„Dobra zmiana” w Radiu Merkury?

W dniu 11 marca Minister Skarbu Państwa powołał na stanowisko Prezesa Radia Merkury Filipa Rdesińskiego. Jego zastępcą został Arkadiusz Kozłowski.

Radio Merkury

Jedna z gazet rozpoczęła nagonkę na Rdesińskiego, jeszcze zanim ten dostał oficjalnie nominację. Obecne działania Zarządu radia są praktycznie stale i bezpodstawnie krytykowane. Zarzuca się np., że radio będzie upolitycznione prawicowo i zbyt katolickie, jednak Ci sami dziennikarze nie widzieli, że za poprzedniego zarządu radio było także upolitycznione – tyle, że w lewą stronę. A jak będzie naprawdę pod rządami Rdesińskiego… czas pokaże.

Dwa lata temu, gdy Arkadiusz Kozłowski został wyrzucony z audycji, którą stworzył i przez ponad dwadzieścia lat współprowadził, czyli z ?Radia Yesterday?, w mediach zapanowała zmowa milczenia, bo to wewnętrzna sprawa radia. Poprzedni zarząd radia głuchy pozostawał na protesty słuchaczy, a wszelkie pytania i negatywne komentarze w tej sprawie na stronie rozgłośni i profilu społecznościowym były usuwane – w imię wolności słowa. Sprawę wyciszono, a umowa-zlecenie z Kozłowskim została rozwiązana.

Podobnie wyglądała sprawa z audycją Wojciecha Bernarda ?Noc u Berniego?, która początkowo została zdjęta z anteny Radia Merkury, a po licznych protestach w tej sprawie… zdegradowana do miejskiej rozgłośni Merkurego, o małym zasięgu – MC Radia. Tam po zmianach audycja pod nową nazwą ?Piątkowy dobry wieczór? przetrwała trzy lata i została zdjęta ostatecznie z anteny, także mimo protestów słuchaczy. O tym również było cicho w mediach.

Tymczasem ?Gazeta Wyborcza? ostro skrytykowała wprowadzenie przez nowy zarząd odtwarzania ?Roty? na antenie stacji codziennie o północy. Dla przypomnienia melodię tą podarował Radiu Poznańskiemu (wcześniejsza nazwa stacji) sam kompozytor, czyli Feliks Nowowiejski. Kilka lat temu, poprzedni zarząd radia wprowadził dżingle nawiązujące do melodii ?Roty?. Wtedy było dobrze, a teraz jest źle. Chyba tylko dlatego, że wprowadził to TEN zarząd.

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, iż w kwietniu ma na antenę Radia Merkury powrócić ?Noc u Berniego?. Co do zmian w audycji ?Radio Yesterday? – nie zapadły jeszcze żadne decyzje.

Jeśli nowy zarząd radia będzie wsłuchiwał się w głos słuchaczy, wychodził im na przeciw i dbał o poprawę jakości programów, to na pewno będzie to dobra zmiana, ale ocenią to za kilka miesięcy sami słuchacze ?Merkurego?, a nie dziennikarze.

W tym miejscu życzę pracownikom Radia Merkury i jego słuchaczom, nowych, ciekawych audycji, ciekawej muzyki, promocji lokalnych artystów i ogólnych zmian na lepsze.

 Michał Sobkowiak