Grzegorz Braun w Poznaniu. Transformacja 3. I inne filmy.

Kilka dni temu w Poznaniu gościliśmy reżysera niezależnego Grzegorza Brauna. Mieliśmy okazję obejrzeć film dok. pt. „Transformacja 3”
Po filmie rozgorzała dyskusja. Między innymi poruszyłem temat Ukrainy i Majdanu. Zastanawialiśmy się z Panem Grzegorzem ile to sił politycznych mogło naciskać „majdanowy guzik”. Wyszło nam, że nie tylko rosyjska opcja mogła brać udział i być szczególnie zainteresowaną w tych działaniach (Różne informacje na temat misji wojskowej OBWE – komentarz z pod materiału:”Cytat ?Wiceszef Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE Claus Neukirch powiedział w austriackiej telewizji że, zatrzymani obserwatorzy nie są członkami właściwej misji OBWE, ale bilateralnej grupy dowodzonej przez niemiecką armię na zaproszenie ukraińskiego rządu„). Jakoś nasze media unikają komentarzy do tego stwierdzenia. Za to kiedy owa grupa została zatrzymana spotkałem się nawet z tytułami, które sugerowały że posłuży za żywe tarcze protestującym przeciw obecnej władzy na Ukrainie…
underground
Co do treści samego prezentowanego filmu, Pan Grzegorz min. stwierdził, że już „…za chwilę”, może okazać się ona nie całkiem aktualna w wyniku nowych transformacji i zagrożeń – wojen, które muszą zostać stoczone w XXI wieku. Dodajmy: wojen gospodarczych mogących przerodzić się w inne, mniej przyjemne.
Po pierwsze: USA-Chiny.
Po drugie: Izrael-Iran.
Wszystkich, którzy chcieliby poznać poglądy i tezy na poparcie poruszanych zagadnień po prostu zapraszam na następne spotkanie z G. Braunem, a także na obejrzenie jego filmów.

Poniżej materiał z KSD:
Oczekiwania widzów najwyraźniej niewiele mają tu do rzeczy. W Post-PRL decydują względy polityczne, a nie zdrowy rachunek ekonomiczny” – mówi reżyser Grzegorz Braun w wywiadzie opublikowanych na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Braun był uczestnikiem konferencji zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy w Hebdowie, podczas której opowiedział niezwykle smutny scenariusz. Producent jego filmów Robert Kaczmarek jest zastraszany, a zaprezentowane przez reżysera fragmenty kilku projektów wciąż nie doczekały się szczęśliwego finału, jakim jest dokończenie produkcji.

CAŁOŚĆ na stronie KSD: G. Braun: O poważne inwestycje trudno, gdy brak normalnego rynku.

Poniżej fragment wywiadu z G. Braunem:

„(…) jestem autorem i współautorem kilku filmów dokumentalnych, które figurują w pierwszej dziesiątce ?najlepiej oglądanych? w historii polskiej telewizji. Otwiera tę listę ?Towarzysz generał?, filmowa biografia polityczna Wojciecha Jaruzelskiego, którą zrealizowaliśmy parę lat temu razem z kol. Robertem Kaczmarkiem ? w czasie jednokrotnej emisji mieliśmy rekordową widownię (wg danych TVP ponad trzy i pół miliona Polaków). Gdyby decydował rachunek strat i zysków, to TVP byłaby już wielokrotnie powtórzyła emisję tego filmu-rekordzisty, by na nim lepiej zarobić. A my z kolegą-producentem mielibyśmy okazję potwierdzić nasze umiejętności w kolejnych produkcjach. Tymczasem dzieje się odwrotnie: telewizja film ?aresztuje? i nie tylko nie ponawia emisji, ale też odmawia sprzedaży praw do edycji filmu na płycie. My zaś działamy po partyzancku, z filmu na film, nie mając pewności, czy w ogóle uda się jeszcze zrealizować jakiekolwiek plany. I bynajmniej nie chodzi tu o jakąkolwiek gwarancję pracy ? bo w zdrowej ekonomii o żadnych urzędowych ?gwarancjach? nie powinno być mowy. Nie chodzi też o to, by TVP miała koniecznie zamawiać akurat moje filmy (jeśli o mnie chodzi, jestem przeciwnikiem jakichkolwiek ?zamówień publicznych? w branży telewizyjno-filmowej). Rzecz w tym, że jeśli akurat telewizja reżimowa zwana dla zmylenia przeciwnika publiczną nie chce zarobić, to powinno się to opłacać komuś innemu. Ale niestety w całym tym kartelowym systemie, na straży którego stoi KRRiTV, a którego filarami są PISF i TVP S.A., szanse na to są bardzo marne.

Redakcja ksd.media.pl zezwala na przedruk i publikację: Źródło: O poważne inwestycje trudno…

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Grzegorz Braun w Poznaniu. Transformacja 3. I inne filmy.”

  1. Na początku kwietnia minęła szósta rocznica wydarzeń na Pl. Katedralnym we Wrocławiu kiedy to tajniacy po cywilnemu doszli do wniosku że reż. Grzegorz Braun ze zbyt małego dystansu przyglądał się jak ok. 200 zomowców pacyfikuje ok. 100 narodowców. Doszło do szarpaniny i od tego czasu Pan Grzegorz ciągany jest po sądach, co wcale nie ułatwia mu pracy twórczej .

Możliwość komentowania jest wyłączona.