Ebay

Niemniej warto od czasu do czasu kupić sobie ten produkt natury. Orzechy są naprawdę doskonałe w smaku. A walory spożywcze… Tym bardziej polecam!
Piotrek


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.