ZABILI NAS W WIGILIĘ – dziś w Lublinie.

W dniu dzisiejszym zakańczam moją kampanię wyborczą na radnego. Udaję się do Lublina na premierę filmu pt.: „Zabili nas w Wigilię” najnowszego projektu dwumiesięcznika „Inne Oblicza Historii” („Wiedza i Życie”) w którym uczestniczyłem.

Film opowiada o jednym z wielu mordów- zbrodni na Polakach dokonanych przez OUN-UPA, w dniu 24 Grudnia 1944 roku.

Zabili nas w Wigilię; Ihrowica 24 grudnia 1944
Najnowszy Film do dodatek „IOH” opowiada o zbrodni w Ihrowicy, województwo tarnopolskie w dniu Wigilii Świat Bożego Narodzenia 1944 roku…

W dniu 19 listopada o godzinie 17.00 w siedzibie IPN w Lublinie, na ulicy Szewskiej 2, odbędzie się premiera tego filmu dokumentującego zbrodnię zbrodniarzy z pod znaku OUN-UPA.

Między godziną szesnastą a osiemnastą, w ten tak ważny każdego uroczysty dla każdego katolika dzień, upamiętniający przyjście na świat Zbawiciela, przy wigilijnych stołach zginęły dziewięćdziesiąt dwie osoby razem z księdzem Stanisławem Szczepankiewiczem, jego matką, bratem i siostrą.

Ginęli okrutnie mordowani siekierami, paleni żywcem. Autor książek na temat mordu, Pan Jan Białowąs to niezwykły człowiek, potrafił bowiem stanąć na ziemi ihrowickiej dwanaście lat później, w 1956 roku. Ponownie zmierzyć się ze wspomnieniami i nie tylko. Ponieważ mordowano jeszcze w dziewięć lat po wojnie. W swojej książce pt. ?Żył i umarł dla Innych? Jan Białowąs opisuje kulisy swojego niebezpiecznego pobytu w roku 1956 na tamtych terenach.

Film w założeniu ma upamiętnić ofiary zbrodni, a także oddać hołd Białowąsowi, w jego determinacji dokumentowania jej śladów. Napisał on i wydał w ciągu ostatnich kilku lat pozycje omawiające te wydarzenia. Są to: Krwawa Podlaska Wigilia w Ihrowicy w 1944 roku, Żył i Umarł dla innych (dwa wydania), Pogrzeb po 64 Latach.

Film dodatkowo jest uzupełnieniem, relacją i dokumentem upamiętniającym tamte straszne czasy.

Będzie do nabycia w najnowszym numerze ?Inne Oblicza Historii?, dodatku specjalnym do magazynu ?Wiedza i Życie? w formie płyty DVD. Pojawi się w sprzedaży pod koniec listopada, najlepiej szukać pisma w salonach prasowych i Empikach.

Piotr Szelągowski
(Piotrek)

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.